Categories
Kuriozitete Tv & Filma

15 filmat për mbijetesën dhe optimizmin që janë idealë për këtë periudhë

Ndërkohë që coronavirusi po merr jetën e mijëra njerëzve në gjithë botën dhe tashmë janë konfirmuar raste edhe në vendin tonë, duhet pasur kujdes dhe duhet vepruar me përgjegjësi, në mënyrë që të mos infektohemi apo të mos e shpërndajmë më shumë virusin. Për këtë arsye kufizimi lëvizjes dhe qëndrimi në shtëpi është një prej […]

Categories
Lajme Tv & Filma

Shqiptari i famshëm i arratisjeve nga burgu me helikopter, Alket Rizai së shpejti në film

Historia e shqiptarit Alket Rizai, shqiptarit më të famshëm që është arratisur dy herë me helikopter nga burgjet greke, edhe ndër ata të sigurisë më të lartë do të përfundojë në skenar filmi. Së shpejti një regjisor francez, do të nisë xhirimet pikërisht me skenarin e shkruar po prej atij vetë, dhe përjashtim nuk bën […]

Categories
ShowBiz Tv & Filma

Pas ‘Taken’ Liam Neeson në një film për Kosovën

Aktori i njohur amerikan Liam Nesson, i cili u bë shumë i njohur ndër shqiptarë për rolin e tij në filmat ‘Taken’, bëhet e ditur se është në xhirime të një filmi që zë vend në Kosovë. U bënë dy vite që emri i tij është lakuar si aktori kryesor në filmin thriller “Charlie Johnson […]

Categories
Tv & Filma

Jep dorëheqjen regjisori, Top Channel anulon emisionin që mezi prisnim

Në të gjitha mediat pak kohë më parë qarkulloi lajmi se në Top Channel do të rikthehet emisioni i njohur veror Summer Fest, por këtë herë nuk do të moderohej nga Luana Vjollca por nga Nevina Shtylla dhe Flor Gjini. Mirëpo, ndërkohë që të gjithë prisnin që xhirimet e spektaklit që do udhëtonte në çdo […]

Categories
Tv & Filma

Cfarë shohin Shqiptarët më shum në televizor

Departmenti i Gazetarisë dhe i Komunikimit i UT me mbështetjen e AMA sapo ka përfunduar një Pyetësor të Sjelljes së Audiencave në Lidhje me Tregun e Medias. Më një kampion prej 800 persona dhe me përzgjedhje të rastësishme në rang kombëtar, pyetësori është zhvilluar në periudhën mars-prill 2019 (Tiranë, Elbasan, Lushnje, Vlorë, Gjirokastër, Korçë, Shkodër, […]

Categories
Tv & Filma

Kinematografia shqiptare shkon në “Crossing Europe”

Kinematografia shqiptare përfaqësohet në festivalin e filmit “Crossing Europe” në Linz të Austrisë. Regjisorja Iris Elezi njëkohësisht dhe drejtoreshë e Arkivit Qendror Shtetëror të Filmit, ka bërë një përzgjedhje të filmave, që prezantojnë faza të ndryshme të kinematografisë sonë në “Crossing Europe”. Përzgjedhja e filmave për programin “Carte Blanche” është ndarë midis filmave të prodhuar […]

Categories
Tv & Filma

Përlotet Alketa Vejsiu: Kam jetuar në një shtëpi që fuste edhe ujë brenda

Teksa shpallte nismën për mbledhjen e kontributeve për ta bërë me shtëpi Xheison Baftin, i cili me paraqitjet e tij këtë vit “Në Kurthin e Piter Pan” ka fituar zemrat e të gjithë telespektatorëve, moderatorja Alketa Vejsiu u përlot. “Këto janë fjalë zemre. Gjatë këtyre ditëve jam përballur me të gjitha llojet e komenteve edhe […]

Categories
Tv & Filma

AMA ka gjobitur disa televizione si Ora News, Report Tv, News 24 e Klan Tv lidhur me shkeljet e bëra në emisionet e tyre

Bordi i Autoritetit të Mediave Audiovizive, në mbledhjen e ditës së sotme, mori masë për disa Operatorë të Shërbimeve Mediatike Audiovizive. Kështu, AMA ka gjobitur disa televizione si Ora News, Report Tv, News 24 e Klan Tv lidhur me shkeljet e bëra në emisionet e tyre respektive. Bazuar në ankesat e ardhura në AMA-s dhe […]

Categories
Tv & Filma

‘Taramelja’ jeton në kushte të vështira, Alketa jep lajmin e gëzueshëm

Alketa Vejsiu ditën e sotme ka qenë për vizitë tek familja e njërit nga fëmijët e emisionit “Në Kurthin e Pitër Pan”. Moderatorja vizitoi familjen e Xheison Baftit, personazhit më të komentuar të momentit nga ky emision.Vejsiu publikoi pamje të shtëpisë ku familja Bafti jeton, e nga videot e publikuara shihet se kjo familje jeton […]

Categories
Tv & Filma

Aida Shtino, kritikon ashpër median shqiptare, bën deklaratën e papritur

Gazetarja Aisa Shtino në një intervistë për Dosja.al është shprehur se drejtues mediash në vendin tonë janë të shitur te pushteti. Ajo thekson se formatet televizive po shkojnë drejt falsitetit dhe fryrjeve boshe. Sipas saj nuk kanë përmbajtje. Nuk e di por me keqardhje e them se në vend të përmiresohet gjendja e televizionit dhe […]

Categories
Jetë Tv & Filma

“Dy gisht mjaltë”/ Filmi i Ermal Mamaqit dhe Elvana Gjatës në kinema

“Dy gisht mjaltë” po shfaqet në kinematë e Tiranes. Filmi më i fundit ka si protagonistë dy emra të njohur, aktorin e humorit Ermal Mamaqi dhe këngëtaren e njohur , Elvana Gjata. Filmi i zhanrit Komedi flet për një çift me të ardhura mesatare, të cilët bëjnë një dasmë dhe një muaj mjalti që nuk […]