Gatime tradicionale Shqiptare

Pulë me lëng me miell misri

Aroma e këtij specialiteti tipik shqiptar mbush gjithë shtëpinë me dëshirën për t’u mbledhur menjëherë rreth tryezës e për ta…

1 year ago

Përsheshi me Pulë

Përsheshi me pulë është një ndër gatimet më të shijshme, autentike të kuzhinës tradicionale shqiptare. Një traditë e vjetër kjo,…

1 year ago

Byrek me Spinaq

Tradita shqiptare e gatimit është e pasur me shije e aroma të dashura, pas të cilave shumëkush që i ka…

1 year ago

Qumështor me petë të pjekura ose Yshmer i Myzeqesë

Myzeqeja është e famshme për traditën e saj në kuzhinë. Specialitete të veçanta të përgatitura me produkte të freskëta të…

1 year ago

Jahni me Pulë

Pa dyshim, jahnia shqiptare është ndër pjatat më të shijshme, të cilën amvisat kujdesen ta përgatisin përherë në familjet e…

1 year ago

Bukë Misri

Shumë e dashur në tryezat tona, si një ndër gatimet më të vjetra, tradicionale shqiptare, buka e misrit mbetet mes…

2 years ago

Hallva me mjaltë

Receta e kësaj ëmbëlsire të shijshme është trashëguar me kujdes e dashuri brez pas brezi për dekdada me radhë. Kremoze,…

2 years ago

Fërgesa

Në ka një pjatë shqiptare që të hap menjëherë oreksin dhe nepsin për ta shijuar, ajo është fërgesa, një traditë…

2 years ago

Qofte shtëpie me perime

Përgatitja e recetës me qofte të shtëpisë është një nga traditat më të hershme shqiptare. Kuzhina shqiptare është fantastike në…

2 years ago

Mesniku ose Lakrori i Zagorisë

Mesniku apo i njohur ndryshe si Lakrori i Zagorisë me mish është një ndër gatimet më speciale të kuzhinës tradicionale…

2 years ago

Tavë dheu

Tava e dheut është një ndër gatimet më speciale nga tradita e Shqipërisë së Mesme. Nga kuzhinat më të vjetra…

2 years ago

Speca të shtruar me gjizë

Fantastike për shoqërimin e gatimeve të ngrohta, shumëfishojnë shijen dhe sjellin traditën në tryezë Specat janë një ndër perimet më…

2 years ago

Reçel Ftoi

Reçeli i ftoit është një specialitet shqiptar me të cilin krenohemi të gjithë. Ky reçel fantastik përgatitet mjaft lehtë. Ky…

2 years ago

Si të përgatisni ballokume Elbasani

(Kjo recetë ka ardhur në “Shëndet+” nga amvisat e Elbasanit) Ballokumet janë ëmbëlsira tradicionale e Ditës së Verës dhe ku…

2 years ago

Byrek me Presh dhe Domate

Një kombinim fantastik për shijen në një nga recetat më tradicionale të kuzhinës shqiptare. Mësoni shkurt nga shqip.info hapat e…

2 years ago

Tavë Kosi, Elbasani

Përbërsit: 500 gr mish qengji ose dashi 2 lugë gjelle gjalpë 2 kokra vezë 3 gota uji kos 2 lugë…

2 years ago

Marmalatë shtëpie me fiq

Marmalata e fikut përgatitet krejt lehtë dhe është fantastike për t’u konsumuar në çdo stinë. Të gjitha llojet e reçelit…

2 years ago

Receta tradicionale e byrekut me 12 barishte dhe monedhë brenda

Tradita shqiptare e gatimit është e pasur me shije e aroma të dashura, pas të cilave shumëkush që i ka…

2 years ago

Qumështor me petë dhe sherbet

Qumështori me Petë dhe Sherbet është një ëmbëlsirë e mrekullueshme, shija e të cilit është e papërshkruar kur përgatitet nga…

2 years ago

Kabunia shqiptare, gostia e fisme ndër shekuj

Është një nga recetat që jo vetëm i ka rezistuar shekujve por me kalimin e kohës është lartësuar edhe më…

2 years ago