Më shum

  Arbëreshët kujtojn betejën e Skënderbeut në fshatin Livadhi /Video

   Këta shqiptarë të lashtë për nga origjina janë vijnë për të vizituar fshatin Livadhi, në vendin ku është zhvilluar beteja e Gjergj Kastriotit kundër osmallinjëve, ky pelegrinazh realizohet në nder të së Martës së Fitores së Madhe dhe betejës së Livadhisë.

  Dita e së Martës së Fitores së Madhe është festë tradicionale për arbëreshët. Në grupin prej 50 anëtarësh ka edhe kryetarë të komunave arbëreshe, midis tyre edhe pasardhësi i 16-të i Skënder eut. Në orën 19.00 të datës 28 prill do të vendosen kurora dafine në lapidarin kushtuar ushtarëve që humbën jetën në betejën kundër osmallinjve. Në mbrëmje arbëreshët do të përformojnë një program artistik me melos kombëtar përpara teatrit Poshka, buzë Drinit të Zi.
  Gjithashtu kurora dafine do të vendosen edhe në monumentin Nënë Tereza në sheshin e Strugës në orën 20.30.
  Në datën 29 prill do të vazhdojnë vizitën e tyre në Ohër, Pogradec dhe Shën Naum për të shkuar më pas në Pogradec.
  Kjo vizitë historike mbështetet financiarisht nga qytetarët e qytetit të Strugës për të dëshmuar dashurinë dhe respektin e tyre ndaj këtyre shqiptarëve të veçantë që na nderojnë prej shekujsh në Itali.
  Ju ftojmë të bëheni pjesë e aktiviteteve të tyre duke u bërë bashkë në një ngjarje me vlera të mëdha patriotike dhe mikpritjeje.

  Latest news

  Lajm i mirë për emigrantët shqiptarë në Angli, kandidati për kryeministër ka vetëm 2 kushte për leje qëndrimi

  Boris Johnson kandidatit kryesor për t’i zënë vendin kryeministres së dorëhequr Tereza May ka dhënë një lajm të mrekullueshëm për të gjithë emigrantët që...

  Nipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor

  Kërkojmë ndihmën e SPAK të vendosë drejtësiNipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor Nga : Kadri Malka Në të vërtetë,...

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën ma dëgjoni. Të bashkohemi për këtë komb ku i...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet kënga e cila vjen e realizuar...

  Related news

  Lajm i mirë për emigrantët shqiptarë në Angli, kandidati për kryeministër ka vetëm 2 kushte për leje qëndrimi

  Boris Johnson kandidatit kryesor për t’i zënë vendin kryeministres së dorëhequr Tereza May ka dhënë një lajm të mrekullueshëm për të gjithë emigrantët që...

  Nipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor

  Kërkojmë ndihmën e SPAK të vendosë drejtësiNipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor Nga : Kadri Malka Në të vërtetë,...

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën ma dëgjoni. Të bashkohemi për këtë komb ku i...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet kënga e cila vjen e realizuar...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here