Categories
Aktualitet Kuriozitete Lajme

Thesari i çmuar në nëntokën shqiptare që mund të transformojë botën

Zbulimi i gazit të hidrogjenit duket me një rëndësi thelbësore për vitet që do të vijnë dhe prestigjozja National Geographic i ka kushtuar një artikull minierës së Bulqizës, si një ndër depozitat me sasi të konsiderueshme të kësaj lënde. Zbulimi i një sasie të madhe hidrogjeni thellë në një minierë shqiptare ka bërë që studiuesit […]

Categories
E Ardhmja Teknologji

‘Water Go Round’, trageti i parë me hidrogjen

‘Water Go Round’ është emri i tragetit të parë me hidrogjen që do të hyjë në funksion në fund të ketij viti, në Gjirin e San Franciskos, në Kaliforni. Katamarani 21 metra i gjatë, do të mbajë 84 pasagjerë deri në 22 nyje shpejtësi, me një autonomi dy-ditore. Gjithashtu, do të ketë një bateri prej […]