Categories
Kulturë Të gjitha

Libra ku mund të referoheni për civilizimin tonë antik Pellazgo Ilir

Libra ku mund të referoheni për civilizimin tonë antik Pellazgo-Ilir : Shek. XVI; XVII; XVIII 1509 Eneo Silvio Piccolomini – ‘Cosmograhia Pii Papae in Asiase & Europe […]’1555 Konrad Gesner Schweizer – “Mithridas sive de differentiis linguarum”1587 Andrea de Poza Spanierin – “Albaner nannte man früher Epiroten”1599 G. Skaliger Franzose – ‘Langues europeennes, “die epirotische […]

Categories
Kulturë Të gjitha

Ninullat Shqiptare, në arkivat e Muzeut të Londrës

Ninullat ose këngët e djepit të popullit shqiptar, do jenë nga sot e tutje pjesë e arkivit të Muzeut të Londrës, i cili pasqyron historinë dhe traditat kulturore të komuniteteve te ndryshme që banojnë prej shekujsh në metropolin britanik. Ky muze, në bashkëpunim me shoqatën shqiptare “Shpresa Programme”, organizuan projektin e dytë për arkivimin e […]

Categories
Kulturë Të gjitha

Gjon Mili, Shqiptari i famshëm që fotografoi Pikason, Salvador Dalinë dhe yjet e Hollivudit

Gjon Mili, është padyshim një nga fotografët më të mëdhenj të Amerikës, që ka lënë gjurmë në historinë e fotografiës përmes punës së tij.

Categories
Kulturë Të gjitha

Fillimet romantike të Naim Frashërit dhe novela “Katër stinët”

Fillimet romantike të Naim Frashërit dhe novela “Katër stinët”

Categories
Kulturë Të gjitha

Rrugëtim në vite, pranë Dritëroit…

Në katër vitet e mija studentore, por veçanërisht pas viteve ‘90, kam qenë në kontakte e rrugëtim të vazhdueshëm me Driteroin.

Categories
Kulturë Të gjitha

Hyritë e Ballkanit gjenden në Shkodër (Foto)

Në veri të Shqipërisë gjendet i fshehur një thesar: gjysmë milioni fotografi për kulturën, modën dhe historinë e vendit. Por imazhet e një bote të zhdukur ngaherë janë të fshehura mirë. Kush i kërkon – shpërblehet.

Categories
Kulturë Të gjitha

Odiseja dhe Sirenat, grishje drejt viseve iso-polifonik

Vasil S. TOLE Odiseja dhe Sirenat Grishje drejt viseve iso-polifonike të Epirit Një temë homerike me variacione Tiranë, 2005 Përmbajta Hyrje Variacioni. 1. Politropos, Polikromos dhe Polifonos Variacioni 2. Odiseja dhe Sirenat, grishje drejt viseve iso-polifonike Variacioni 3. Vendndodhja e Hadit dhe polifonia: Sirenat –vajtore dhe legjenda e vdekjes së Panit Intermexo Mbi artin dionisiak […]

Categories
Kulturë Të gjitha

Vepra e Gjergj Fishtes e rizbuluar

Lahuta e malcis e Gjergj Fishtës, e përbërë nga 15612 vargje, të organizuara në tridhjetë njësi të veçanta, të cilat autori i quan kangë, përshkohet tejembanë nga rima si element i qartë dhe i theksueshëm i strukurës artistike të saj. Vështrimi i funksionit të rimës ndaras nga ritmi, nga intonacioni dhe nga eufonia e vargut, […]

Categories
Kulturë Të gjitha

Besëtytnitë shqiptare për miqtë

Në librin “Doke e Zakone shqiptare”, mbledhur nga Atë Donat Kurti dhe botuar pas vdekjes së tij nga françeskanët shqiptarë, në fund të çdo kapitulli vendosen besëtytnitë që lidhen me çdo krahinë e zakon.

Categories
Kulturë Të gjitha

Vallja Pirrike e Shpatave nga Pellazgët deri në ditët tona

Vallja pirrike ishte valle e lashte qe luhej ne Greqinë e Lashte, Iliri, Maqedoni e Thraki. Sipas legjendes, edhe Kurretet (banoret eponim te ishullit te Kretes) kane luajtur një valle te tille shpatash me synim qe ta mbrojnë Zeusin foshnje nga ndëshkimi i pakthim i atit te tij Kronosit qe gëlltiste fëmijët e vet qe ne lindje.

Categories
Kulturë Të gjitha

Zbulohet artefakti i rrallë historik, provon influencën e Skënderbeut në Europën e shek. XV

Në mbyllje të vitit mbarëkombëtar të Gjergj Kastriot Skënderbeut dhe në prag të 575-vjetorit të shpalosjes së flamurit të qëndresës dhe mëvetësisë nga Heroi ynë Kombëtar në vitin 1443 në Krujë, kryeministri i vendit, Edi Rama, ka prezantuar sot në Qendrën për Hapje edhe Dialog një artefakt të rrallë historik.

Categories
Kulturë Të gjitha

Prestigjiozja italiane: Shqipëria e veriut, rrugëtimi mes shijes dhe traditës

“Përfytyroni të udhëtoni në një vend ende larg zonave të turizmit masiv. Përfytyroni, pastaj, të zbuloni zona më të thella dhe më pak turistike. Zona ku nuk ekziston as kaosi dhe as trafiku, ku jeni të rrethuar vetëm nga natyra dhe ku vizitorët, me përjashtim të ndonjë aventurieri, numërohen me gishtat e një dore.

Categories
Kulturë Të gjitha

40 firmëtarët e Pavarësisë së Shqipërisë

Shqipëria u vetëshpall e pavarur në Vlorë më 28 nëntor 1912 nga Ismail Qemali. Në shpalljen pavarësisë morën pjesë 83 delegatë nga të gjitha trevat shqiptare ndërsa 40 firmëtarët ishin ata të cilët nënshkruan aktin e Pavarësisë. Menjëherë pas shpalljes së pavarësisë, Asambleja e Vlorës formoi qeverinë e parë të Shqipërisë së Pavarur të drejtuar nga Ismail Qemali si dhe Pleqësinë.

Categories
Kulturë Të gjitha

FOTOT/ Para 80 viteve kishte linjë ajrore Korçë-Tiranë

Në vitin 1937, në Shqipëri operonte një kompani italiane fluturimi që quhej “Ala Littoria S.A.”
Kompania kryente fluturimet Korçë-Tiranë dhe anasjelltas.

Categories
Kulturë Të gjitha

Satira arvanitase botohej në gjuhën shqipe në Greqinë e dikurshme

Satira arvanitase botohej në gjuhën shqipe në Greqinë e dikurshme

Categories
Kulturë Të gjitha

Albert Dumont: Në malet shqiptare, duke kërkuar zakonet homerike

Albert Dumont: Në malet shqiptare, duke kërkuar zakonet homerike

Categories
Kulturë Të gjitha

Cili ishte fundi tragjik i aktorit të madh, Sandër Prosi dhe pse mbetet ende e mbuluar me mister kjo vdekje?

Cili ishte fundi tragjik i aktorit të madh, Sandër Prosi dhe pse mbetet ende e mbuluar me mister kjo vdekje?