Disa teza që mbrojnë prejardhjen ilire të shqiptarëve

A janë shqiptarët të vetmit pasardhës të ilirëve në trojet e tyre? Teoritë kundërshtuese dhe ato mbështetëse të kësaj teze,…

1 month ago

Kur Mbreti Genti doli hapur kundër Romës duke zgjedhur mbrojtjen e integritetit dhe të pavarësise politike të shtetit të Ilirisë

Shkruar nga : Lutfi Alia Mbreti Genti ose (Genci) doli hapur kundër Romës. Ai nuk pranoi t’i nënshtrohet, nuk bëri…

1 month ago

Gjama e burrave dhe vaji i grave në Malësi

Gjama e burrave, është një traditë që është përdorur nga burrat shqiptarë – malësorë vetëm për burrat e vdekur. Ky…

1 month ago

Gjuha dhe shkronjat pellazge misteri i ruajtur në kishat kristiane

Nga Dr. sc. Astrit Sahitaj Qysh në fillim të këtij hulumtimi, që bënë fjalë mbi gjuhën e pellazgëve, po e…

1 month ago

Popullsia dhe fshatrat e Shqiptarëve te Greqisë 1879 – 1907

Intelektualët e shtetit grek përvec problemit të përplasjes me cështjen sllave me Falmerayerin (duke mbrojtur mitin kombëtar që krijuan) u…

1 month ago

Nëna e Skënderbeut ishte shqiptare e pastër nga Pollogu i Iliridës

NËNA E SKËNDERBEUT, VJOSAVA TRIBALDA, ISHTE PASTËR SHQIPTARE, NGA POLLOGU I ILIRIDËS (Kumtesë e lexuar në simpoziumin për Skënderbeun) Nga…

1 month ago

Beteja e Lepantit

Nga : Jahja Drançolli: Në ditën e sotme të vitit 1571, në Betejën e Lepantit (Patras, Greqi Jugperëndimore), flota e…

1 month ago

40 Firmëtarët e Aktit të Pavarësisë

Shqipëria u vetëshpall e pavarur në Vlorë më 28 nëntor 1912 nga Ismail Qemali. Në shpalljen pavarësisë morën pjesë 83…

1 month ago

Kuvendi i Vlorës, pjesëmarrësit në të dhe firmëtarët e Aktit të Pavarësisë

Kuvendi i Vlorës, pjesëmarrësit në të dhe firmëtarët e Aktit të Pavarësisë Nga : Aleksandër Meksi Kuvendi i Vlorës dhe…

1 month ago

Si i masakroi Mehmet Fatihu mijëra gra e fëmijë shqiptarë.

Një Histori e trishtë shkruar nga Historiani i Sulltan Mehmetit II Kete histori e ka shkruar Tursun Beu.. ishte historiani…

1 month ago

Kur grekët donin të merrnin Himarën

Himara ka qenë dhe mbetet një ëndërr për shovinistët grekë, të cilët, me çdo kusht donin ta kishin nën pushtetin…

1 month ago

Zbulimi i Rekës së Epërme

Robert Elsie i zbulon botës së albanologjisë dhe balkanologjisë një vepër të çmuar mbi Rekën e Epërme në fillim të…

1 month ago

Urime Ditëlindjen Vëlla

Urime për ditëlindje për vëllain, Sot është një ditë e vecant për ty te urojm gëzuar ditëlindjen e vëllait. Si…

1 month ago

Kodi i fshehtë i përkrenares së heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu

Okultizmi si vizion alternativ shpjegon gjuhën simbolike të përkrenares Përkrenarja e Skënderbeut është bërë tani pjesë e pandashme e heroit,…

1 month ago

Bill Clinton: Kosoven do ta mbështes gjatë tërë jetës, ka një vend të veçantë në zemrën time

Presidenti amerikan Bill Klinton uzotua atë kohë se do të mbështesë Kosovën gjatë tërë jetës së tij, duke bërë thirrje…

1 month ago

Ilirët donin paqe, por luftës i përgjigjeshin me luftë!

Nga: Aurenc Bebja Në librin e autorit dhe kryemurgut francez, Pierre Bauron, me titullin « Les Rives Illyriennes – Brigjet…

1 month ago

28 Mars 1997 ndodhi tragjedia e Otrantos

Për t’iu larguar varfërisë ekstreme dhe tragjedisë së vitit 1997, me shpresën se do të bëheshin pjesë e botës ku…

1 month ago

Pse e dha dorëheqjen, Ismail Qemali?

Gjetja e telegramit nuk ishte e rastësishme, pasi, siç shpjegoi z. Kotherja për Shekulli, ai kishte pasur dijeni se një…

1 month ago

Iliria ishte trualli i civilizimit të sotëm europian

Për të gjithë ata që e njohin historinë e Ilirisë, para Krishtit edhe historinë e Ilirikut pas Krishtit e kanë…

1 month ago

Baba Tomori, bektashinjtë dhe Sulltan Novruzi

Ç’është festa e sulltan Novruzit? Mbarë komuniteti bektashi, këtë ditë e feston si ardhjen e stinë së pranverës. Më 22…

1 month ago