Më shum

  Si të kuroni infeksionet në mishrat e dhëmbëve metoda natyrale në shtëpi

  Mishrat e dhëmbëve janë pjesa më delikate e gojës ndaj dhe kujdesi për to është një proçes i vështirë. Të ndjeshme ndaj temperaturave dhe infeksionit mund të kthehen në një shqetësim të vazhdueshëm.


  Të ushqyerit bëhet i vështirë dhe gjithçka bëhet problematike. Keni mishra të gjakosur apo shumë të ndjeshme ndaj faktorëve të jashtëm?

  Trajtimet me anë të ushqimeve
  Për të kuruar mishrat e dhëmbëve e rëndësishme është të konsumoni ushqime të pasura me vitamin C dhe E.
  Ndër ushqimet më efikase janë:
  Portokalli
  Kivi
  Speca
  Rukola

  Qiqra
  Domatet
  Patëllxhanat
  Mungesa e këtyre vitaminave në trup mund të sjellë probleme të mëdha me mishrat e dhëmbëve duke rritur nivelin e baktereve të këqija në gojë. Zgjidhni edhe ushqime të tjera të pasura me probiotikë siç janë kosi, djathi apo kefiri.

  Aloe Vera
  Një kurë e mrekullueshme kundër sëmundjes së mishrave të dhëmbve pasi ka veti anti inflamatore dhe qetësuese. Falë vetive të saj ndihmon edhe në heqjen e erës së keqe të gojës. Masazhoni mishrat e dhëmbëve me pak xhel aloe vera. AgroWeb.org ju këshillon që ta merni xhelin direkt nga bima brenda gjetheve të saj. Aplikojeni në pjesët që dëshironi dhe lëreni të veprojë për 30 minuta me pas lani gojën me ujë të bollshëm.

  Ujë me kripë
  Uji me kripë përmban minerale që zvogëlojnë inflamacionin dhe parandalon krijimin e infeksioneve. Përzieni pak kripë në një tas me ujë të ngrohtë, derisa të shkrihet komplet kripa. Shpëlani gojën me këtë lëng 3 herë në ditë derisa të simptomat të zhduken.

  Kripë dhe xhinxher
  Kjo përzierje është shumë e thjeshtë dhe shumë efikase për qetësimin e mishrave. Për të trajtuar problemet e gojës delikate me xhinxher me kripë përgatisni gjysëm gote ujë dhe një copë të vogël xhinxher ose 14 gramë xhinxher i bluar. Më pas shtoni kripë dhe përziejeni për disa minuta e më pas futeni në frigorifer. Lereni për 1-2 orë dhe shpëlani gojën me këtë solucion pas larjes së dhëmbëve tre herë në ditë./AgroWeb

  Latest news

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut Nga: Haxhi MEHMETAJ, arkeolog Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri të...

  Lajm i mirë për emigrantët shqiptarë në Angli, kandidati për kryeministër ka vetëm 2 kushte për leje qëndrimi

  Boris Johnson kandidatit kryesor për t’i zënë vendin kryeministres së dorëhequr Tereza May ka dhënë një lajm të mrekullueshëm për të gjithë emigrantët që...

  Nipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor

  Kërkojmë ndihmën e SPAK të vendosë drejtësiNipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor Nga : Kadri Malka Në të vërtetë,...

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën ma dëgjoni. Të bashkohemi për këtë komb ku i...

  Related news

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut Nga: Haxhi MEHMETAJ, arkeolog Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri të...

  Lajm i mirë për emigrantët shqiptarë në Angli, kandidati për kryeministër ka vetëm 2 kushte për leje qëndrimi

  Boris Johnson kandidatit kryesor për t’i zënë vendin kryeministres së dorëhequr Tereza May ka dhënë një lajm të mrekullueshëm për të gjithë emigrantët që...

  Nipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor

  Kërkojmë ndihmën e SPAK të vendosë drejtësiNipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor Nga : Kadri Malka Në të vërtetë,...

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën ma dëgjoni. Të bashkohemi për këtë komb ku i...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here