Tag: Aleksandri i madh

 • Zbulohet qyteti i humbur i Aleksandrit të Madh, 23 shekuj pas vdekjes

  Qyteti i humbur i Aleksandrit të Madh ishte vend magjik ku pihej verë dhe ku filozofët shkëmbenin mendime. Tani, 2000 vjet pas vdekjes së pushtuesit të madh, arkeologët besojnë se e kanë gjetur këtë vend pothuajse mitik, transmeton shqip.info. Për herë të parë, shkencëtarët vunë re gjurmët e vendbanimit të lashtë në vitin 1996 ndërsa…

 • Greqia e Maqedonia zihen për emrin dhe Aleksandrin e Madh, por ç’thonë autoret e lashtë për të

  Greqia e Maqedonia zihen për emrin dhe Aleksandrin e Madh, por ç’thonë autoret e lashtë për të

  Nga : Marin Mema Të shkruash për Aleksandrin e Madh nuk është e lehtë, por as e vështirë. Nga njëri krah historia e tij është e turbullt, duke ngjallur edhe sot jo pak përplasje duke vënë përballë dy vende siç janë Greqia dhe shteti i vetëpagëzuar me emrin Maqedoni. Të dyja shtetet janë përfshirë prej…

 • Fjalët e fundit të Aleksandrit të Madh

  Fjalët e fundit të Aleksandrit të Madh

  Fjalët e fundit të Aleksandrit të MadhKur ndodhej në shtratin e vdekjes, Aleksandri i Madh thirri gjeneralët e tij dhe u tha 3 porositë e fundit.1. Mjekët më të mirë duhet t’i mbanin arkivolin;2.Pasuria që kishte grumbulluar (para, ar, gurë të çmuar) duhet të shpërndhej përgjatë rrugës për në varreza;3. Duart e tij duhet të…

 • “Jam ilir!” Zbulohet testamenti i Aleksandrit të Madh, grekët dhe maqedonasit të shokuar

  “Jam ilir!” Zbulohet testamenti i Aleksandrit të Madh, grekët dhe maqedonasit të shokuar

  Edhe pse kanë kaluar mijëra vite, bëmat, fitoret dhe betejat e Aleksandrit të Madh vazhdojnë të bëjnë bujë dhe të tërheqin vëmendjen e shumë historianëve. Heroi Ballkanas, u bë një  figura më madhështore dhe më stratege që ka njohur bota. Të gjithë kemi lexuar për bëmat e tij, por ajo që diskutohet sot ashpër në…