Familjet shqiptare në mbijetesë, 63% me pak të ardhura në muaj

Shpenzimet që i duhen një familjeje mesatare në muaj për të kryer një jetë dinjitoze, janë gati 50% më të larta sesa të ardhurat që ata marrin, kjo për 63% të familjeve shqiptare. Për një familje mesatare, jetesa në Shqipëri është e vështirë, madje kthehet në mbijetesë për shkak të të ardhurave të pakta dhe… Continue reading Familjet shqiptare në mbijetesë, 63% me pak të ardhura në muaj

Shqipëria, mes vendeve europiane të mbipopulluara

Shqipëria është një ndër vendet me dendësinë më të madhe në popullsisë së saj në Europë. Me të dhënat e vena në dispozicion nga Index Mundi, Shqipëria rezulton me një dendësi 106 banorë/m2, duke hyrë në hartën e kuqe të dendësisë së lartë, kryesisht në zonën qendrore të saj. Kur themi “densitet i lartë” në… Continue reading Shqipëria, mes vendeve europiane të mbipopulluara

PD krijon nesër koalicionin opozitar, ja partitë që do nënshkruajnë

Mësohet se nesër në orën 09:00 të mëngjesit PD do të nisë firmosjen e marrëveshjeve për krijimin e koalicionit opozitar. Siç bëhet me dije, me koalicionin e PD bashkohen partitë kryesore të opozitës, që kërkojnë zgjedhje të lira e të ndershme pa Edi Ramën kryeministër. Mësohet se kjo do jetë një nga pikat e marrëveshjes… Continue reading PD krijon nesër koalicionin opozitar, ja partitë që do nënshkruajnë

Grabitje me armë në Rinas. Policia ndjek dhe vret një nga katër grabitësit

Të mirinformuar se në atë orar 4 banka të nivelit të dytë do të transportonin një sasi të konsiderueshme valute drejt Austrisë, të armatosur me armë tip kallashnikov dhe të veshur me kostume kamuflazh, grabitësit kanë vënë në jetë planin e grabitjes. Fillimisht kanë prerë derën në pjesën veriore të aeroportit, e cila shërben për… Continue reading Grabitje me armë në Rinas. Policia ndjek dhe vret një nga katër grabitësit

Vrasjet në Shkodër, shkarkohet nga detyra shefi i Komisariatit

Pas vrasjeve të ditëve të fundit në Shkodër, shefi i Komisariatit të Shkodrës, Vasil Çela, është shkarkuar nga detyra. Mësohet se Vasil Çela zëvendësohet nga Lorenc Meta, i cili do të jetë nga sot shefi i ri i Komisaritit të Shkodrës.

248 vatra zjarri në të gjithë Shqipërinë

Ministria e Mbrojtjes ka publikuar të dhënat e vatrave të zjarrit që janë raportuar në të gjithë Shqipërinë. Sipas Ministrisë së Mbrojtjes, janë evidentuar 245 vatra zjarri në total. Ndërkohë që qarku që ka pasur më shumë vatra zjarri raportohet të jetë Elbasani, ku janë evidentuar 49 zjarrvënie dhe nga ku janë djegur 15 hektar… Continue reading 248 vatra zjarri në të gjithë Shqipërinë

Ekspertja për Ballkanin deklaratë të fortë për DW: Shqipëria ta harrojë hapjen e negociatave në qershor

Shqipëria është në krizë politike. Por kursi konfrontues nuk është i ri, thotë ekspertja për Ballkanin, Johanna Deimel. Edhe akuzat për blerjen e votës u ngritën që pas zgjedhjeve 2017, por asgjë nuk u bë, vëren ajo. Johanna Deimel: Sigurisht demonstratat paqësore janë një e drejtë bazë demokratike. Për fat të keq në të kaluarën… Continue reading Ekspertja për Ballkanin deklaratë të fortë për DW: Shqipëria ta harrojë hapjen e negociatave në qershor

Regjizorja arbëreshe sjell një film për origjinën e saj shqiptare

Regjizorja me origjinë arbëreshe Francesca Olivieri do të sjellë në kinematë e jugut të Italisë një film me titullin “Arbëria”.  Në këtë film flitet për origjinën e saj dhe regjizorja na flet për lidhjet e hershme që ajo ka me Shqipërinë, e sesi stërgjyshërit e paraardhësit i kanë ardhur nga ajo që dikur quhej Arbëri,… Continue reading Regjizorja arbëreshe sjell një film për origjinën e saj shqiptare

Dosja ‘Hajdari’/ Apeli pranon kërkesën e Izet Haxhisë: Rigjykim!

Gjykata e Apelit ka pranuar sot kërkesën për rigjykim të Izet Haxhisë, ish-truproja i ish-kryeministri Sali Berisha i akuzuar për vrasjen e Azem Hajdarit. Apeli ka vendosur të kthejë çështjen për rigjykim në Gjykaten e Shkallës së Parë, çka do të thotë fillim i procesit gjyqësor nga e para për Izet Haxhinë. Procesi do të… Continue reading Dosja ‘Hajdari’/ Apeli pranon kërkesën e Izet Haxhisë: Rigjykim!

Shifrat/ Shqiptarët largohen nga vendi. Ja shkaqet e hemorragjisë

Shumë vende të botës po përballen me sfidat të mëdha emigruese. Duke marrë në analizë numrin e popullsisë dhe numrin e atyre që kanë emigruar, Bosnja Hercegovina mban rekordin në botë. Sipas të dhënave, një në dy boshnjakë ndodhet jashtë vendit dhe arsyet janë nga më të ndryshmet.  Po kur në Bosnje përqindja e atyre… Continue reading Shifrat/ Shqiptarët largohen nga vendi. Ja shkaqet e hemorragjisë