Më shum

  Hani çdo ditë panxhar dhe kjo do të ndodhi me trupin tuaj

  Panxhari është shumë i ushqyeshëm nqs haet dhe I pagatuar por dhe në sallata, lëngje është po kaq I mirë. Ai ka një shumë vitamina dhe minerale dhe shumë pak kalori. Gjithashtu është veçanërisht i lartë në folatë dhe mangan, përmban një sasi të mirë të kaliumit, magnezit, fosforit, vitaminës C, vitaminës B6 dhe hekurit. Nqs e konsumoni atë përditë trupi juajdo të ketë këto përfitime:

  Tensioni i lartë i gjakut është një tregues kryesor për ngjarje fatale siataku në zemër apo goditje në tru. Dhe lajmi edhe më i frikshëm është se presioni i lartë i gjakut shpesh nuk jep asnjë shenjë derisa të ndodhë diçka e keqe. Prandaj ushqimet që mund të ulin tensionin e gjakut janë të rëndësishme për t’i ngrënë çdo ditë. Panxhari është  njëri prej tyre.

  Performancë më të mirë atletike: Atletët e njohin mirë efektin e rritjes së energjisë së panxhareve dhe shpesh i hanë para një gare të madhe. Shumë studime tregojnë se nitratet në panxhar përmirësojnë efikasitetin e mitokondrisë, qendrës energjitike të qelizave tuaja.

  Ndihmon në tretje: Fibra dietike është një komponent interesant i një diete të shëndetshme, sepse trupat tanë në mënyrë kritike kanë nevojë për tëp or nuk e prodhojnë vetë./living/

  Latest news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Related news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here