More

  FOTOT/ Para 80 viteve kishte linjë ajrore Korçë-Tiranë

  Në vitin 1937, në Shqipëri operonte një kompani italiane fluturimi që quhej “Ala Littoria S.A.”

  Kompania kryente fluturimet Korçë-Tiranë dhe anasjelltas.

  Bileta në foto tregon se pasagjerja e regjistruar quhej Adelina Kosturi nga Korça dhe ajo shkonte për në Tiranë.

  Bileta dëshmon se në atë kohë, pasaporta shqiptare ishte e njohur nga shumë shtete dhe se me të mund të lëvizje lirshëm, pa pasur nevojë për vizë.

  Lajmet e fundit
  Lajme të ngjashme

  PËRGJIGJU

  Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
  Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu