Më shum

  Zbulohet qyteti i humbur i Aleksandrit të Madh, 23 shekuj pas vdekjes

  Qyteti i humbur i Aleksandrit të Madh ishte vend magjik ku pihej verë dhe ku filozofët shkëmbenin mendime.

  Tani, 2000 vjet pas vdekjes së pushtuesit të madh, arkeologët besojnë se e kanë gjetur këtë vend pothuajse mitik, transmeton shqip.info.

  Për herë të parë, shkencëtarët vunë re gjurmët e vendbanimit të lashtë në vitin 1996 ndërsa shikonin një video të Kalat Darband në Irak të bërë nga spiunë amerikanë.

  Sidoqoftë, për shkak të mundësive politike, vendi nuk mund të eksplorohej deri vonë, kur teknologjia moderne konfirmoi se bëhej fjalë për një qytet dy mijëvjeçarë, në të cilin ndikimet greke dhe romake ishin të ndërthurura.

  Besohet se ky qytet u themelua nga Aleksandri i Madh në vitin 331 para epokës së re dhe ishte i banuar nga 3,000 veteranë të tij ushtarakë.

  Besohet se Kalatga Darband, emri i të cilit në gjuhën kurde, përafërsisht do të thotë “kështjellë në kalimin e malit”, ishte në rrugën e Aleksandrit kur u nis në sulm drejt Darit III në Persi në vitin 331.

  Hulumtuesi, arkeologu britanik John McGuinis, thotë se gjatë pranverës, tërë zona u regjistrua me dron, dhe se gërmimi gjeti një numër të terrakotave dhe statuja greko-romake, duke sugjeruar se qyteti ishte i banuar nga subjektet e Aleksandrit.

  Midis gjetjeve të statujave gjendet figura e gjinisë mashkullore, e cila konsiderohet të jetë Persefon, që konsiderohej një nga zotërat, ndërsa tjetra po ashtu mashkull mbase paraqet Adonisin, Zotin e pleshmërisë.

  Është gjetur dhe një kartëmonedhë me karakter Orodesin II, Mbreti i Partisë që sundoi nga viti 57 deri në vitin 37 vjet para fillimit të erës së re.

  Qyteti ishte një vend i madh i cili shtrihet nga rruga deri në mal dhe në përgjithësi përfshinte një hapësirë prej rreth 60 hektarë.

  Projekti i hulumtimit të këtij lokaliteti është 40 milionë dollarë për qeverinë e Irakut që të rinovohet historia e vendit, të cilin e shkatërroi shteti islamik.

  Hulumtuesit janë tani në kërkim të një dokumenti të shkruar për dyshimet e tyre.

  Latest news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Related news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here