More

  Misri i zier ka këto veti të mrekullueshme

  Misrat e pjekur apo kokrrat e misrit të zjera e të lyera me fare pak gjalpë nuk kanë të krahasuar shkruan shqip.info. Prej kohësh, misri i verdhë është përçmuar nga njerëzit që i frikësohen karbohidrateve por në këtë postim do të tregojm vetit që ka misri i zjer nga shqip.info.

  Misri është një nga drithërat më të njohur për shkak të vlerave ushqyese që mbart. Misri ka folate, thiamin, fosfor, vitaminë C, magnez (rreth 10% të vlerës së nevojshme të përditshme), hekur, vitamina B6 dhe B9.
  Ai është gjithashtu i pasur me fibra, që do të thotë se ndihmon në tretje. Misri i zier do të ishte një ushqim mjaft i shëndetshëm dhe përmban vetëm 124 kalori/Shendeti.

  Rregullon tretjen.

  Ul rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare.

  Zvogëlon mundësinë e absorbimit të kolesterolit në trup.

  Rregullon diabetin dhe hipertensionin.

  Forcon kockat.

  Ka efekte pozitive në lëkurë dhe shikim./shqip.info

  Lajmet e fundit
  Lajme të ngjashme

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here