Më shum

  Muzika mbledh mijëra turistë në bregdetin e jugut

  Turistët e huaj janë rikthyer në Dhërmi pas përshtypjeve krejt pozitive që patën vitin e shkuar. Këtë herë ato do të shijojnë muzikën e eventit Kala Festival.

  “Kjo është hera e shtatë që vij në Shqipëri dhe hera e dytë në festival. Fantastike, është fantastike do të vazhdoj të vij”, tha një turist anglez.

  “ Unë jam nga Franca, Parisi dhe nuk është kjo hera e parë në Shqipëri. Të  them të vërtetën falë ish të dashurës sime që është shqiptare e kam dashuruar këtë vend.  Dua të them pamja këtu është e mrekullueshme, sigurisht edhe vajzat po aq shumë”.

  Rrugët dhe plazhet tashmë janë të mbushur me të huaj, ku për dy javë në Dhërmi vështirë të dëgjosh shqip.

  “Jam nga Londra, por e dua Shqipërinë tuaj”, thotë një tjetër i huaj.

  Pritet që mbi 5 mijë turistë të bëhen pjesë e këtij Festivali që organizohet për herë të dytë në Dhërmi. Ai do të zgjas nga data 12 qershor deri më 19 qershor dhe faza e dytë do të nis mbrëmjen e 20 qershorit deri më 25 qershor.

  “Dhërmiu është thesari i pazbuluar i Europës dhe ja pse u rikthyem. Viti i kaluar ishte një provë dhe tani kemi 3 mijë turistë në javën e parë  dhe 2 mijë në javën e dytë”, tha Rob.

  “Absolutisht një dashuri!  Deti është fantastik, njerëzit shumë miqësorë dhe po, mendoj se është një vend mrekulli ku patjetër duhet të vish!”, thotë turistja.

  “Krahas muzikës dhe bregdetin tonë të mrekullueshëm, pjesmarrësve në këtë aktivitet të cilët sivjet vijnë nga e gjithë bota jo vetëm Anglia, jemi përpjekur tu sigurojmë sigurinë maksimale dhe kujdesin e duhur mjekësor gjatë kohëzgjatjes së Festivalit”, tha Alina.

  “Sinqerisht, jam vërtet me fat që jam këtu, me këtë pamje! Vij nga Amerika, por që Dhërmiu po më pëlqen shumë, i pakrahasueshëm. Patjetër që do të rikthehem!”, vazhdoi të rrëfejë një tjetër.

  “E dua Shqipërinë, uji i kaltër, gjithçka është e bukur”, u shpreh një tjetër. “ Kjo zonë është vërtet e bukur , me malet dhe bregdetin gjithashtu. Do të kthehem këtu, po”, përfundoi një tjetër.

  Jo vetëm turistët janë të mirëpritur por edhe të gjithë vendasit që preferojnë të festojnë nga mëngjesi deri në mbrëmje këto ditë të nxehta qershori, në Kala Festival.

  Latest news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Related news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here