Më shum

  Qëllohen policët në Kosovë/ Aksioni antikontrabandë. Ndalohen shqiptarë, serbë e boshnjakë

  Policia e Kosovës në orën 6 të mëngjesit ka nisur aksionin më të madh ndonjëherë në veri të Kosovës.

  Nga operacioni që u zhvillua në 12 lokacione janë arrestuar 19 zyrtarë policorë, 11 serbë, 4 shqiptarë dhe 4 boshnjakë, nën dyshimet për kryerjen e veprës penale keqpërdorim i detyrës zyrtare, bashkëpunim me qëllim të kontrabandimit të mallrave dhe marrje ryshfeti.

  Zyrtarët policorë janë dërguar në mbajtje për 48 orë dhe janë suspenduar nga detyra.

  Gjatë aksionit, policia ka hasur në rezistencë vetëm nga qytetarët e komunës së Zubin Potokut, të cilët kishin krijuar disa barrikada.

  Si pasojë, dy zyrtarë policorë janë qëlluar me armë zjarri, ndërsa tre të tjerë kanë marrë lëndime të lehta trupore. Gjatë tentimit për të hyrë në Zubin Potok, policia ka dërguar në stacionin policorë edhe dy përfaqësues të Misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, UNMIK.

  Njëri nga dy të arrestuarit ishte shtetas rus, për këtë ambasada ruse në Serbi, ka kërkuar lirimin e menjëhershëm nga edhe është thënë se përgjegjësit do të japin përgjegjësi për këtë incident flagrant.

  Lirimin e menjëhershëm e ka kërkuar edhe UNMIK-u, përmes një komunikate për media.

  Meqenëse ishin dërguar edhe në spital për trajtim të lëndimeve, përfaqësuesi special i sekretarit të përgjithshëm të OKB-së në Kosovë, Zahir Tanin ka thënë se çdo dëm i stafit të OKB-së do të plotësohet me shkallën më të lartë diplomatike dhe përgjigjet ligjore ndërkombëtare.

  Pas reagimit të tyre, UNMIK-u ka njoftuar se shtetasi rus është liruar nga paraburgimi. Presidenti serb, Aleksander Vuçiç kishte deklaruar se kishte pasur një tejkalim të përdorimit të forcave policore.

  Por, këtë e ka kundërshtuar kryeministri, Ramush Haradinaj.

  “Përveç njësive të shtuara të policisë në rajonin e veriut dhe magjistralen Prishtine- Mitrovicë, janë parë edhe forca të shtuara të KFOR-it, të cilët përveç patrullimeve rrugore i kanë bërë edhe me helikopter”.

  Latest news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Related news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here