More

  Shqiptare

  - Advertisement -

  Historia e Çerçiz Topullit

  Historia e Çerçiz Topullit (lindur ne 1880-vdekur ne 15 (ose 17) korrik 1915), është historia e një Heroi të Popullit me të gjithë të...

  Përshtatësi i parë i Eposit të Kreshnikëve

  Optikë rileximi për librin “Trimat e Jutbinës” të shkrimtarit Arif Gjyli, vepër që jeton dhe sot sepse autori i ruajti hapësirat e Jutbinës. I...

  Parku Arkeologjik i Finiqit në Shqipëri, destinacion kulturor e turistik

  Qyteti i lashtë i Finiqit përbën një vlerë të madhe historike dhe arkeologjike, pjesë e pa ndarë e trashëgimisë shqiptare kulturore. Qyteti antik i Foinikës...

  Dasma në kohën e komunizmit, ja si festoheshin në Shqipëri /Foto

  Koha e komunizmit ka qenë një nga periudhat më të vështira për shqiptarët. Mbase ishin të gjithë të barabartë dhe nuk i kishim këto...

  Shqiptaret ne Notre Dame. Kur shqiptarët mbajtën meshë në Notre Dame të Parisit

  Kur shqiptarët mbajtën meshë në Notre Dame të Parisit. Zjarri shkatërrimtar që goditi dje Katedralen e famshme Notre Dame të Parisit, solli reagime emocionale në...

  Besimi i vërtet i Shqiptarve

  “Pavarësisht nga bashkëjetesa e besimeve (muhamedane-krishtere) në Shqipëri, besimi pellazgjik akoma vazhdon me praninë e tij në mesin e popullit. Aq më tepër që...

  Revolucioni i vitit 1821 në Greqi, ishte revolucion i shqiptarëve

  “Ata që u çliruan me gjakun e mundimet tona janë armiqtë më të këqijtë tanë” (Fan Noli) Nga: Alba Haruni Pas revolucionit francez 1789-1799 nisi një...

  Historia e shqiptarëve të Rumanisë

  Nga : Naum Veqilharxhi tek Dora d’Istria, një lidhje e lashtë mes dy kombeve Nga : Kopi Kyçyku Shqiptarët e Rumanisë janë një pakicë etnike...

  Ja pse Himara është Shqiptare, ja pse fiset kryesore janë Shqiptare!

  Nga Jani Prifti Gjatë shekujve të pushtimit otoman, në Labëri ka pasur lëvizje të shumta të popullsisë. Nga kjo krahinë ka pasur largime drejt Greqisë edhe...

  Traditat Shqiptare dhe Ritet Pellazgo – Ilire

  Në Vendet tona malore me të njëjtin solemnitet si në kohët e lashta, e cila ekziston akoma edhe sot, është shembulli i (betimit mbi gur)....

  Thethi, mrekullia e alpeve Shqiptare me bukuri të “pashfrytëzuara”

  Thethi, mrekullia e alpeve shqiptare me bukuri të “pashfrytëzuara”…Thethi është një fshat në njësinë administrative Shalë në rrethin e Shkodrës në Shqipëri. Fshati...

  Dita e Verës, tradita Shqiptare që vjen nga lashtësitë

  Është dita në të cilën stërgjyshit tanë, kur skish lindur edhe krishterimi, kremtonin bashkë me romakët dhe me grekët e vjetër, perënditë e luleve,...

  Maqedonia ndryshon emrin, miratohen me 81 vota amendamentet kushtetuese

  Parlamenti i Maqedonisë ka miratuar pasditen e kësaj të premteje ndryshimet kushtetuese për të mundësuar ndryshimin e emrit të vendit, në Republika e Maqedonisë së Veriut, sipas marrëveshjes së arritur në Prespë me fqinjin jugor të saj, Greqinë.

  Fustanella një veshje Shqiptare

  Në shekujt XVIII - XIX, veshja që tërheq vëmendjen e shumë udhëtarëve të huaj, funksionarë, diplomatë dhe artistë dokumentues, është pikërisht fustanella. Në dokumentime të shumta të kohës, kryesisht nga udhëtarë anglezë, fustanella përshkruhet si veshje karakteristike e shqiptarëve, pavarësisht përhapjes që kishte kjo veshje përtej kufijve të sotëm të Shqipërisë.
  - Advertisement -

  Must Read

  - Advertisement -