Më shum

  Maleshova, bukuria mistike Shqiptare

  Fshati Malëshovë, më interesanti nga gjashtë krahinat e rrethit të Përmetit, promovohet në kanalin e Youtube me gazetaren Ilnisa Agolli.

  Ai shtrihet në të dy anët e Dhëmbelit dhe është një tjetër bukuri Shqiptare që fle mes vargmaleve dhe përbri çukës së malit Çajup rreth 1200m mbi nivelin e detit.

  E djegur tre herë nga Gjermanët, Malëshova si bukuri e turizmit malor, ka disi natyrë të ashpër andaj dhe shpëtimi i banorëve u gjend tek arsimi.

  Janë të shumtë figurat intelektuale dhe të shquara të dala nga kjo zonë që kanë njohur kulturën e kurbetin, duke u angazhuar me veprimtari politike dhe atdhetare fare herët. Në vitin 1924 plot 206-të bashkëfshatarë kanë qenë anëtarë dhe vullnetarë të shoqërisë “Vatra” dhe degëve të saj në Amerikë, kontributin e të cilëve e Fan Noli e ka vlerësuar gjithmonë.

  Por të famshëm këtë fshat e bën edhe shkrimtari që identifikohet me emrin e krahinës: Sejfulla Malëshova, me poezinë që la gjurmë në kujtesën emocionale të çdo shqiptari “Si e dua Shqipërinë”, e cila u shkrua në vitin 1939 dhe u botua në gazetën “Liria” në Amerikë në vitin 1941. Pak kush e di se deri në vitin 1968 kjo poezi ishte në Antologjinë e Poezisë Shqipe dhe pas këtij viti u hoq prej andej.

  Gjithashtu, ajo që e bën mistike historinë e këtij fshati janë legjendat apo gojëdhënat, të cilat duket se sfidojnë edhe imagjinatën njerëzore. Këtu të krijohet ideja e një varfërie ekstreme, e cila zhduket menjëherë nga mendja sapo takon banorët e parë që të mirëpresin aq mirë në këtë fshat të fshehur në natyrë për të cilin thuhet se: “Malëshovën e kanë mbajtur malëshovitët dhe jo Malëshova malëshovitët”.

  Këto dhe të tjera, për t’i parë, cekur dhe prekur nga afër përmes kanalit në YouTube në Top Channel.

  Mos e humbisni fshatin Malëshovë. Këtë bukuri mistike Shqiptare!/nga Top Channel

  Latest news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  Related news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here