Ruaj Shendetin

Misri i zier ka këto veti të mrekullueshme

Misrat e pjekur apo kokrrat e misrit të zjera e të lyera me fare pak gjalpë nuk kanë të krahasuar…

12 months ago

Ja çfarë duhet të hani në mëngjes për të pasur energji dhe humor të mirë

Të pasura me vitamina, minerale dhe ushqyes të tjerë të vlefshëm, ato ju japin një shtysë në mëngjes. Këtu janë…

1 year ago

Një vezë për mëngjes kundër ishemisë, vlerat për organizmin

Ngrënia e një veze në ditë mundet t’ju vijë në ndihmë kundër sëmundjeve kardiovaskulare. Sipas një studimi të publikuar në…

1 year ago

Zbutja e hithrave në shtëpi, disa sekrete për të përfituar shëndet

Hithra është një barishte e famshme përvëluese. Ajo nuk të gërvisht, por të përcëllon. Disa njerëzve, hithra u djeg më…

1 year ago

Llojet e pagjumësisë , cilat janë dhe si t’i dalloni

Pagjumësia është një çrregullim që manifestohet në mënyra të ndryshme. Vështirësia në të fjetur është vetëm një prej tyre. Ka…

1 year ago

A mund të përhapet koronavirusi nëpërmjet ushqimit?

Autoritetet shqiptare konfirmojnë se deri tani në vendin tonë nuk ka asnjë rast të koronavirusit, megjithatë, ata rekomandojnë kujdes të…

1 year ago

Gjethet e ullirit mënyrat e përdorimit për shëndetin e zemrës dhe të trurit

Përdorimet e gjetheve të ullirit në mjekësinë popullore datojnë që në kohën e Egjiptit të lashtë. Asokohe, besohej se këto…

1 year ago

Si të përdorni dafinën për flokët dhe lëkurën

Që në lashtësi dafina njihet si një bimë hyjnore. Ajo është e pasur me vitaminë C, vitaminë B dhe A.…

1 year ago

Këshillat e duhura si të bëni një gjumë të mirë

Gjumi është një pjesë thelbësore e shëndetit dhe mirëqenies. Nëse njeriu nuk fle si dhe sa duhet, atëherë do të…

1 year ago

Dy orë në natyrë bëjnë mirë për shëndetin

Një dozë dy orëshe në natyrë përmirëson në mënyrë domethënëse shëndetin dhe mirëqënien. Sipas një studimi të ri, kjo ndodh…

2 years ago

Tri mënyra si ta zhdukni përgjithmonë ankthin

Ankthi …! Gjithnjë e më shumë njerëz vuajnë nga kjo gjendje e tmerrshme, e cila shpesh ka një ndikim të…

2 years ago

Dushi me ujë të ftohtë, i shëndetshëm për organizëm

Sigurisht se ju ka rastisur edhe juve që të dëgjoni se dushi me ujë të ftohtë është i shëndetshëm, mirëpo…

2 years ago

Bakteret në dhëmbë mund të shkatërrojnë qelizat e trurit

Duket se larja e dhëmbëve nuk është vetëm një proces që ka të bëjë me mbrojtjen e tyre, por sipas…

2 years ago

Ushqimet që ndihmojnë në metabolizmin tuaj

Një diet që në përbërje të saj ka përqindje të ulët fibrash, mosha e vjetër dhe mos kryerja e ushtrimeve…

2 years ago

Pija ideale për të humbur peshë dhe për të pastruar trupin

Nëse dëshironi të humbni peshë dhe të pastroni trupin, atëherë ndjehuni të lirë të përgatisni këtë pije të përbërë nga…

2 years ago

Limoni ndikon pozitivisht në shëndetin e zemrës

Fruti i limonit përmban një sasi të madhe të vitaminës C, e cila është shumë e dobishme për trupin tonë.…

2 years ago

Tre çajrat e ftohtë bimorë që duhet të pini në verë

Freskia dhe hidratimi janë tepër të rëndësishme në ditët e nxehta të verës. Alternativat industriale për freski dhe hidratim janë…

2 years ago

Uji i Arrës si ta përdorni për shëndetin e organizmit

Arrat janë shumë të pasura me acidet yndyrore omega-3 të cilat mbrojnë shëndetin e zemrës dhe trurit. Ato ulin rrezikun…

2 years ago

Reduktoni sa më shumë ushqimet e shpejta

Sipas një studimi të ri, yndyrnat e ushqimeve të shpejta mund të depërtojnë në tru, ku shkaktojnë dhjamosje të trurit…

2 years ago

10 ushqimet që na plakin para kohe

Në organizëm pasqyrohet kultura jonë e të ushqyerit dhe për këtë duhet të kemi kujdes se çfarë hamë apo pijmë,…

2 years ago