Categories
Kulturë

Gjirokastra “enigmatike” ndërsa mbështillet nga mjegulla

Konkursi ndërkombëtar “Wanderlust in Albania”, megjithëse i zhvilluar disa muaj më parë, solli materiale filmike dhe fotografi të cilat vazhdojnë të na mrekullojnë me bukuritë që ofron Shqipëria. Magjepsëse është edhe fotoja që ndau së fundmi në rrjetet sociale, Agjencia Kombëtare e Turizmit. Fotoja e realizuar nga Raimond Kola, tregon kështjellën e Gjirokastrës dhe një […]

Categories
Kuriozitete

Zbulohen 11 monedha ari që i përkisnin kohës së Aleksandrit të Madh

Një zbulim i rëndësishëm është bërë së fundmi në pjesën e vjetër të qytetit të Chania, në kodrën Kastel në Kretë, shkruan focus.it. Gërmimet arkeologjike kanë zbuluar një grumbull monedhash, 11 prej tyre ari. Ato ndoshta i përkisnin një mercenari në shërbim të një prej pasardhësve të Aleksandrit të Madh. Elementi më interesant ishte zbulimi […]

Categories
Histori

Si iu dhurua Skënderbeut spitali më i madh në Italinë e Jugut

Emrin e San Giovanni Rotondo-s e të mrekullive, që bënte e bën në këtë vend të bekuar një frat me varret e gozhdave të Krishtit në duar, shqiptarët nisën ta dëgjojnë vetëm pasi u shemb tirania. E në vendin e tiranëve, u rikthyen shenjtorët. E madje nisën të dëgjohen edhe emra të rinj, si ai […]

Categories
Histori

Si i manipuluan grekët dokumentet e Venedikut për Shqipërinë

Që Çamëria e Himara ishin shqiptarë në mesjetë, historiani Pëllumb Xhufi nuk ka asnjë dyshim. Janë me mijëra dokumente, që e vërtetojnë këtë. Në veprën e tij voluminoze “Arbërit e Jonit, Vlora, Delvina e Janina në shekujt XV-XVII”, ky është një fakt i kryer. Në çdo dokument të huaj, nga Vlora në Prevezë, thërriteshin shqiptarë […]

Categories
Kulturë

Ali Pashë Tepelena në menu restoranti, që prej vitit 1923!

Menutë e restoranteve edhe sot janë në garë për të ofruar më të miren e tyre. Por duket se ne vitin 1923 ato kanë qenë shumë më krijuese se ato që janë sot. Shqip.info sjell nje menu të tille e cila i përket një restoranti të kohës në Vlorë “Palais Valona”. Më poshtë është menuja […]

Categories
Histori

Shqipja mbi 6,000 vjeçare, flet historianja: Greqia nuk ka komb, por një bashkim fetar

Historianja shqiptare Elena Kocaqi në një intervistë në emisionin “ABC e Mëngjesit” foli sot për studimin për gjuhën shqipe. Ajo tha se gjuha shqipe është mbi 6,000 vjeçare sipas një studimi të bërë nga 240 studiues ndërkombëtar. “Studimi i bërë nga 240 studiues kanë arritur në përfundimin se gjuha shqipe është mbi 6,000 vjeçare. Gjithmonë […]

Categories
Shëndeti

Kafe apo Mollë cila eshte më e mirë për mëngjes?

Megjithëse mollët dhe kafja kanë kimikate krejtësisht të ndryshme, të dyja konsiderohen si “karburant” i fortë në mëngjes që mund të na nxjerrë gjumin. Një filxhan kafeje mesatare përmban rreth 100 miligramë kafeinë. Nuk përmban kalori apo yndyrë përveçse nëse shtohet sheqeri ose kremi. Kafeina vepron si stimulues për sistemin nervor qendror dhe përshpejton qarkullimin […]

Categories
E Ardhmja Teknologji

Historiku i shkurtë i Internetit web

Ditën e sotme interneti është shndërruar në një entitet të pakrahasueshëm ku miliarda njerëz mund të mësojnë dhe të lidhe me njëri-tjetrin. Por nuk ka qenë gjithnjë siç është sot. Interneti ka kaluar nëpër dy faza të mëdha dhe tashmë po shkojmë drejt fazës së tretë. Terminologjitë e përdorura për përshkrimin e dy fazave të […]

Categories
E Ardhmja Shkencë Teknologji

Njeriu i parë me çipin e Neuralink në tru mund të kontrollojë mausin e kompjuterit përmes të menduarit

Pacienti i parë njeri që implantoi një çip në trurin e tij nga Neuralink është rikuperuar plotësisht dhe është i aftë të kontrollojë një maus kompjuteri me mendimet e tij, tha themeluesi i startupit Elon Musk. “Progresi ka qenë i mirë dhe pacienti siç duket është rikuperuar plotësisht pa asnjë efekt anësor. Pacienti mund të […]

Categories
Kulturë

Marin Mema ngre memorialin në nderim të dëshmorëve

Me iniciativën e gazetarit Marin Mema, në afërsi të zonës së Surrelit në Tiranë, është ngritur një memorial i cili përkujton grupet e para që u stërvitën ushtarakisht në formë të organizuar, me synimin për të çliruar Kosovën. Këto grupe u përgatitën 33 vjet më parë nga ushtarakët e ushtrisë shqiptare ku mes tyre në […]

Categories
Kulturë

Tirana, 104 vjet kryeqytet i Shqipërisë

Organet e larta të shtetit shqiptar, që dolën më 1920 nga Kongresi i Lushnjës (21-31 Janar 1920) u vendosën më 11 Shkurt 1920 në Tiranë, që u caktua përkohësisht kryeqyteti i Shqipërisë, kurse përfundimisht Tirana u shpall kryeqytet me statutin e Republikës Shqiptare në Janar 1925. Pas 1920 filloi popullimi me banorë të ardhur nga […]

Categories
Kuriozitete

Ushqimet që sjellin fat për Vitin e Ri, dhe s’duhet të mungojnë ne tryezë

Thjerrëzat, rrushi, shega dhe perimet jeshile, çdo traditë ka ushqimet e saj fatlume për t’i vënë në tryezë në natën e ndërrimit të viteve për të sjellë para dhe fat. Nëse ëndërroni për dymbëdhjetë muaj të begatë dhe fitimprurës, nuk është e dëmshme të provoni. Dhe nëse ende nuk keni arritur të pasuroheni, provoni të […]

Categories
Sport

Kualifikimi në Euro 2024 dhe ndikimi në ‘markën kuqezi’, Duka analizon efektet e suksesit të Kombëtares

Fushata e suksesshme eliminatore dhe kualifikimi për në Kampionatin Europian “Gjermani 2024” e ka bërë Kombëtaren shqiptare më tërheqëse në këndvështrimin komercial. President i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, në një intervistë për revistën “Monitor” analizon efektet komerciale të këtij suksesi dhe ndikimi që mund të ketë ky moment pozitiv në të ardhurat për […]

Categories
Kuriozitete

4 traditat e Vitit të Ri që i kanë vetëm shqiptarët!

Viti i Ri për shqiptarët. Por ne kemi edhe disa tradita që na dallojnë nga kulturat e tjera. Aromë bakllavaje, gjeli i detit, dollia e fatit por edhe… 1. Pastrimi i shtëpisë cep më cep Tradita e mamave shqiptare për të pastruar shtëpinë për Vit të Ri vazhdon edhe sot. Xhamat, dyert, tapetet, çdo gjë […]

Categories
Kuriozitete

Nje plak i mencur i thote te birit: Ne jeten tende mos hiq dore nga 3 gjera

1. Ha ushqimin me te mire. 2. Fli ne shtratin me te mire. 3 Jeto ne shtepite me te bukura. Djali ia priti: si mund ti bej ato qe thua, kur ne jemi te varfer? Plaku i mencur i thote: kur ti te vonohesh per te ngren, dhe pasi te jesh uritur shume, cfaredo ushqimi […]

Categories
Shëndeti

Si të largoni dhimbjen e kokës pa ilaçe

Dhimbjet e kokës shpesh nuk shkaktohen nga sëmundje, por nga patogjenë që janë pjesë e jetës së përditshme. Pothuajse çdo familje ka të paktën një ilaç për dhimbjen e kokës në farmacinë e tyre familjare. Por marrja e tepërt e pilulave nuk është e shëndetshme, dhe disa përbërës dhe metoda natyrale mund të shërojnë dhimbjet […]

Categories
Lajme

Shqipja ishte gjuhë zyrtare e Vatikanit bashkë me greqishten e latinishten”

Këtë na e deklaroi Profesor Francesco Altimarit, drejtues i Katedrës së Gjuhës dhe Letërsisë Shqipe në Universitetin e Kalabrisë në Kozencë, ( gjatë vizitës më 11 Nëntor 2022), që sipas një dokumenti të shekullit 18, shqipja del si gjuhë zyrtare e Vatikanit në dy akte zyrtare bashkë me greqishten e latinishten.- Profesor Altimari thotë se […]

Categories
Teknologji

Cilat janë fjalëkalimet më të përdorura në botë? Kontrolloni nëse jeni ju në këtë listë

Mundimi për të gjetur një fjalëkalim të fortë mund të jetë bezdisëse për të gjithë. Por nëse doni që emailet tuaja, bankat në internet dhe shumë llogari të tjera, të jenë të sigurta nga kthetrat e hacker-ave, do ju duhet të bëni një përpjekje. NordPass, mjeti i menaxhimit të fjalëkalimeve nga ekipi pas NordVPN, bashkëpunoi […]

Categories
Shkencë

NASA merr mesazh me rreze lazer nga 16 milionë km larg

Një eksperiment inovativ në bordin e misionit Psyche të NASA-s sapo mori arritjen e tij të parë të rëndësishme duke kryer me sukses demonstrimin më të largët të komunikimit me lazer. Demoja e teknologjisë një ditë mund të ndihmojë misionet e NASA-s të hetojnë më thellë në hapësirë dhe të zbulojnë më shumë të dhëna […]

Categories
Lajme

Shqipëria, do të duhej të hap konsullatën në Sanxhak dhe në Luginën e Preshevës!?

Shqipëria, ka obligim moral e kushtetues të brengoset edhe për shqiptarët jashta shtetit administrativ, ku shqiptarët në Serbia kan organizuar Referendumin e Krahinës së Sanxhakut, mbajtur më datën 25,26 dhe 27 tetor 1992. Kurse përveqë Referendumit të Krahinës Shqiptare në Serbi, mbajtur më datën 1 e 2 mars 1992, është edhe kryengritjen e armatosur ku […]