Më shum

  Koronavirus: Evropa tani është epiqendra e pandemisë, thotë OBSH

  Evropa tani është “epiqendra” e pandemisë globale të koronavirusit, thotë kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit.

  Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus u bëri thirrje vendeve të përdorin masa agresive, mobilizim të komunitetit dhe distancim shoqëror për të shpëtuar jetë.

  Komentet e tij erdhën ndërsa disa vende evropiane raportuan rritje të madhe të infeksioneve dhe vdekjeve. Italia ka regjistruar numrin e saj më të lartë ditor.

  Ka pasur 250 vdekje të regjistruara gjatë 24 orëve të kaluara, duke e marrë gjithsej në 1.266, me 17,660 infeksione në përgjithësi.

  Spanja, vendi më i prekur nga Evropa pas Italisë, raportoi një rritje prej 50% të viktimave në 120 të Premten. Infeksionet u rritën në 4,231.

  Kryeministri Pedro Sanchez thotë se një gjendje vigjilence do të hyjë në fuqi atje të Shtunën për dy javë.

  Kontrollet po prezantohen gjithashtu në një numër në rritje të kufijve në Evropë, në përgjigje të përhapjes së shpejtë të virusit.

  Pse Evropa është ‘epiqendra’?

  Më shumë se 132.500 njerëz janë diagnostikuar me Covid-19 në 123 vende të botës, sipas OBSH.

  Numri i përgjithshëm i vdekjeve ka arritur në rreth 5,000 – një shifër që Dr Tedros e përshkroi si “një moment historik tragjik”.

  “Evropa tani është bërë epiqendra e pandemisë, me më shumë raste të raportuara dhe vdekje sesa pjesa tjetër e botës e kombinuar, përveç Kinës”, tha ai.

  “Tani më shumë raste raportohen çdo ditë sesa u raportuan në Kinë në kulmin e epidemisë së saj.”

  Si dhe rritjet në Spanjë dhe Itali, Franca tani ka konfirmuar 2,876 raste dhe 79 vdekje, nga gjithsej 61 vdekje të enjten.

  Gjermania ka parë 3.062 raste dhe pesë vdekje. Ka pasur 798 infeksione të konfirmuara në Mbretërinë e Bashkuar dhe 11 vdekje.

  Marrur nga : BBC | Përgatiti : shqip.info

  Latest news

  Nipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor

  Kërkojmë ndihmën e SPAK të vendosë drejtësiNipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor Nga : Kadri Malka Në të vërtetë,...

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën ma dëgjoni. Të bashkohemi për këtë komb ku i...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet kënga e cila vjen e realizuar...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN E SHQIPTARËVE...

  Related news

  Nipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor

  Kërkojmë ndihmën e SPAK të vendosë drejtësiNipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor Nga : Kadri Malka Në të vërtetë,...

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën ma dëgjoni. Të bashkohemi për këtë komb ku i...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet kënga e cila vjen e realizuar...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN E SHQIPTARËVE...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here