historia e kosoves

Liqeni i Ujmanit – historia, faktet dhe të dhënat e plota përmes dokumenteve të kohës

Ndërtimi i liqenit të Ujmanit ka filluar në vitin 1972 në afërsi të fshatit Ujman,nga edhe e ka marrë emrin…

1 year ago

Rrethanat e përgjithshme dhe veprimet e Batalionit “Qenan Ibrahimi” , të UÇPMB-së, paraprirëse të Betejës së Rahovicës

Më 12.05.2001, ë Luginë të Preshevës, ndodhi edhe një ngjarje sa e dhimbshme, aq edhe e lavdishme, por edhe pa…

2 years ago

Prishtinë, ekspozitë për fëmijët e vrarë në luftën e Kosovës

Në Prishtinë u hap ekspozita e titulluar “Na ishte njëherë që mos qoftë kurrë”. Kjo ekspozitë ka publikuar veshje dhe…

2 years ago

Foto e rrallë e Agim Ramadanit, në vitin 1998

Faqaja “Kosharja Altari i Lirisë” ka publikuar një fotografi të rrallë të heroit Agim Ramadani, në vendin e quajtur Sulbicë,…

2 years ago

Rrëfimi i Vasfije Krasniqi Goodman, përloti kongresistët amerikanë

Viktima e dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë, Vasfije Krasniqi, ka dëshmuar para Komitetit për Marrëdhënie të Jashtme të Kongresit…

2 years ago

8 mijë delegatë nga e gjithë bota në Vancouver, Vasfije Krasniqi do të tregoje tmerret e luftës

Disa ditë para dëshmisë së saj në Kongresin Amerikan, mbi dhunën seksuale të ushtruar si mjet lufte gjatë luftës në…

2 years ago

Gruaja që për 78 ditë ishte në aeroplan amerikan mbi Serbi është shqiptare

Shqiptaro-amerikanja, Faruza Kallaba, është femra e parë, e cila gjatë intervenimit 78 ditësh të NATO-s mbi caqet serbe në Kosovë,…

2 years ago