Më shum

  Përkujtohet Batalioni i Dumresë

  Cërriku ka kujtuar këtë të premte dëshmorët e Batalionit të Dumresë të cilët luftuan për lirinë e vendit. Festimet nisën që herët në sheshin e qytetit, ndërkohë që është zhvilluar edhe panairi me prodhime tradicionale vendase i cili mblodhi vizitorë nga i gjithë qarku.

  Të pranishëm në ceremoninë e organizuar me rastin e 76-vjetorit të themelimit të Batalionit të Dumresë ishin edhe Presidenti Ilir Meta, Kreu i Grupit Parlamentar të PS, Taulant Balla, ish-Ministri i Transporteve Edmond Haxhinasto dhe deputetë të PS e ish-deputetë të LSI të cilët vendosën kurora me lule në memorialin e të rënëve ndërkohë qe vlerësuan organizimin e Bashkisë së Cërrikut.

  Presidenti Ilir Meta ka shprehur kënaqësinë për praninë në 76-vjetorin e një prej formacioneve partizane me histori të lavdishme.
  “Jemi krenar që jemi i vetmi vend që arritëm të çliroheshim vetë, por nuk patën fatin të bëheshim pjesë e projektit europian të 9 Majit 1945. Askush nuk ka sukses duke cenuar historine LANÇ. Nuk është koha të merremi me të kaluarën. Është koha të shtojmë bashkëpunimin me njeri tjetrin për integrimin e vendit në BE”, deklaroi Kreu i Shtetit
  Ndërsa Kreu i Grupit Parlamentar të PS Taulant Balla theksoi se batalioni i Dumresë ka një vend të rëndësishëm në historinë e luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare.
  “Pseudohistorianët se fundi po tentojnë të hedhin baltë mbi LANÇ, por ne do ta mbrojmë me përkushtim. Ne duhet të jemi të gjithë së bashku pre Shqipërinë europiane”, theksoi Balla.

  Nga ana e tij kryebashkiaku Altin Tosku duke iu uruar mirëseardhjen personaliteteve të politikës dhe të pranishmëve dhe ka shprehur mirënjohjen ndaj partizanëve të Batalionit të Dumresë që dhanë jetën për liri.

  Panairi me prodhime tradicionale të zonës së Dumresë pritet të kthehet në traditë në qytetin e Cërrikut për t’i shtuar gjallërinë këtij qyteti, por edhe për nxitur vizitorë nga i gjithë vendi që të bëhen pjesë e festës së Cërrikut.

  Latest news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  Related news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here