Categories
Lajme

Dy gjuhësia nuk respektohet ne Maqedonin e Veriut

Komisioni Antikorrupsion: Dy gjuhësia nuk respektohet ne Maqedonin e Veriut Propozon hetim për shpenzimet e politikaneve Para fillimit të seancës Zv/Kryetari i Komisionit Antikorrupsion, Nuri Bajrami, me një retorikë të ashpër dhe duke i kërkuar falje opinionit, theksoi se ligji për implementimin e dy gjuhësisë në Maqedoninë e Veriut nuk respektohet. Në seancën e sotme […]

Categories
Lajme

Maqedonia e Veriut voton për Presidentin e ri, shqiptarët faktor

Maqedonia e Veriut voton sot (5 maj) për Presidentin e ardhshëm të vendit. Ky është raundi i dytë i votimeve pasi në të parin dështoi votimi si pasojë e interesimit të vogël të qytetarëve për të dalë në votime. 1.79% ishte pjesëmarrja në raundin e parë, apo 755.702 votues zgjodhën në mes Blerim Rekës, Gordana […]

Categories
Lajme

Ngriti flamurin kombëtar në Ohër, ja dënimi që merr shqiptari /Video

Gjergj Prekoçaj ka udhëhequr një grup arbëresh, teksa kanë shpalosur flamurin e Shqipërisë në Kalanë e Ohrit. Por, ky akt i ka kushtuar rëndë shqiptarit. Ai është dënuar me 1100 euro, dhe ndalesë për 5 vite për të hyrë në Maqedoninë e Veriut. “Më kanë ndaluar për pesë vite hyrjen në Maqedoninë e Veriut. Kjo […]

Categories
Lajme

Zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut, dalin rezultatet e para

Sipas rezultateve të para të publikuara në ueb faqen e KSHZ-së prej 53,76 për qind të votave të përpunuara, kryeson kandidati presidencial i LSDM-së dhe Koalicionit Stevo Pendarovski me 42,71 për qind, e dyta është kandidatja e VMRO-DPMNE-së dhe koalicionit Gordana Siljanovska Davkova me 41,08, ndërsa i treti është kandidati i mbështetur nga Aleanca për […]

Categories
Lajme

Tani më zyrtar, emri i Maqedonisë Veriore

Këshilli i Evropës zyrtarisht ka regjistruar vendin nën emrin e ri “Maqedonia e Veriut”. Në faqen e internetit të organizatës më të vjetër pan-evropiane – Këshilli i Evropës, selia e të cilit është në Strasburg, vendi tani është i regjistruar zyrtarisht si Maqedonia e Veriut, sipas rendit alfabetik të gjuhës angleze të shteteve anëtare. Maqedonia […]