Categories
Lajme

Shpresat e Bushit, “pazar” te Shkëndija. Në total, 17 lojtarë nga jashtë

Plot 17 futbollistë, nga 25 në total të grumbulluar nga përfaqësuesja Shpresa, luajnë jashtë vendit tonë. Në prag të përballjeve kualifikuese për kampionatin europian të U21 muajin tjetër, trajneri i Kombëtares Alban Bushi ka bërë disa ndryshime, ku spikatin gjithashtu 3 lojtarë nga skuadra e Shkëndijës, shqiptarët që fituan titullin në Maqedoni.

“Kjo është ndeshja e tretë. Ne duhet patjetër të marrim një rezultat pozitiv, pasi largohemi nga objektivat përndryshe. Mundësitë do të jenë të barabarta në këtë ndeshje. Ekipin e Turqisë e njohim, është një ekip që luan mirë futboll dhe kemi një pasqyrë më të saktë pas ndeshjes së parë. Kemi një problem, mungesën e 5 lojtarëve që ishin ndeshjen e parë, si Bajramaj, Mucolli, Ademi, Kryeziu për shkak dëmtimi, si dhe Selmani, që këtë radhë do të jetë me ekipin e parë si herën e shkuar. Në Turqi do të mundohemi si gjithmonë të luajmë mirë, pastaj rezultati është çështje fati”, tha Alban Bushi, trajner i Kombëtares U21.

Përballja e kuqezinjve të vegjël me Turqinë do të luhet më 7 qershor.

“Në bashkëpunim me trajnerin Reja, disa futbollistë të U21-shit po stërviten me një pjesë të futbollistëve të ekipit A. Trajneri Reja ka një mendim shumë pozitiv për disa futbollist të U21-shit, ndaj është një motiv i madh. Shpresoj të rikuperohet Kryeziu, pasi është dëmtuar në stërvitje me ekipin A. Kur të thërret Kombëtarja, motivimi është shumë i lartë”, tha Bushi.

Pas Turqisë për Europianin, do të luhen dy ndeshje miqësore ndaj Uellsit U21 në vendin tonë, në datat 9 dhe 11 qershor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *