Historia shqiptare, selektive, duhet të bëhet rivlerësimi i ngjarjeve dhe personaliteteve

Nga : Ana Lalaj Historiografia shqiptare përgjithësisht është selektive, ndërsa ngjarje dhe figura të ndryshme në të janë censuruar. Ky është pohimi që studiuesja e historisë, Ana Lalaj, bën gjatë një bisede për “TemA TV”, ndërsa flet për historinë shqiptare dhe rivlerësimin e ngjarjeve dhe disa personaliteteve. Ndërkohë që ndalet në figura apo momente të… Continue reading Historia shqiptare, selektive, duhet të bëhet rivlerësimi i ngjarjeve dhe personaliteteve

Lulja që identifikon gruan shqiptare dhe mikëpritjen malësore

Zambaku është lulja e cila te ne është shumë e njohur me të cilën identifikohemi të gjithë shqiptarët, për të cilën janë kënduar edhe këng. Mirëpo, ndoshta dikush mund të mos e dijë se këto lulëzojnë në Bjeshkët e Nemuna dhe lidhet me heroizmin apo bukurinë e gruas shqiptare, shkruan KultPlus. Ndërsa përmes një statusi… Continue reading Lulja që identifikon gruan shqiptare dhe mikëpritjen malësore

Nj딑rrugëtim” i jetës së Ismail Qemalit drejt Kosovës

Një rrugëtim i jetës së Ismail Qemalit, përmes gjurmëve të gjithë veprimtarisë së tij, ka marrë jetë përmes një ekspozite në Muzeun Kombëtar të Kosovës. Ismail Qemali, ministri i parë reformator dhe liberal i shtetit shqiptar, përmes gjithë objekteve të kësaj ekspozite është shfaqur me një profil të plotë, në përkujtim të 100-vjetorit të vdekjes.… Continue reading Nj딑rrugëtim” i jetës së Ismail Qemalit drejt Kosovës

Muzika folklorike, pasuria e madhe e shqiptarëve

Pasuria kryesore e Shqipërisë është folklori muzikor, por ka edhe krom edhe naftë”, është pak a shumë kështu përshtypja e studiuesve të huaj që shkelën në Shqipëri gjatë shekullit të XVIII-XIX. Gjurmët e lashtësisë së muzikës folklorike shqiptare janë provuar që prej shekujve XIV-XIII p.e.s. Në objekte të ndryshme arkeologjike – skulptura, basoreliefe, terrakota, etj.… Continue reading Muzika folklorike, pasuria e madhe e shqiptarëve

Xhubleta Shqiptare, “Një Enciklopedi mesjetare mbi katër mijë vjecare”

Kostumi me xhubletë i grave malësore në Shqipërinë e Veriut është dhe një enciklopedi e botës mesdhetare për katërmijë vjet, por sot gati po zhduket gradualisht aty ku mbijeton ende, ndër shqiptarë. Atëherë xhubleta duhet të merret urgjentisht në mbrojtje ligjore, jo vetëm nga shteti shqiptar, por edhe nga UNESCO. Për paradoks, në Shqipëri ekziston… Continue reading Xhubleta Shqiptare, “Një Enciklopedi mesjetare mbi katër mijë vjecare”

“Guna me Rrëke”, promovim traditës dhe trashëgimisë kulturore të Myzeqesë

TIRANË, 27 maj/ATSH/ Një aktivitet kushtuar traditës dhe trashëgimisë kulturore të Myzeqesë u organizua këtë fundjavë nga bashkia Fier në zonën e Semanit. Veshjet tradicionale, gatimet, kabaja dhe këngët e vallet myzeqare, u prezantuan në panairin “Guna me rrëké”, që u zhvillua në zonën e Semanit. Për të dytin vit radhazi, bashkia e Fierit organizoi… Continue reading “Guna me Rrëke”, promovim traditës dhe trashëgimisë kulturore të Myzeqesë

Mitologji Shqiptare zanat e malit

Shkruan Prof. Zymer Mehani “Zana e malit “ Zana e malit është krijesë mitologjike shqiptare, me veti tepër origjinale autoktone dhe e krahasueshme më tepër me figura të këtilla ballkanike dhe malore të popullsive në Gadishullin Ballkanik. Ajo mund të krahasohet edhe me Artemidën e grekëve ose Dianën e romakëve. Vështirë mund të shkohet në… Continue reading Mitologji Shqiptare zanat e malit

Durrës – Emrat ilirë, Dëshmi Emblematike.

Emrat ilirë të zbuluar në Durrës përbëjnë më shumë se gjysmën e të gjithë emrave vetjakë ilirë të njohur deri tani në Shqipëri. Pjesa më e madhe e tyre janë zbuluar në mbishkrimet e gurëve sepulkralë, të nxjerrë në dritë gjatë gërmimeve arkeologjike në vitet 1950-1960 në zonat kodrinore e fushore të nekropolit të Durrësit.… Continue reading Durrës – Emrat ilirë, Dëshmi Emblematike.

Okarina e Runikut, në fshatin e Drenicës ku është zbuluar instrumenti 5 mijë vjeçar

Që pas gjetjes së Okarinës më të vjetër 5 mijë vjeçare në fshatin Runik të Komunës së Skenderajt, institucionet nga Kosova nuk kanë ndërmarrë asnjë hap për të nisur gërmime të tjera. Edhe ky zbulim ishte bërë nga arkeologë jugosllavë në vitin 1968, derisa në gërmimet e 1984-ës kishin gjetur shumë artefakte të tjera të… Continue reading Okarina e Runikut, në fshatin e Drenicës ku është zbuluar instrumenti 5 mijë vjeçar

Edukimi dhe sportet në botën ilire, fama e Epidamnosit në lojërat olimpike

Kleosteni i Epidamnusit ishte fitues në garat me karrocë në Olimpiadën e 66-të në vitin 516 para Krishtit dhe i dhuroi “Zeusit” portretin e tij sipër karrocës Analizat e burimeve letrare historike dhe të siteve arkeologjike na lejojnë të shikojmë një aspekt interesant të jetës të përditshme të realiteteve kulturore që përbënin fiset e Ilirisë.… Continue reading Edukimi dhe sportet në botën ilire, fama e Epidamnosit në lojërat olimpike

Me lojërat olimpike riktheu traditat ilire, jo greke

Origjina tek ilirët, 5 shekuj para Krishtit. Objektet arkeologjike që tregojnë traditat sportive të ilirëve: vrapuesja e Prizrenit, hedhësi i diskut dhe atleti. Vangjel Zhapa Me lojërat olimpike riktheu traditat ilire, jo greke Nga Lluka Heqimi Lojërat Olimpike të antikitetit të nisura në vitin, 776 para Krishtit janë kundërshtuar si saktësi kohe nga arkeologët dhe… Continue reading Me lojërat olimpike riktheu traditat ilire, jo greke

Kartolina të vjetra nga Shqipëria/ 1914-1918

A keni parë ndonjëherë kartolina të vjetra nga Shqipëria? Keni interes të dini si dukeshin qytetet shqiptare një shekull më parë? Po ju paraqesim me koleksionin e rrallë të kartolinave të krijuara nga shtëpia botuese gjermane Purger & Co, të cilat datojnë nga viti 1914 në vitin 1918. Koleksioni i plotë është publikuar në adresën albanianphotography.net, themeluar… Continue reading Kartolina të vjetra nga Shqipëria/ 1914-1918

Mozaiku 700-vjeçar i Linit gjendet në Pogradec

Në qendër të këtij mozaiku ndodhet vaska e pagëzimit në formën e një luleje katërfletëshe dikur e veshur me pllaka mermeri. Në këtë ambient dominon motivi i pjergullës. Mozaiku i mrekullueshëm i Linit do të jetë i hapur për vizitorët. Ky objekt që i përket gjysmës së dytë të shekullit të 13-të është Monument Kulturor… Continue reading Mozaiku 700-vjeçar i Linit gjendet në Pogradec

‘Skënderbeu hero, politikan, mbret dhe simbol i shqiptarve’

Nga Aurenc Bebja*, Francë Në faqen n°314 të librit me titull “Histoire de la Turquie II – Historia e Turqisë II”, të poetit, romancierit, dramaturgut dhe politikanit të njohur francez, Alphonse De Lamartine, botuar në Paris në 1862, gjejmë një përshkrim të veçantë për heroin tonë kombëtar, Gjergj Kastriotin, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut… Continue reading ‘Skënderbeu hero, politikan, mbret dhe simbol i shqiptarve’

Një ditë veç për të vallëzuar

DCF 1.0

29 prilli festohet si ditë ndërkombëtare e vallëzimit, pasi në këtë datë të vitit 1727, u lind veprimtari i baletit bashkohor, Zhan-Zhorzh Nover. Prej vitit 1982, çdo vit, gjithkund nëpër botë luhen shfaqje ku loja dhe vallëzimi janë gjuhë universale, me mision për t’i afruar dhe miqësuar njerëzit me njëri-tjetrin. Vallëzimi është disiplinë, punë, mësim,… Continue reading Një ditë veç për të vallëzuar

‘Vallja e Tropojës’ shpallet pasuri kombëtare

“Kcimi i Tropojës” është shpallur kryevepër e trashëgimisë shpirtërore shqiptare, ndërsa po përgatitet dosja që ky kërcim të bëhet pjesë e UNESCO. FaxNews ishte këtë fundjavë pranë grupit të valleve FolkTrevar, ku studiuesi dhe koreografi Skënder Haklaj, ka zbuluar punën për sa i përket këtij rrugëtimi drejt UNESCOS, si dhe disa nga specifikat e këtij… Continue reading ‘Vallja e Tropojës’ shpallet pasuri kombëtare

Karakteristike e valleve çame

Në sferën e hapur të krahinave etnografike-koreografike të shqipërisë, shquan edhe Camëria. Ajo është krahina më jugore e banuar prej shqiptarëve. Gjeografikisht ajo gjendet më shumë jashtë kufijve të sotëm shtetërorë, në Greqi: prandaj vetkuptohet që një valle nga filati, Pramithia, Igumenica është valle came, shqiptare.Në traditën etnografike të Camërisë dhe përgjithësisht në atë shqiptare,… Continue reading Karakteristike e valleve çame

Përmeti, një udhëtim në qytetin e poetëve

Intensiteti i vlerave për metër katror të këtij qyteti të vogël nuk është thjesht çështje gurësh për të gdhendur kalldrëme, mure kishash apo ura me harqe. E nuk është thjesht çështje ushqimi, qoftë edhe me shije unike. Është çështje arti, kulture, zemre. Edhe damar toke pse jo. Jo më kot të huajt ishin dashuruar pas… Continue reading Përmeti, një udhëtim në qytetin e poetëve

”Festa e ullirit”, më 27 Tetor në Kurjan

Me pjesëmarrjen e këngëtarit Petrit Lulo, Bashkia Roskovec nën kujdesin e veçantë të kryetares zj. Majlinda Bufi organizon më datë 27 tetor 2017 ora 10.00 , në kishën 700- vjeçare të Shën Kollit në Kurjan, FESTËN E ULLIRIT.Në këtë festë do të ketë koncert me këngë e valle të zonës, pjesëmarrje nga grupet e njësive administrative,… Continue reading ”Festa e ullirit”, më 27 Tetor në Kurjan

Vallet e mrekullueshme arvanitase, në Aspropyrgos

Vallet e mrekullueshme arvanitase, në Aspropyrgos Vallja është kënduar në shqip dhe përshtatur. Gjendet në YouTube, ndërsa e sjellim atë sot për shikuesit besnikë të Konica.al. Shikojeni, shtypni butonin pëlqe e shpërndajeni këtë valle të bukur arvanitase. Përzgjodhi: Edmond Prifti/Konica.alVideo bashkangjitur realizuar në shqip nga: Kryezoti (YouTube)Viti i realizimit: 2014Αρβανίτικοι Χοροί Γυναικών/Vallet e Grave ArvanitaseΔήμου… Continue reading Vallet e mrekullueshme arvanitase, në Aspropyrgos