Më shum

  Aronia është ilaç ideal kundër viruseve, shëron aneminë dhe forcon imunitetin

  Aronia e pastron trupin nga materiet e dëmshme, përdoret si antioksidues dhe pengon krijimin e radikaleve të lira, shkruan sot shqip.info/

  Aroninë shpesh e quajnë bimë të së ardhmes sepse ka funksion të shumëfishtë, e cila ndihmon në përmirësimin e shëndetit tonë. Aronia ndihmon në luftën kundër gripit, ndërsa sugjerohet të konsumohet çdo ditë.

  Aronia e pastron trupin nga materiet e dëmshme, përdoret si antioksidues dhe pengon krijimin e radikaleve të lira. Po ashtu konsumimi i rregullt i frutave të aronisë ngadalëson plakjen e organizmit dhe pengon zhvillimin e sëmundjeve kronike dhe jokronike.

  Mjekët sugjerojnë konsumimin e përditshëm të aronisë, pra mund ta konsumoni lëngun e tyre ose thjesht ta hani një grusht të këtyre frutave të thara. Nëse e bëni këtë gripi ose viruset e tjerë pa dyshim se do t’ju anashkalojnë,

  Këto fruta të malit e mbajnë shtypjen e gjakut në nivelin optimal, ndërsa fillesat e përdorimit të tyre si ilaç natyror lidhen me indianët, të cilët i kanë përdorur kundër ftohjes.

  Për fat të mirë viteve të fundit kjo frutë e mrekullueshme ka filluar të kultivohet edhe në Kosovë, prandaj ju mund të gjeni si lëng të freskët të kësaj frute, gjithashtu edhe fruta të thara. Lajmi i mirë është se aronia e prodhuar në Kosovë është cilësuar si e kualitetit shumë të lartë./shqip.info/

  Latest news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  Related news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here