Më shum

  Taksa ndaj Serbisë, produktet gjermane “pushtojnë” Kosovën

  Në vitrinat e marketeve të Kosovës kanë nisur të zënë vend dukshëm më të madh produktet e shteteve të Bashkimit Evropian.

  Në muajin mars, importi më i madh i produkteve është bërë nga Gjermania, 14% e importit të përgjithshëm.

  Madje, të dhënat e Agjencisë së Statistikave të Kosovës tregojnë konsumi i produkteve gjermane ka shënuar rritje për 10 milionë euro në muajin mars, në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar. E konsumatorët thonë se është krijuar një treg i ri.

  “Tash e 8 vjet jetoj në Kosovë dhe fillimisht kur kam ardhur ka pasur më shumë mallra nga Serbia, por tani ka mallra nga Turqia, Franca, Italia e Gjermania. Tani jemi më të lumtur për cilësinë e mallit, si për nga ushqimi ashtu edhe për nga tekstili”, thotë një qytetar.

  Ndihmesë të madhe për përzgjedhjen e produkteve po vlerësohet nga klientët vendosja e flamujve të origjinës pranë çmimit të secilit produkt.

  Menaxherët e bizneseve tregojnë se sektorët e ushqimit dhe higjienës kanë pasur ndryshim më të madh të produkteve.

  Pas Gjermanisë, importi i produkteve në muajin mars pasohet nga Greqia, Italia, Sllovenia e Bullgaria. Deri në vitin 2018, brenda një dite në Kosovë është importuar mall serb në vlerë të 1.2 milionë eurove. Ndërsa pas masës mbrojtëse importi ka rënë për 99%. Tani importohet mall në vlerë të rreth 500 mijë eurove, kryesisht produkte të brendeve ndërkombëtare.


  Latest news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  Related news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here