E pabesueshme/ Zbuloni çfarë ndodh në organizmin tuaj nëse nuk hani bulmet.

E pabesueshme/ Zbuloni çfarë ndodh në organizmin tuaj nëse nuk hani bulmet.- Debatet për avantazhet dhe disavantazhet e produkteve të bulmetit vazhdojnë prej shumë vitesh. Njerëzit ndahen në tre grupe: ata që janë në favor, ata që mendojnë se nuk duhet tepëruar me to dhe ata që nuk ‘duan t’i shohin me sy.” Në këtë… Continue reading E pabesueshme/ Zbuloni çfarë ndodh në organizmin tuaj nëse nuk hani bulmet.

Si të shmangni të vjellat dhe erën e keqe të gojës

Të vjellat mund të nxiten nga shumë shkaqe. Nga të rënduarit e stomakut me ushqime të tepërta, nga pije të tepërta, nga erërat e këqija, nga të ftohurit e vetë stomakut si dhe nga helmimet. Vjellja shkaktohet nga stomaku, tëmthi, ftohja, nga ushqimet e prishura, nga ilaçet, ngacmime nervore, dhimbje koke, nga dielli i fortë.… Continue reading Si të shmangni të vjellat dhe erën e keqe të gojës

Arsyet pse ndodh mjegullimi i trurit – Çfarë duhet të dini dhe si të mbroheni

Mjegullimi i trurit nuk është një gjendje mjekësore. Është një term i përdorur për disa simptoma që mund të ndikojnë në aftësinë tuaj për të menduar. Mund të ndiheni të hutuar ose të çorganizuar ose ta keni të vështirë të përqendroheni dhe të vendosni mendimet tuaja në fjali. Sindroma e lodhjes kronike Me këtë gjendje,… Continue reading Arsyet pse ndodh mjegullimi i trurit – Çfarë duhet të dini dhe si të mbroheni

Çfarë duhet të bëni për të ulur menjëherë temperaturën e lartë

Temperatura e lartë shkaktohet nga shumë faktorë si: ftohja, gripi, sëmundjet virusale, sëmundjet ngjitëse, infeksionet që kanë të bëjnë me plagë të rënda. Ato shkaktojnë mungesë oreksi dhe dobësi trupore. Të sëmurëve nuk u jepet ushqim me forcë. Në këto raste perizi është një mjet i mrekullueshëm për luftimin e procesit patologjik. Në fillim të… Continue reading Çfarë duhet të bëni për të ulur menjëherë temperaturën e lartë

Sa litra ujë duhet të pimë në ditë?

Këshilla e parë e dietologëve, por edhe mjekëve është pirja e sa më shumë ujë për të qenë të hidratuar. Por për shkak të rutinës së përditshme shpesh nuk konsumojmë aq sa ujë duhet. Por sa litra ujë duhet të konsumojmë në ditë? Sipas kërkuesve femrat duhet të konsumojnë në një ditë minimumi 2.7 litra… Continue reading Sa litra ujë duhet të pimë në ditë?

Zgjoheni të lodhur? Sjell lajme të këqija

Ekspertët paralajmërojnë se nëse zgjoheni të lodhur në mëngjes, kjo mund të jetë një shenjë e hershme e sëmundjes së dementias. Sipas tyre, gjumi i keq është tregues për sëmundjen e Alzheimer. Sipas një artikulli të publikuar nga e përditshmja “The Sun”, eksperimentet treguan se njerëzit që nuk bëjnë gjumë të thellë, i nevojshëm për… Continue reading Zgjoheni të lodhur? Sjell lajme të këqija

Ja 3 arsye pse duhet të hiqet dorë nga kafja me qumësht

Kafeja ëshë një ndër pijet më të konsumuara në të gjithë botën dhe sidomos dhe ne vendin tonë. Disa mendojnë se qumështi i jep një aromë më të lehtë dhe më të shijshme për kafen e tyre. Por sipas studimeve, kombinimi i kafesë dhe qumështit ka pasoja negative shëndetësore. Lexoni tre arsye të rëndësishme si… Continue reading Ja 3 arsye pse duhet të hiqet dorë nga kafja me qumësht

Receta popullore që lufton infeksionet urinare më shpejt se ilaçet

Në kuzhinën e gjithësecilit prej nesh fshihen produkte të vogla, por që bëjnë mrekullira të mëdha. Një prej tyre është edhe soda e bukës. Në këtë artikull do ju njohim me një recetë të shpejtë dhe efektive kundër infeksionit urinar. Sipas Fondacionit Kombëtar të Veshkave, 1 në 5 gra preken nga infeksionet urinare në një… Continue reading Receta popullore që lufton infeksionet urinare më shpejt se ilaçet

Furnizoni gjakun me oksigjen, si të rrisni qarkullimin me 100 %

Qarkullimi i duhur i gjakut në trup është i rëndësishëm për një shëndet optimal. Nëpërmjet qarkullimit të gjakut lëndët ushqyese, mineralet dhe oksigjeni transferohen në pjesë të ndryshme të trupit./shqip.info Gjithashtu, qarkullimi i duhur sjell rritjen e qelizave dhe funksionimin e organeve. Qarkullimi i dobët i gjakut mund të ndikojë në të gjithë trupin, duke… Continue reading Furnizoni gjakun me oksigjen, si të rrisni qarkullimin me 100 %

Mungesa e kësaj vitamine mund të ju vërbojë

Vitamina A është aleatja më e madhe e shikimit dhe lëkurës. Ajo siguron përmbajtjen e pigmentit ngjyrues të radopinës dhe iodipsinës të retinës. Efektet e saj kundër tharjes (lehtëson sekrecionet e mukozës) dhe trashjes (frenon formimin e keratinës, proteinë prezente në qelizat e korneve të siperfaqes), janë ndihma më e çmuar për lëkurën dhe mukozën,… Continue reading Mungesa e kësaj vitamine mund të ju vërbojë

Qepa dhe mrekullitë e saj shëndetësore

Ndryshe qepa konsiderohet nga mjekësia popullore e shumë shteteve të botës si një lëndë profilaktike, kurative, kundër sëmundjeve infektive, ngjitëse. Në Rusi mjekët e lashtë,  kundër dhimbjeve të forta të gjoksit rekomandonin fashatura me qull qepe të zier ose të pjekur që aplikohen në sternum në formë të ngrohtë, duke e përzier me pak gjalp… Continue reading Qepa dhe mrekullitë e saj shëndetësore

Aronia është ilaç ideal kundër viruseve, shëron aneminë dhe forcon imunitetin

Aronia e pastron trupin nga materiet e dëmshme, përdoret si antioksidues dhe pengon krijimin e radikaleve të lira, shkruan sot shqip.info/ Aroninë shpesh e quajnë bimë të së ardhmes sepse ka funksion të shumëfishtë, e cila ndihmon në përmirësimin e shëndetit tonë. Aronia ndihmon në luftën kundër gripit, ndërsa sugjerohet të konsumohet çdo ditë. Aronia… Continue reading Aronia është ilaç ideal kundër viruseve, shëron aneminë dhe forcon imunitetin

Përdorimi i bimëve të egra

Bimët e egëra janë të pasura me vitaminë C dhe substanca bioaktive të cilat sjellin energji dhe gjallëri në trupin tonë. Këto bimë kanë edhe veti terapeutike, prandaj mund të përdoren në çajra apo edhe të kombinuara me bimë të tjera mjekësore. Rodhja: Bimë barishtore një vjeçare përdoret shpesh në fizioterapi, por edhe ne kuzhinën e… Continue reading Përdorimi i bimëve të egra