Tag: kujdesu për shëndetin

 • Uji i Arrës si ta përdorni për shëndetin e organizmit

  Uji i Arrës si ta përdorni për shëndetin e organizmit

  Arrat janë shumë të pasura me acidet yndyrore omega-3 të cilat mbrojnë shëndetin e zemrës dhe trurit. Ato ulin rrezikun e sëmundjeve të trurit, sklerozës dhe Alzheimerit. Arrat janë të vetmet që përmbajnë sasi domethënëse të omega-3 me bazë bimore, dhe acidit alfa linolenik, për të cilat trupi ka kaq shumë nevojë. Përveç acideve yndyrore,…

 • 10 ushqimet që na plakin para kohe

  10 ushqimet që na plakin para kohe

  Në organizëm pasqyrohet kultura jonë e të ushqyerit dhe për këtë duhet të kemi kujdes se çfarë hamë apo pijmë, në të kundër do të gjejmë veten të plakur para kohe. Nëse sytë janë pasqyrë e shpirtit, lëkura (dhe dhëmbët) janë pasqyrë e moshës sonë. Në organizëm pasqyrohet kultura jonë e të ushqyerit dhe për…

 • Sëmundja e veshkave/Si të shmangim ushqimet që na dëmtojnë

  Sëmundja e veshkave/Si të shmangim ushqimet që na dëmtojnë

  Sëmundja Kronike e Veshkave është një humbje progresive e funksionit të veshkave  e cila mund të kërkojë disa muaj apo vite për t’u zhvilluar. Çdo veshkë përbëhet nga rreth 1 milion njësi filtruese të quajtura nefrone. Nëse nefronet dëmtohen, ato ndalojnë së punuari. Nefronet e shëndetshëm, përballojnë një ngarkesë shtesë pune për një kohë të…

 • Vrisni kancerin duke ngrënë këto ushqime

  Vrisni kancerin duke ngrënë këto ushqime

  Një ekip shkencëtarësh izraelitë kanë pohuar se ndoshta mund të shërojnë kancerin brenda vitit të ardhshëm. Deri atëherë, mbetet për tu bazuar tek ushqimet që ndikojnë në përmirësimin e organizimit dhe ndalon zhvillimin e sëmundjeve të ndryshme. Ajo çfarë hamë ndikon në shumë aspekte të shëndetit, përfshirë sëmundjet kronike si diabeti dhe kanceri.Ky artikull bazohet…

 • Ja ushqimet që duhet të konsumoni për flokë të shëndetshëm

  Ja ushqimet që duhet të konsumoni për flokë të shëndetshëm

  Më poshtë do gjeni ushqimet që ju bëjnë mirë për flokë të shëndetshëm: 1.Vezë Vezët janë të parat në listë për flokë të shëndetshëm sepse ato përmbajnë shumë proteina dhe biotinë, por edhe shumë lëndë të tjera ushqyese si zinku dhe seleniumi. Folikulat e flokut janë kryesisht të përbëra nga proteina dhe kur nuk ka…

 • 5 këshilla si të jeni energjikë gjatë gjithë ditës

  5 këshilla si të jeni energjikë gjatë gjithë ditës

  Ju presin ditë të ngarkuara, por nuk keni mjaftueshëm energji për të përballuar apo përfunduar punët e detyrueshme? Ky është problem për shumë njerëz. Na ndodh të shohim disa njerëz në lëvizje në formë gjatë gjithë kohës, saqë na bëjnë të ndihemi disi xhelozë se si ia dalin të jenë kështu çdo ditë. Ju duket…

 • Kripa rozë e Himalajës, thesari në formë kristalesh për shëndetin

  Kripa rozë e Himalajës, thesari në formë kristalesh për shëndetin

  Kripa e Himalajës është një substancë minerale e pastër që në mënyrë natyrale vjen në një ngjyrë rozë të lehtë. Njerëzit e kanë përdorur atë për shekuj si një kurë terapeutike në mjekësinë popullore. Kripë rozë e Himalajës përmban 84 gjurmë mineralesh dhe elementesh që gjenden në trupin e njeriut. Disa nga këto minerale përfshijnë:…

 • Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hani mjalt para gjumit

  Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hani mjalt para gjumit

  Shumica prej nesh jemi të vetëdijshëm që mjalta mund të përdoret për ta luftuar gripin dhe për ta hidratuar lëkurën, por ndoshta nuk jemi të vetëdijshëm që shkencëtarët e konsiderojnë atë super-ushqim për shkak të shumë vetive shëruese që ka, e të cilat nuk i keni dëgjuar më parë. Kombinimi i mjaltës me ushqim është…

 • Të konsumosh apo jo makarona në darkë? Ja përgjigja

  Të konsumosh apo jo makarona në darkë? Ja përgjigja

  Pavarësisht gojëdhënave të shumta, që flasin për rëndim të stomakut apo probleme me tretjen, të konsumosh makarona në vaktin e darkës nuk është e dëmshme. Një studim i fundit mbi efektet e makaronave, nxjerr në pah një tjetër të vërtetë. Në të rezulton se nëse ky ushqim i thjeshtë dhe i dashur për shumicën e…

 • Hani çdo ditë panxhar dhe kjo do të ndodhi me trupin tuaj

  Hani çdo ditë panxhar dhe kjo do të ndodhi me trupin tuaj

  Panxhari është shumë i ushqyeshëm nqs haet dhe I pagatuar por dhe në sallata, lëngje është po kaq I mirë. Ai ka një shumë vitamina dhe minerale dhe shumë pak kalori. Gjithashtu është veçanërisht i lartë në folatë dhe mangan, përmban një sasi të mirë të kaliumit, magnezit, fosforit, vitaminës C, vitaminës B6 dhe hekurit.…

 • 10 sekretet për të qenë në formë perfekte pa dietë!

  10 sekretet për të qenë në formë perfekte pa dietë!

  Dëshironi të keni linja perfekte pa hequr dorë nga ushqimet…? Po, është e mundur dhe ne do ju tregojmë se si! Keni parë se si mikesha juaj ha e nuk shëndoshet kurrë? Ka disa njerëz me të vërtetë me fat nga ana gjenetike, ama as ju nuk duhet t’i kurseni sakrificat për formën e përsosur.…

 • Farat e lulediellit, përse duhet të hani çdo ditë nga një grusht fara, vlerat ushqyese

  Farat e lulediellit, përse duhet të hani çdo ditë nga një grusht fara, vlerat ushqyese

  Të vogla në madhësi, por shumë të shëndetshme! Farat e lulediellit janë një burim i shkëlqyer vitaminash e mineralesh përfshirë vitaminën E, vitaminën B6, B1 e B3, manganin, selenin, fosforin, magnezin, bakrin etj. Farat e lulediellit janë gjithashtu të pasura me acide yndyrore esenciale që ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit kardiovaskular dhe luftimin e inflamacionit.…

 • Gjethet e manaferrave si ti përdorni për zemër dhe kocka të forta

  Gjethet e manaferrave si ti përdorni për zemër dhe kocka të forta

  Manaferra, me shijen e ëmbël dhe pakëz të thartë është një frut pylli plot përfitime shëndetsore. Manaferrat shqiptare janë ndër frutat më të preferuara. Në vendin tonë, shumica e manaferrave mblidhen në natyrë. Së fundmi falë kërkesës së lartë të tregjeve të huaja, janë ngritur një sërë fermash bujqësore që kultivojnë manaferra. Manaferra, me shijen e…

 • Zbuloni shtatë arsyet pse zgjoheni të lodhur nga gjumi i natës

  Zbuloni shtatë arsyet pse zgjoheni të lodhur nga gjumi i natës

  Gjumi është një proçes që ndihmon automatikisht çlodhjen e trupit dhe trupit. Ky proçes rigjenerimi mendor dhe fizik zgjat mesatarisht nga 7 deri në 8 orë. Pas një gjumi të gjatë ju sigurisht prisni të zgjoheni të rifreskuar dhe energjik, por jo gjithnjë ndodh kështu. Me siguri i mbani mend rastet kur jeni zgjuar më…

 • Ushqimet për kujtesë më të mirë

  Ushqimet për kujtesë më të mirë

  Humbja e kujtesës afatshkurtër është fenomen i shpeshtë pas vitit të pesëdhjetë të jetës, por në kohën e fundit nga ky çrregullim vuajnë edhe njerëzit e rinj shkruan shqip.info . Ekspertët konsiderojnë që një nga shkaqet kryesore të dobësimit të kujtesës është mungesa e kimikaleve përgjegjëse për kujtesë (prodhohen në tru), por mund të jetë…

 • Ja 5 ushqimet që një person që ka pësuar infarkt në zemër nuk duhet t’i konsumojë

  Ja 5 ushqimet që një person që ka pësuar infarkt në zemër nuk duhet t’i konsumojë

  1.Kur keni pësuar infarkt zemre ju duhet me patjetër të shmangni kripën. Kripa depërton edhe në ushqimet që ngjajnë më të shëndetshme si gjiza. Nëse keni probleme me zemrën  në fillim duhet të hiqni kripën nga tryeza juaj. Zgjidhni me kujdes ushqimet tuaja, pasi ju nuk e keni idenë se sa shumë kripë kanë kornflekset…

 • Tre ushqimet të cilat ulin kolesterolin deri në 40%

  Tre ushqimet të cilat ulin kolesterolin deri në 40%

  Shkaktarët e kolesterolit janë të shumtë e të ndryshëm.Këtu përfshihet ushqyerja e keqe, mungesa e aktivitetit fizik por edhe stresi.Kur kolesteroli është i lartë por niveli i triglicerideve është normal, atëherë stresi është përgjegjës për këtë situatë.Kur niveli i triglicerideve dhe i kolesterolit janë të lartë, atëherë faji i takon sheqernave dhe tiroides. Nëse kolesteroli…

 • A duhet të pimë çdo ditë ujë me limon, ç’mendojnë mjekët dhe dietologët për këtë trend në rritje

  A duhet të pimë çdo ditë ujë me limon, ç’mendojnë mjekët dhe dietologët për këtë trend në rritje

  Për shumë njerëz mënyra se si nisin ditën bëhet përcaktuese për vijimësinë e saj. Dikush nuk i reziston urisë dhe i futet me kokë frigoriferit, për shumë të tjerë kafeja është mbretëresha e mëngjesit, edhe pse e dinë që pas një periudhë ”fjetjeje” organizmi  ka nevojë të rizgjohet. Për këtë arsye shqip.info ju risjell në…

 • Mungesa e kësaj vitamine mund të ju vërbojë

  Mungesa e kësaj vitamine mund të ju vërbojë

  Vitamina A është aleatja më e madhe e shikimit dhe lëkurës. Ajo siguron përmbajtjen e pigmentit ngjyrues të radopinës dhe iodipsinës të retinës. Efektet e saj kundër tharjes (lehtëson sekrecionet e mukozës) dhe trashjes (frenon formimin e keratinës, proteinë prezente në qelizat e korneve të siperfaqes), janë ndihma më e çmuar për lëkurën dhe mukozën,…