More

  Ja çfarë të bëni nëse dikujt pranë teje i bie të fikët!

  Të fikët është, në shumicën e rasteve, një ngjarje e njëhershme, pa ndonjë shkak serioz themelor. Sidoqoftë, disa kushte mund të rrisin rrezikun e të fikëtit. Për shembull, gratë shtatzëna mund të pësojnë të fikët sepse dehidrohen lehtë, dhe njerëzit që kanë përjetuar një frikë ose dhimbje të papritur gjithashtu mund të humbin vetëdijen e tyre për një periudhë të shkurtër kohe. Është e vështirë të kuptosh se kur dikujt po i bie të fikët, por disa shenja paralajmëruese përfshijnë marramendje dhe të përziera.

  Ne besojmë se është e rëndësishme të dini se çfarë duhet dhe nuk duhet të bëni nëse dikujt i bie të fikët. Dhe do ju tregojmë këtë udhëzues të lehtë hap pas hapi që mund të ndiqni. Dhe mos harroni të shikoni bonusin në fund të artikullit.

  Hapi 1: Siguroni personin që është në gjendje të fikti

  • Shtrijeni personin të rrafshuar në shpinë.
  • Sigurohuni që ka ndjenja
  • Ngrini këmbët mbi nivelin e zemrës për të rivendosur rrjedhjen e gjakut në tru.
  • Nëse personi ka veshje të ngushtë, lirojini.

  Hapi 2: Mundohuni të përmendi personin.

  • Sigurohuni që ata të kenë mjaftueshëm ajër të pastër. Hapni një dritare ose kërkoni nga njerëzit e tjerë të largohen.
  • Nëse nuk ka ngrënë një vakt, jepini lëng frutash, ose diçka të ëmbël për të rritur nivelet e sheqerit në gjak.

  Hapi 3: Kthejeni personin në krah.

  Nëse ka të vjella ose gjakderdhje nga goja, rrotullojini në anën e tyre.

  Hapi 4: Telefononi personelin e  kujdesit shëndetësor.

  Zakonisht, dikujt i ka rënë të fikët do të zgjohet brenda 20 sekondave. Ju duhet të telefononi një punonjës të kujdesit shëndetësor nëse personit:

  • I bie të fikët më shumë se një herë në muaj
  • Është shtatzënë, ka një gjendje zemre ose ka një sëmundje tjetër të rëndë
  • Ka buzë blu ose është blu në fytyrë
  • Ka goditur kokën kur i ka rënë të fikët

  Bonus: Çfarë nuk duhet të bëni kur dikujt i bie të fikët

  Ju kurrë nuk duhet të përpiqeni të përmendi një person që i ka rënë të fikët ashtu siç e keni parë nëpër filma. Për shembull, nuk duhet:

  • T’i bini me shuplakë ose ta shkundni
  • T’i hidhni ujë në fytyrë
  • Të ulërini mbi të
  • Të vendosni një jastëk nën kokën e tyre./shqip.info

  Lajmet e fundit

  Tv Apollon

  Lajme të ngjashme

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here