Categories
Diaspora Shqiptare Lajme

Gjermania bën ndryshimin e madh me date 2 mars, lehtësimet për shqiptarët

Ditën e hënë, më date 2 mars, hyn në fuqi ligji i ri për emigracionin në Gjermani. Shqiptarët mund të përfitojnë nga lehtësirat ligjore për të punuar e jetuar në Gjermani. Ambasada ka publikuar në faqen saj zyrtare kushtet e reja për të punuar në Gjermani. Personat e interesuar duhet të keni mbaruar një fakultet […]

Categories
Diaspora Shqiptare Lajme

Ikën me kamion në Angli, tani janë në majat e shkencës botërore, njihuni me dy motrat shqiptare

Delegacioni i BE-së në Tirana ka publikuar në faqen zyrtare një video të dy motrave shqiptare Detina dhe Argita Zalli nga Patosi i Fierit, që sot janë shkencëtare në SHBA. “Ato janë gra, motra binjake, shkencëtare: “Të gjithë kemi një zemër, të gjithë duam të bëhemi më të mirë, të bëjmë më mirë për shoqërinë […]

Categories
Diaspora Shqiptare Lajme

Sami Musa,shqiptari i parë që zgjidhet deputet në Parlamentin e Hamburgut

Kandidati i Partisë Socialdemokrate (SPD) me origjinë nga Pozharani i Vitisë në Kosovë, bëhet deuteti i parë me origjinë shqiptare në Parlamentin e Hamburgut. 35-vjeçari është një afarisët i njohur në Hamburg. Sami Musa ka kandidaur në listën e Partisë Socialdemokrate, e cila në zgjedhjet e ditës së dielë (23 shkurt) ka fituar më shmë […]

Categories
Diaspora Shqiptare

Ju skadojnë dokumentet e qëndrimit në Greqi? Ambasada jep njoftimin e rëndësishëm për shqiptarët

Ambasada ka dalë me një njoftim të rëndësishëm për të gjithë shqiptarët që ju kanë skaduar dokumentet ose janë në prag të përfundimit, duhet të ndiqni këto udhëzime përkatëse. NJOFTIM! Ambasada e RSH në Athinë, në vijim të eksperiencës së parë në tetor 2019, me synim ardhjen në ndihmë të qytetarëve shqiptarë që jetojnë në […]

Categories
Diaspora Shqiptare

Fëmijë shqiptarë në Veneto duke mësuar shqip në Ditën Ndërkombëtare të Gjuhës Amtare

Sot nën patronazhin e UNESCO-s dhe Byrosë Rajonale për Shkencë dhe Kulturë në Europë, festohet 21 Shkurti – Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare. Ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko ka zgjedhur si foto të ditës në Ditën Ndërkombëtare të Gjuhës Amtare foto me fëmijët e komunitetit shqiptar në Veneto të Italisë gjatë një ore […]

Categories
Diaspora Shqiptare Lajme

Lajm i mirë për emigrantët shqiptarë në Angli, kandidati për kryeministër ka vetëm 2 kushte për leje qëndrimi

Boris Johnson kandidatit kryesor për t’i zënë vendin kryeministres së dorëhequr Tereza May ka dhënë një lajm të mrekullueshëm për të gjithë emigrantët që jetojnë në Angli përfshirë edhe shqiptarët. Në një intervistë për ‘Dailymail”, Johnson është shprehur tejet i kënaqur nga njerëzit që u përkasin komuniteteve të ndryshme dhe pretendojnë të zhvillojnë jetën e […]

Categories
Diaspora Shqiptare Lajme

Iku në Amerikë pa ditur fare anglisht, por sot ajo drejton një kompani të suksesshme duke ndihmuar shumë shqiptar

Orieta Kristo ka emigruar nga Shqipëria në SHBA në moshën 14 vjeçare, pa ditur pothuajse fare anglisht. Mirëpo sot ajo është një drejtuese ekzekutive e kompanisë së suksesshme të sigurimeve “Horizon Insurance” që e ka themeluar vetë para 5 vjetësh.

Categories
Diaspora Shqiptare Lajme

Zvicër: 14-vjeçarja shqiptare shpallet kampione e matematikës

Një vajzë 14-vjeçare shqiptare është shpallur kampione e Matematikës, në Zvicër. Lajmin e ka dhënë Ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku, përmes një postimi në profilin e saj në Fecebook, percjell Fakte. “Më lejoni tua prezantoj Dorea Robellin, kampionen e kantonit të Cyrihut në Matematikë! Po, në matematikë. Tashmë jemi mësuar që diaspora jonë […]

Categories
Bota Diaspora Shqiptare

Të gjithë kuqezi/ Shqiptarët “ndezin” Britaninë në nëntor, ja çfarë do ndodhë në Londër

Mijëra shqiptarë, të veshur me ngjyrat kuqezi ndezën “zemrën” e Nju Jorkut dy javë më parë, për të përkujtuar 75-vjetorin e masakrave në Çamëri. Por, një lajm i mirë vjen edhe nga Britania. Shoqatat shqiptare atje kanë vendosur që një paradë të tillë ta zhvillojnë edhe në Britani. “Forumi i shoqatave shqiptare në Britani në […]

Categories
Diaspora Shqiptare

Los Angelos: Komuniteti shqiptar promovon kulturën dhe traditat tona

Shqiptarët kudo nëpër botë nuk e kanë harruar prejardhjen e tyre, ani pse kanë jetuar me vite larg atdheut, shkruan. Pos që janë treguar të suksesshëm në biznese e fusha të tjera, ata kanë hapur edhe qendra kulturore e shkolla shqipe, përmes së cilave promovojnë kulturën e traditën shqiptare. Për promovimin e kulturës shqiptare janë […]

Categories
Diaspora Shqiptare

Artistja Florie Lule Bajraktari nga Suedia një krijuese dhe humaniste e madhe shqiptare!

E çmojmë, e duam dhe e vlerësojmë artin, me art mbështesim heroinat e Kosovës!  Pikturat e artistes shqiptare, Florie Lule Bajraktari, që jeton dhe vepron në Skandinavi (Suedi) kanë vlerë dhe rëndësi tëjet të madhe kombëtare dhe ndërkombëtare! Kjo pikturë vlenë më shumë se një vepër dhe më shumë se një film, sepse libri dhe […]

Categories
Diaspora Shqiptare

Jim Belushi nostalgjik për Shqipërinë: I dua rrënjët e mia

Jim Belushi është ndër aktorët e paktë shqiptarë që ka arritur sukses në Hollywood. Ai është djali i një emigranti shqiptar dhe është rritur në Çikago, ndërsa origjinën e tij e ka përmendur gjithmonë. Në një postim në rrjetet sociale ai kujtoi me nostalgji kohën kur ndodhej në Shqipëri në vitin 2007. “Duke u rritur […]

Categories
Diaspora Shqiptare

Rregulla të reja për vizat amerikane

Departamenti Amerikan i Shtetit njofton se tani kërkon nga aplikantët për vizë të japin hollësi për llogaritë në median sociale, si dhe adresën e emailit dhe numrin e telefonit. Rregulloret e reja për ata që kërkojnë vizë amerikane si vizitorë apo si aplikantë për të imigruar në Amerikë përfshijnë emrin e llogarisë së aplikantit në […]

Categories
Diaspora Shqiptare

Dokumentet që ju duhen për në Kanada/ Avokati sqaron proçedurat

Nëse i referohesh lajmeve që publikohen herë pas here në portalet shqiptare të krijohet përshtypja se Kanadaja është një vend që mezi po pret emigrantë, e veçanërisht ata nga Shqipëria. Janë të shumtë titujt, sipas të cilëve Kanadaja merr mbi 300 mijë emigrantë në vit dhe ku çdo shqiptar mund të provojë fatin. Për të […]

Categories
Diaspora Shqiptare

Arba Kokalari është deputetja me origjinë shqiptare, por që përfaqëson Suedinë në PE

Arba Kokalari është deputetja me origjinë shqiptare, por që përfaqëson Suedinë në PE.  32-vjeçarja mori mbështetjen e suedezëve në këto zgjedhje, ndërsa përfaqësonte partinë e Moderatëve suedezë, pjesë e Partisë Popullore. Partia e Arbës arriti të sigurojë në rezultat prej 17.6 % me të cila garanton 4 deputetë. “Unë kam hyrë në parlamentin evropian! Faleminderit […]

Categories
Diaspora Shqiptare

Ismail Keta, një jetë mes sakrificave të mëdha dhe suksesit…

Në vitin 1997 ai emigroi në Gjermani. Ismaili e kujton personin që i dha babait paratë borxh që i duheshin për biletën e avionit. Fillimisht ai punoi në një restorant, ku pas një jave e pushuan nga puna, pasi ai nuk ishte i qeshur. Më pas, filloi punë në një diskotekë si “security”. Në këtë […]

Categories
Diaspora Shqiptare

Zgjedhjet lokale në Greqi, rekord kandidatësh shqiptarë

Plot 69.821 janë kandidatët për zgjedhjet europarlamentare dhe për pushtetin lokal, që zhvillohen të djelën në Greqi. Pranë tyre, nga e njëjta pozitë tashmë, renditen në një sfidë të paprecedentë me dhjetra përfaqësues të denjë të komunitetit shqiptar në vend. Vota e emigrantëve shqiptarë-shtetas grekë më 26 maj pritet të luajë rol deciziv për mjaft […]

Categories
Diaspora Shqiptare

Suedi: Rreth 65.5% e nxënësve shqiptarë mësojnë në gjuhën amëtare

Në Suedi, në Qendrën Kulturore të Kosovës në Malmo i përfundoi punimet seminari dhe konferenca për gjuhën amtare, dygjuhësinë dhe integrimin, të mbajtura nga 16 deri më 19 maj 2019. Këto dy aktivitete u bashkorganizuan nga Ministria  e Diasporës dhe Investimeve Strategjike, MASHT-i dhe Lidhja e Shoqatave Shqiptare “ILIRIA”, ka njoftuar MDIS, përcjell albinfo.ch. Në […]

Categories
Diaspora Shqiptare

Shqiptari nga Kosova me njërin nga restorantet më të famshme në Berlin

Fatos Xhafolli (40-vjeçar) kishte ardhur nga kryeqyteti i Kosovës, Prishtina, për të filluar si një i huaj, por duke punuar shumë, ka arritur të jetë i suksesshëm në këtë fushë. Tashmë ai është shefi Fatos Xhafolli, një shtetar shqiptar i Kosovës është pronar i restorantit “Nuovo Mario”. Ai para 25 vjetësh ishte prapa banakut, kurse […]

Categories
Diaspora Shqiptare

Itali/ Hapet klasa e re, 200 shqiptarë do mësojnë gjuhën amtare

Me veshjen kombëtare shqiptare, me flamuj kuq e zi dhe me tortë me simbolin e shqiponjës, dhjetëra fëmijë shqiptarë  iu gëzuan faktit të hapjes së klasës së tyre të re në Itali. Ashtu siç ishte paralajmëruar, në Bressanone të Italisë është hapur një klasë shqipe. Shkolla shqipe në Trento ka njoftuar se më shumë se […]