Tag: Pellazgët

 • Gegërishtja është dialekti që rrjedh nga pelazgishtja e vjetër është gjuha e Zeusit dhe Perëndive

  Pse duhet, si në kohën e kaluar, të vazhdojmë të injorojmë ose të syrgjynojmë dialektin gegë?! Kam shkruar këtë artikull pas një reflektimi nga ana e dy të rinj të Facebook-ut, njeri me qortoj përdorimin e disa fjalëve të papërshtatshme dhe tjetra me kritikon për të mos pasur një gjuhë të ” pastër “!! Këtu…

 • Shqiptarët, pellazgë apo ilirë?

  Shqiptarët, pellazgë apo ilirë?

  Nga : Mathieu Aref Ky debat i trishtuar mbi origjinën e vërtetë të popullit iliro-shqiptar dëshmon se ka një përkeqësim në qarqet shoqërore, kulturore dhe politike në Shqipëri (duke përfshirë edhe rajonet shqipfolëse). Për të cituar një frazë të njohur, «armiqtë e Shqiptarëve janë vetë Shqiptarët», edhe karakteri i një shumice shqiptarësh që nuk ka…

 • Shqipja, gjuha që flitej dhe shkruhej shtatë mijë vjet më parë, pesë mijë vjet para Homerit

  Shqipja, gjuha që flitej dhe shkruhej shtatë mijë vjet më parë, pesë mijë vjet para Homerit

  Edhe germat e përdorura në të dyja poemat e Homerit janë germa të abecedarit pellazg, i njohur qysh në kulturën pellazge Vinkë-Turdas (mijëvjeçari 6 p.e.s.) dhe i përhapur më pas në viset e tjera të mesdheut, që e huazuan grekët dhe latinët… Luftulla PEZA Studimi modern i gjuhës shqipe mund të themi se ka filluar me…

 • Zbulimi i madh: Nxirret në dritë pallati i mbretëreshës ilire Teuta (Foto)

  Zbulimi i madh: Nxirret në dritë pallati i mbretëreshës ilire Teuta (Foto)

  Daily Mail shkruan për një zbulim të jashtëzakonshëm për Ilirët në Malin e Zi. Gazeta prestigjioze britanike shkruan se “ilirët ishin grup i lashtë fisesh Indoevropiane, që jetuan në disa pjesë të Ballkanit Perëndimor dhe në brigjet e gadishullit italian rreth vitit 260 Para Krishtit”. “Dihet pak për udhëheqësit e tyre, por kërkuesit thonë se…

 • “Jam ilir!” Zbulohet testamenti i Aleksandrit të Madh, grekët dhe maqedonasit të shokuar

  “Jam ilir!” Zbulohet testamenti i Aleksandrit të Madh, grekët dhe maqedonasit të shokuar

  Edhe pse kanë kaluar mijëra vite, bëmat, fitoret dhe betejat e Aleksandrit të Madh vazhdojnë të bëjnë bujë dhe të tërheqin vëmendjen e shumë historianëve. Heroi Ballkanas, u bë një  figura më madhështore dhe më stratege që ka njohur bota. Të gjithë kemi lexuar për bëmat e tij, por ajo që diskutohet sot ashpër në…

 • Dita e Verës, tradita Shqiptare që vjen nga lashtësitë

  Dita e Verës, tradita Shqiptare që vjen nga lashtësitë

  Është dita në të cilën stërgjyshit tanë, kur skish lindur edhe krishterimi, kremtonin bashkë me romakët dhe me grekët e vjetër, perënditë e luleve, të shelgjeteve. Kur shkrin dimri, kur qaset vera buzëqeshur, e hollë dhe e gjatë si në pikturë të Boticelit, zemra e njeriut shkarkohet nga një barrë, shijon një qetësi, një lumturi…

 • Qytetërimin në Ballkan nuk e sollën grekët, atë e gjetën këtu, e kishin ilirët. Zbulimet që do ndryshojnë historinë botërore

  Qytetërimin në Ballkan nuk e sollën grekët, atë e gjetën këtu, e kishin ilirët. Zbulimet që do ndryshojnë historinë botërore

  Kanë kaluar disa kohe nga lajmi i jashtëzakonshëm i arkeologëve kroat se historia Ilire do të rishkruhet dhe me këtë edhe historia e Ballkanit dhe Europës. Më së miri këtë zbulim për ilirët e ka vlerësuar Nju Jork Times, duke iu referuar zbulimit të arkeologëve kroat, shkruan: “Paraardhësit tanë i njohim për gjuajtjen e mamuthëve,…

 • Historiani francez Kantu: Në përgjithësi është pranuar se shqiptarët i përkasin racës pellasgjike

  Historiani francez Kantu: Në përgjithësi është pranuar se shqiptarët i përkasin racës pellasgjike

  Historiani francez Kantu: Në përgjithësi është pranuar se shqiptarët i përkasin racës pellasgjike.Historiani francez Kantu: Në përgjithësi është pranuar se shqiptarët i përkasin racës pellasgjike. Historiani francez Kantu: Në përgjithësi është pranuar se shqiptarët i përkasin racës pellasgjike.Historiani francez Kantu: Në përgjithësi është pranuar se shqiptarët i përkasin racës pellasgjike.

 • Plisi – simbol i të zgjedhurve të Zotit!

  Plisi – simbol i të zgjedhurve të Zotit!

  Janë të shumtë studiuesit që pohojnë se « Historia fillon me shkrimin » . Por gjithashtu duhet të pranojmë se, përpara se njeriu të krijonte alfabetin, për t’u shprehur, ai ka vizatuar apo gdhëndur figura dhe simbole në kockë, objekte prej balte dhe faqe të gurrta.

 • Naim Frashëri: Gjuha shqipe është ‘Gjuha e Perëndive’

  Naim Frashëri: Gjuha shqipe është ‘Gjuha e Perëndive’

  Naim Frashëri në vargjet ‘Pellazgjit e Shqiptarëve’ bënë fjalë për gjuhën shqipe si të ishte ‘Gjuha e Perëndive’ . Akademikët e sotit na thonë së Naimi nuk bazohej në shkence. Si qëndron e vërteta? Tha fjalë në erë Naimi apo kishin baza shkencore vargjet e tija? Ja si shkruan Naimi:

 • Hëna dhe dielli, simbole kultike në dy kokat e shqiponjës pellazge

  Hëna dhe dielli, simbole kultike në dy kokat e shqiponjës pellazge

  Pelasgetë kishinë nje besë te bukur’ e vjershëtore. Besonin gjithe shenjat’ e natyrës e trupet’ e qjellit; i faleshinë djellit, henës, yjevet të mëdhenj, qiellit,revet,eresë,detit e të tjerave. Kjo besë, që thuhet “mythologji” eshte bes’ e të parëvet prindër tanë, pelasgvet./Sami Frashëri /

 • Historia e hershme – Pellazget, Iliret dhe Epirotet

  Historia e hershme – Pellazget, Iliret dhe Epirotet

  Mbas vdekjes se Aleksandrit te Madh ne shekullin e katert para eres sone, Mbreteria e epirit filloi te rritej. Epiri perbehej kryesisht prej fisit Ilir e quajtur Molossi. Molosset ishin nje fis i fuqishem i cili kishte marre pjese edhe ne luften e peloponezit. Molosset ju bashkuan mbreterise Ilire, kunder dy aleancave Greke, te ashtuquajtura…

 • Pellazgët shpikën shkrimin dhe alfabetin e parë në botë

  Pellazgët shpikën shkrimin dhe alfabetin e parë në botë

  Në historinë e alfabetit si më i vjetër përmendet ai egjiptian, krijuar rreth vitit 2900 p.e.s. Nga ky më pas rrjedh alfabeti fenikas, i shekullit të 11 p.e.s., i cili kishte vetëm bashkëtingëlloret dhe ku zanoret nënkuptoheshin.

 • Vallja Pirrike e Shpatave nga Pellazgët deri në ditët tona

  Vallja Pirrike e Shpatave nga Pellazgët deri në ditët tona

  Vallja pirrike ishte valle e lashte qe luhej ne Greqinë e Lashte, Iliri, Maqedoni e Thraki. Sipas legjendes, edhe Kurretet (banoret eponim te ishullit te Kretes) kane luajtur një valle te tille shpatash me synim qe ta mbrojnë Zeusin foshnje nga ndëshkimi i pakthim i atit te tij Kronosit qe gëlltiste fëmijët e vet qe…