Categories
Lajme

Partizani-Teuta, sfida për titullin!

Partizani dhe Teuta do të vihen përballë njëra-tjetrës për ndeshjen e Javës së 25 të Kategorisë Superiore. Skuadra e Të Kuqve do të luajë këtë ndeshje si skuadra kryesuese e kampionatit gjë që e vë në dukje edhe vetë trajneri Gega, që gjithsesi nuk deshi t’ia ulë vlerat skuadrës durrsake. Por përveç Teutës, kryeqytetasit i […]

Categories
Histori Të gjitha

Zbulimi i madh: Nxirret në dritë pallati i mbretëreshës ilire Teuta (Foto)

Daily Mail shkruan për një zbulim të jashtëzakonshëm për Ilirët në Malin e Zi. Gazeta prestigjioze britanike shkruan se “ilirët ishin grup i lashtë fisesh Indoevropiane, që jetuan në disa pjesë të Ballkanit Perëndimor dhe në brigjet e gadishullit italian rreth vitit 260 Para Krishtit”. “Dihet pak për udhëheqësit e tyre, por kërkuesit thonë se […]