Tag: Këshilla Mjeksore

 • Pse nuk duhet të flesh asnjëherë në këtë pozicion gjatë natës

  Shkrimet dhe këshillat e gjumit janë nga më të ndryshmet. Edhe për pozicionet po ashtu: si duhet t’i mbash flokët gjatë gjumit, cili është pozicioni më i mirë gjatë natës dhe çfarë thotë ai për ty etj., por nuk jemi fokusuar asnjëherë tek ky pozicion. Pse NUK duhet të flesh asnjëherë përmbys. Gati për ta…

 • E pabesueshme/ Zbuloni çfarë ndodh në organizmin tuaj nëse nuk hani bulmet.

  E pabesueshme/ Zbuloni çfarë ndodh në organizmin tuaj nëse nuk hani bulmet.

  E pabesueshme/ Zbuloni çfarë ndodh në organizmin tuaj nëse nuk hani bulmet.- Debatet për avantazhet dhe disavantazhet e produkteve të bulmetit vazhdojnë prej shumë vitesh. Njerëzit ndahen në tre grupe: ata që janë në favor, ata që mendojnë se nuk duhet tepëruar me to dhe ata që nuk ‘duan t’i shohin me sy.” Në këtë…

 • Si të shmangni të vjellat dhe erën e keqe të gojës

  Si të shmangni të vjellat dhe erën e keqe të gojës

  Të vjellat mund të nxiten nga shumë shkaqe. Nga të rënduarit e stomakut me ushqime të tepërta, nga pije të tepërta, nga erërat e këqija, nga të ftohurit e vetë stomakut si dhe nga helmimet. Vjellja shkaktohet nga stomaku, tëmthi, ftohja, nga ushqimet e prishura, nga ilaçet, ngacmime nervore, dhimbje koke, nga dielli i fortë.…

 • Arsyet pse ndodh mjegullimi i trurit – Çfarë duhet të dini dhe si të mbroheni

  Arsyet pse ndodh mjegullimi i trurit – Çfarë duhet të dini dhe si të mbroheni

  Mjegullimi i trurit nuk është një gjendje mjekësore. Është një term i përdorur për disa simptoma që mund të ndikojnë në aftësinë tuaj për të menduar. Mund të ndiheni të hutuar ose të çorganizuar ose ta keni të vështirë të përqendroheni dhe të vendosni mendimet tuaja në fjali. Sindroma e lodhjes kronike Me këtë gjendje,…

 • Çfarë duhet të bëni për të ulur menjëherë temperaturën e lartë

  Çfarë duhet të bëni për të ulur menjëherë temperaturën e lartë

  Temperatura e lartë shkaktohet nga shumë faktorë si: ftohja, gripi, sëmundjet virusale, sëmundjet ngjitëse, infeksionet që kanë të bëjnë me plagë të rënda. Ato shkaktojnë mungesë oreksi dhe dobësi trupore. Të sëmurëve nuk u jepet ushqim me forcë. Në këto raste perizi është një mjet i mrekullueshëm për luftimin e procesit patologjik. Në fillim të…

 • Sa litra ujë duhet të pimë në ditë?

  Sa litra ujë duhet të pimë në ditë?

  Këshilla e parë e dietologëve, por edhe mjekëve është pirja e sa më shumë ujë për të qenë të hidratuar. Por për shkak të rutinës së përditshme shpesh nuk konsumojmë aq sa ujë duhet. Por sa litra ujë duhet të konsumojmë në ditë? Sipas kërkuesve femrat duhet të konsumojnë në një ditë minimumi 2.7 litra…

 • Zgjoheni të lodhur? Sjell lajme të këqija

  Zgjoheni të lodhur? Sjell lajme të këqija

  Ekspertët paralajmërojnë se nëse zgjoheni të lodhur në mëngjes, kjo mund të jetë një shenjë e hershme e sëmundjes së dementias. Sipas tyre, gjumi i keq është tregues për sëmundjen e Alzheimer. Sipas një artikulli të publikuar nga e përditshmja “The Sun”, eksperimentet treguan se njerëzit që nuk bëjnë gjumë të thellë, i nevojshëm për…

 • Ja 3 arsye pse duhet të hiqet dorë nga kafja me qumësht

  Ja 3 arsye pse duhet të hiqet dorë nga kafja me qumësht

  Kafeja ëshë një ndër pijet më të konsumuara në të gjithë botën dhe sidomos dhe ne vendin tonë. Disa mendojnë se qumështi i jep një aromë më të lehtë dhe më të shijshme për kafen e tyre. Por sipas studimeve, kombinimi i kafesë dhe qumështit ka pasoja negative shëndetësore. Lexoni tre arsye të rëndësishme si…

 • Receta popullore që lufton infeksionet urinare më shpejt se ilaçet

  Receta popullore që lufton infeksionet urinare më shpejt se ilaçet

  Në kuzhinën e gjithësecilit prej nesh fshihen produkte të vogla, por që bëjnë mrekullira të mëdha. Një prej tyre është edhe soda e bukës. Në këtë artikull do ju njohim me një recetë të shpejtë dhe efektive kundër infeksionit urinar. Sipas Fondacionit Kombëtar të Veshkave, 1 në 5 gra preken nga infeksionet urinare në një…

 • Furnizoni gjakun me oksigjen, si të rrisni qarkullimin me 100 %

  Furnizoni gjakun me oksigjen, si të rrisni qarkullimin me 100 %

  Qarkullimi i duhur i gjakut në trup është i rëndësishëm për një shëndet optimal. Nëpërmjet qarkullimit të gjakut lëndët ushqyese, mineralet dhe oksigjeni transferohen në pjesë të ndryshme të trupit./shqip.info Gjithashtu, qarkullimi i duhur sjell rritjen e qelizave dhe funksionimin e organeve. Qarkullimi i dobët i gjakut mund të ndikojë në të gjithë trupin, duke…