Më shum

  Hallva me mjaltë

  Receta e kësaj ëmbëlsire të shijshme është trashëguar me kujdes e dashuri brez pas brezi për dekdada me radhë.

  Kremoze, shije plotë dhe magjepsëse me finesën dhe butësinë e ëmbël të saj. Hallva me Mjaltë e Arra është ndër recetat më të vjetra shqiptare. E trashëguar me kujdes e dashuri brez pas brezi për dekdada me radhë.

  Krejt lehtë për t’u përgatitur dhe fantastike për t’u shijuar-kjo është tekstura e ëmbël që zgjon ndijesinë e dashurisë në stomak dhe të përfshin me delikatesën e saj.

  Sipas gojëdhënave, Hallva me Arra e Mjaltë ishte ëmbëlsira e preferuar e Ali Pashë Tepelenës. Kuzhinerët e oborrit ishin të urdhëruar t’a gatuanin përditë ëmbëlsirën e famshme, aq shumë të dëshiruar nga Pashai.

  Kujtojmë këtu se asaj kohe, tradita e gatimeve shqiptare ishte jashtëzakonisht e influencuar nga kuzhina turke, prej së cilës ishte huazuar edhe receta e përgatitjes së hallvës.

  Sot kjo recetë është një vlerë e shtuar që i është bashkuar traditës së kuzhinës shqiptare. E shumë preferuar dhe e dëshiruar nga krejt të gjithë shqiptarët.

  Ndiqni më poshtë recetën nga shqip.info për të shijuar këtë ëmbëlsirë fantastike dhe të lehtë për t’u përgatitur.

  Si ta përgatisni krejt lehtë në shtëpi

  Përbërësit:

  • 120 gr miell gruri
  • 70 gr gjalpë
  • 150 gr sheqer
  • 250 ml ujë arra të thërrmuara
  • Kanellë
  • Dy lugë mjaltë

  Përgatitja 

  Në një enë hedhim ujin të cilin e kemi vakur më parë bashkë me sheqerin.

  E përzjejmë masën derisa sheqeri të shkrijë plotësisht.

  Në një tenxhere, shkrijmë gjalpin me zjarr të ulët.

  Pasi gjalpi të ketë shkrirë hedhim miellin, të cilin e përzjejmë pa u ndalur dhe shpejt në mënyrë të që shmangim formimin e kokërrizave.

  Kur masa merr një ngjyrë në kafe të çelur shtojmë dy lugë mjaltë dhe më pas në mënyrë të ngadaltë shtojmë shurupin dhe arrat e thërrmuara.

  Përgjatë gjithë kësaj kohe vijojmë përzjerjen derisa masa të përthithë të gjithë ujin.

  Pasi ka përthithur ujin, hallva është gati.

  E heqim nga zjarri dhe e lëmë me kapak të mbyllur për 15 minuta.

  Më pas, mund të përdorim dy lugë në dhënien e formës karakteristike të hallvës, por edhe forma të tjera. Në sipërfaqe e spërkasim me kanellë dhe vendosim nga një thelpi arre sipër.

  Kjo ëmbëlsirë fantastike mund të shërbehet në temperaturë ambjenti ose e ftohtë. Për një shije më të veçantë, uji mund të zëvendësohet me qumësht.

  I gjithë procesi i përgatitjes së kësaj ëmbëlsire kërkon durim dhe përkushtim. /shqip.info

  Latest news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  Related news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here