Tag: historia kosoves

 • Isa Boletini, fati i trishtë i familjes dhe pasardhësve së tij

  Nga: Dashnor Kaloçi Hakmarrja e sllavo-komunistëve ndaj familjes së njohur të Isa Boletinit, filloi që në nëntorin e vitit 1943, kur komunistët shkodranë të udhëhequr nga Vasil Shanto vranë me atentat babanë tim nënkolonel Adem Boletinin, djalin e tretë të Isës i cili kishte mbaruar Akademinë Ushtarake në Vjenë. Pas kësaj si në Mitrovicë ku…

 • Okarina e Runikut, në fshatin e Drenicës ku është zbuluar instrumenti 5 mijë vjeçar

  Okarina e Runikut, në fshatin e Drenicës ku është zbuluar instrumenti 5 mijë vjeçar

  Që pas gjetjes së Okarinës më të vjetër 5 mijë vjeçare në fshatin Runik të Komunës së Skenderajt, institucionet nga Kosova nuk kanë ndërmarrë asnjë hap për të nisur gërmime të tjera. Edhe ky zbulim ishte bërë nga arkeologë jugosllavë në vitin 1968, derisa në gërmimet e 1984-ës kishin gjetur shumë artefakte të tjera të…

 • Prishtinë, ekspozitë për fëmijët e vrarë në luftën e Kosovës

  Prishtinë, ekspozitë për fëmijët e vrarë në luftën e Kosovës

  Në Prishtinë u hap ekspozita e titulluar “Na ishte njëherë që mos qoftë kurrë”. Kjo ekspozitë ka publikuar veshje dhe detaje të tjera për plot 1024 fëmijë të vrarë gjatë Luftës së Kosovës gjatë periudhës 1998 – 2000. Njëzet vjet më parë, shtatë anëtarë të familjes Duriqi u ekzekutuan në qytetin e Podujevës. Të hënën,…

 • Rrëfimi i Vasfije Krasniqi Goodman, përloti kongresistët amerikanë

  Rrëfimi i Vasfije Krasniqi Goodman, përloti kongresistët amerikanë

  Viktima e dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë, Vasfije Krasniqi, ka dëshmuar para Komitetit për Marrëdhënie të Jashtme të Kongresit Amerikan tmerrin që e ka përjetuar nga forcat serbe. Ajo e shpalosi historinë e saj të trishtë, ku si 16-vjeçare është sulmuar dhe dhunuar seksualisht, rrëfim ky që i përloti edhe disa të pranishëm në…

 • 8 mijë delegatë nga e gjithë bota në Vancouver, Vasfije Krasniqi do të tregoje tmerret e luftës

  8 mijë delegatë nga e gjithë bota në Vancouver, Vasfije Krasniqi do të tregoje tmerret e luftës

  Disa ditë para dëshmisë së saj në Kongresin Amerikan, mbi dhunën seksuale të ushtruar si mjet lufte gjatë luftës në Kosovë, Vasfije Krasniqi-Goodman, do të flasë në konferencën më të madhe globale Women Deliver që do të mbahet në Vankuver, Kanada. Kjo konferencë ku priten të marrin pjesë rreth 8000 delegatë nga e gjithë bota, është organizuar…

 • Kjo është piktura e larguar për hatër të Serbisë

  Kjo është piktura e larguar për hatër të Serbisë

  Kjo është piktura në hollin Kuvendit të Kosovës që përmban elemente kombëtare e që konoton historinë e shqiptarëve dhe luftërat e tyre për liri e për bashkim kombëtar, shkruan shqip.info/ Dhe është mu kjo piktura që i pengoj Beogradit, klasës politike shqiptare dhe Listës Serbe. Paçka, kjo pikturë edhe u konzervua, e u mbështell, me…

 • Kur Abetarja shkonte fshehtas në Kosovë

  Kur Abetarja shkonte fshehtas në Kosovë

  Nga : BAJRAM MJEKU Abetarja në foto është shtypur në vitet tridhjetë të shekullit të kaluar në Shqipërinë Mbretërore. Konsullata e Mbretërisë shqiptare në Shkup ua jipte aktivistëve të Komitetit për Çlirimin e Kosovës për ta shpërndarë fshehtas në Kosovë. Ndër shumë aktivistë të Komitetit për Çlirimin e Kosovës ishin edhe Vesel Pagarusha, babai i…