Receta Shendeti

Karakteri i mirë i fëmijës ndërtohet përmes dialogut dhe shembujve

Një edukim i mirë arrihet duke balancuar faktorë të shumtë. Pa dialog nuk ka formim të karakterit. Por vetëm duke…

5 days ago

Si të qetësojme nervat

Jeta mund të na përplas nga një breg në një tjetër dhe të na bëj të kemi nevojë ti qetësojmë…

1 week ago

Ja çfarë duhet të hani në mëngjes për të pasur energji dhe humor të mirë

Të pasura me vitamina, minerale dhe ushqyes të tjerë të vlefshëm, ato ju japin një shtysë në mëngjes. Këtu janë…

1 year ago

10 fakte interesante për sytë

Ka shumë fakte për sytë të cilat personat që nuk kanë pasur probleme kurrë me këtë organ nuk i dinë.…

1 year ago

Një vezë për mëngjes kundër ishemisë, vlerat për organizmin

Ngrënia e një veze në ditë mundet t’ju vijë në ndihmë kundër sëmundjeve kardiovaskulare. Sipas një studimi të publikuar në…

1 year ago

Zbutja e hithrave në shtëpi, disa sekrete për të përfituar shëndet

Hithra është një barishte e famshme përvëluese. Ajo nuk të gërvisht, por të përcëllon. Disa njerëzve, hithra u djeg më…

1 year ago

Ushqimet e duhura që luftojnë gripin gjatë dimrit

Gripi përhapet menjëherë dhe mund të kthehet në pengesë në jetën e përditshme për ditë me radhë. Askush nuk i…

1 year ago

Llojet e pagjumësisë , cilat janë dhe si t’i dalloni

Pagjumësia është një çrregullim që manifestohet në mënyra të ndryshme. Vështirësia në të fjetur është vetëm një prej tyre. Ka…

1 year ago

Portokallet apo mandarinat? Ja cilat janë më të mira kundër virozave?

Autoritetet e shëndetit publik thonë se në Shqipëri ka një qarkullim të virozave respiratore dhe rrufës. Përveç higjenës që ndihmon…

1 year ago

Konsumoni fruta dhe perime bio, për të mposhtur viruset e stinës

Gjatë këtyre ditëve janë vënë re ndryshime të shpeshta të temperaturës, e si pasojë ne njerëzit jemi më të rrezikuar…

1 year ago

Si të kuroni infeksionet në mishrat e dhëmbëve metoda natyrale në shtëpi

Mishrat e dhëmbëve janë pjesa më delikate e gojës ndaj dhe kujdesi për to është një proçes i vështirë. Të…

1 year ago

Si të bëni dieta me limon

Dëshironi t’i humbni kilet e tepruara dhe të fitoni një formim perfekt të trupit që me kënaqësi doni ta tregon…

1 year ago

Gjethet e ullirit mënyrat e përdorimit për shëndetin e zemrës dhe të trurit

Përdorimet e gjetheve të ullirit në mjekësinë popullore datojnë që në kohën e Egjiptit të lashtë. Asokohe, besohej se këto…

1 year ago

Si ndikon djathi tek niveli i sheqerit në gjak? Ja sasia që duhet të konsumoni

Djathi është i pasur me yndyrna dhe kjo mund t’a bëjë atë të duket një ushqim të pashëndetshëm. Ka shumë…

1 year ago

Për shëndet të mirë/ Këto janë ushqimet që duhet të hani patjetër çdo ditë

Regjimet e rrepta ushqimore janë të vështira për tu zbatuar në jetën e përditshme. E megjithatë, kur shtrohemi në tryezë,…

1 year ago

Si të përdorni dafinën për flokët dhe lëkurën

Që në lashtësi dafina njihet si një bimë hyjnore. Ajo është e pasur me vitaminë C, vitaminë B dhe A.…

1 year ago

I vetmi ilaç i vërtetë popullor për dhimbjen e qafës ose osteokondrozën në qafë

Dhimbja e qafës ose osteokondroza është e mundimshme dhe e shoqëruar me ndjenjën e pakëndshme në qafë, ndërkaq rezulton edhe…

1 year ago

4 bajame në ditë, 6 përfitime direkte në organizëm

Bajamet janë ndër arrorët më të mirë për organizmin. Ato janë të pasura me magnez, kalium, fibër dhe proteinë, të…

1 year ago

300 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet

“Të kemi shëndetin” themi shpeshherë kur përballemi me probleme të vogla a të mëdha në jetën e përditshme. Se shëndeti…

1 year ago

Dy orë në natyrë bëjnë mirë për shëndetin

Një dozë dy orëshe në natyrë përmirëson në mënyrë domethënëse shëndetin dhe mirëqënien. Sipas një studimi të ri, kjo ndodh…

2 years ago