More

  Kreshnik Spahiu zgjedh mes turqisë dhe greqisë dy armiqve shekullor ndaj Shqiperisë

  Kreshnik Spahiu: Pse kaq mllef kundër Turqisë? Me gjithe respektin per figuren e Kreshnik Spahiut, i cili ne 2017 u largua nga Aleanca Kuq e...

  Athina Bino: “princesha e vogël e gjyshit”, që nuk e zhgënjeu asnjëherë -Nga Vepror Hasani

  Athina Bino: “princesha e vogël e gjyshit”, që nuk e zhgënjeu asnjëherëNga Vepror Hasani Po afronte dita e dasmës, - nis të na tregojë...

  Dedë Malaj, dhe energjitë e tij të jashtëzkonshme në shërbim të artit dhe kulturës së Nikajmërturit

  Me 14 Tetor 2020 do ndahej nga jeta si pasoje e Covid-19 Dedë Malaj. E kush e priste këtë gjamë të madhe nga njeriu...

  Për nder të 28 Nëntorit, shqiptarët në Nju Jork brenda natës mbushin lagjet me flamurin kombëtar

  Shqiptarët të cilët jetojnë dhe veprojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës edhe një herë e kanë dëshmuar se janë më të bashkuar se...

  E Ardhmja

  Twitter merr masa kundër Presidentit Amerikan Donald Trump

  Twitter ka vendosur të fshehë për audiencën e tij një cicërimë...
  - Advertisement -

  Lajmet e fundit

  Lajm i mirë për emigrantët shqiptarë në Angli, kandidati për kryeministër ka vetëm 2 kushte për leje qëndrimi

  Boris Johnson kandidatit kryesor për t’i zënë vendin kryeministres së dorëhequr Tereza May ka dhënë një lajm të mrekullueshëm për të gjithë emigrantët që...

  Diaspora

  Për nder të 28 Nëntorit, shqiptarët në Nju Jork brenda natës mbushin lagjet me flamurin kombëtar

  Shqiptarët të cilët jetojnë dhe veprojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës edhe një herë e kanë dëshmuar se...

  Gjermania bën ndryshimin e madh me date 2 mars, lehtësimet për shqiptarët

  Ditën e hënë, më date 2 mars, hyn në fuqi ligji i ri për emigracionin në Gjermani. Shqiptarët mund...

  Ikën me kamion në Angli, tani janë në majat e shkencës botërore, njihuni me dy motrat shqiptare

  Delegacioni i BE-së në Tirana ka publikuar në faqen zyrtare një video të dy motrave shqiptare Detina dhe Argita...

  Sami Musa,shqiptari i parë që zgjidhet deputet në Parlamentin e Hamburgut

  Kandidati i Partisë Socialdemokrate (SPD) me origjinë nga Pozharani i Vitisë në Kosovë, bëhet deuteti i parë me origjinë...

  Ju skadojnë dokumentet e qëndrimit në Greqi? Ambasada jep njoftimin e rëndësishëm për shqiptarët

  Ambasada ka dalë me një njoftim të rëndësishëm për të gjithë shqiptarët që ju kanë skaduar dokumentet ose janë...

  Kulturë

  - Advertisement -

  Histori

  Briti, Londra, dardanët dhe historia!

  Fahri Xharra Britanikët e pranojnë që Briti i dha popullit të tij ligjet dhe sundimin e tij për 24 vite dhe në fund u varros...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN E SHQIPTARËVE...

  Zbulohet qyteti i humbur i Aleksandrit të Madh, 23 shekuj pas vdekjes

  Qyteti i humbur i Aleksandrit të Madh ishte vend magjik ku pihej verë dhe ku filozofët shkëmbenin mendime. Tani, 2000 vjet pas vdekjes së pushtuesit...

  Dokumentet e CIA, më 1993 SHBA i trembej një konflikti ushtarak Shqipëri Serbi

  Në vitin 1993, Shtetet e Bashkuara të Amerikës i trembeshin një përplasje ushtarake mes Shqipërisë dhe Serbisë. Në një dokument të deklasifikuar për këtë...

  Greqi Jugosllavi, marrëveshje të fshehtë për ndarjen e Shqipërisë

  Në fundin e vitit 1942, tri Fuqitë Aleate, Britania e Madhe, BS dhe SHBA, pas një konsultimi të përbashkët, bënë të ditur, përmes ministrave...

  5 Maji, Dita e Dëshmorëve

  5 Maji është Dita e Dëshmorëve të Kombit që kanë dhënë jetën e tyre për liri, demokraci, të drejtat e njeriut dhe dinjitetin e...

  Sport

  Kreshnik Spahiu zgjedh mes turqisë dhe greqisë dy armiqve shekullor ndaj Shqiperisë

  Kreshnik Spahiu: Pse kaq mllef kundër Turqisë? Me gjithe respektin per figuren e Kreshnik Spahiut, i cili ne 2017 u largua nga Aleanca Kuq e...

  Mesazhe që mund t’u dërgoni familjarëve dhe miqve për Vitin e Ri

  Familja dhe miqtë bëhen edhe më të dashur në një festë si kjo, ndaj edhe meritojnë mesazhet më të bukura për Vitin e Ri....

  Briti, Londra, dardanët dhe historia!

  Fahri Xharra Britanikët e pranojnë që Briti i dha popullit të tij ligjet dhe sundimin e tij për 24 vite dhe në fund u varros...

  Athina Bino: “princesha e vogël e gjyshit”, që nuk e zhgënjeu asnjëherë -Nga Vepror Hasani

  Athina Bino: “princesha e vogël e gjyshit”, që nuk e zhgënjeu asnjëherëNga Vepror Hasani Po afronte dita e dasmës, - nis të na tregojë...

  Gatime Tradicionale

  - Advertisement -

  Pulë me lëng me miell misri

  Aroma e këtij specialiteti tipik shqiptar mbush gjithë shtëpinë me dëshirën për t’u mbledhur menjëherë rreth tryezës e për ta shijuar menjëherë. Pula me lëng...

  Përsheshi me Pulë

  Përsheshi me pulë është një ndër gatimet më të shijshme, autentike të kuzhinës tradicionale shqiptare. Një traditë e vjetër kjo, ku prej dekadash me...

  Byrek me Spinaq

  Tradita shqiptare e gatimit është e pasur me shije e aroma të dashura, pas të cilave shumëkush që i ka provuar, ka mbetur i...

  Qumështor me petë të pjekura ose Yshmer i Myzeqesë

  Myzeqeja është e famshme për traditën e saj në kuzhinë. Specialitete të veçanta të përgatitura me produkte të freskëta të zonës janë pjesë e...

  Jahni me Pulë

  Pa dyshim, jahnia shqiptare është ndër pjatat më të shijshme, të cilën amvisat kujdesen ta përgatisin përherë në familjet e tyre. Dikur ishte pjata e...

  Bukë Misri

  Shumë e dashur në tryezat tona, si një ndër gatimet më të vjetra, tradicionale shqiptare, buka e misrit mbetet mes ushqimeve më të preferuara...

  Shëndeti

  3 Trajtime në shtëpi për të rinuar lëkurën e duarve!

  Duart tona kanë një lëkurë shumë të hollë dhe të ndjeshme. Pikërisht për këtë kërkojnë kujdes të veçantë. Disa faktorë mund ta rrënojnë lëkurën.Për...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  Bima Medicinale e Jamballit – Kundër Stresit, Virozave dhe Ulçerës

  Jamballi ka vlera anti-bakteriale që e kanë bërë atë efikas kundër ulçerës në stomak, sidomos asaj të shkaktuar nga bakteri Helicobacter pylori. Foto:...

  Turizmi

  Zbulimi italian/ Pandemia, turizmi dhe a do jetë Shqipëria “histori suksesi”?!

  Pandemia Covid-19 ka bërë që e gjithë bota të shtrojë pikëpyetje të mëdha për të ardhmen e turizmit, përfshirë këtu Shqipërinë. Megjithatë, operatorja turistike...

  Folezimi i pelikanit kaçurrel në Divjakë Karavasta Regjistrohen 85 çifte, shifra më e lartë në 40 vite

  Sezoni i folezimit të pelikanit kaçurrel (Pelecanus crispus) në Parkun Kombëtar Divjakë-Karavasta po përfundon. Kolonia regjistroi në vitin 2020, plot 85 çifte, shifra më...

  Puka, parajsa e fshehur e turizmit dhe aventurës

  E transformuar nga themelet, Puka është shndërruar në një destinacion të ri turistik. Dhe jo vetëm për qytetin. Shpellat e famshme jo larg saj,...
  - Advertisement -

  MOIKOM ZEQO: Miti i manipuluar i Eneas së Butrintit

  Shkruan: Moikom ZEQO Mitizimi shpesh edhe politik i historisë së Butrintit duhet ballafaquar me shkencën rigoroze, – kjo pikë inkandeshente e bën arkeologun një dijetar...

  Qyteti i humbur ilir, 2500 vjeçar!

  Arkeologët britanik pohojnë se kanë zbuluar një qytet 2500-vjeçar, të cilësuar nga ata si ‘qyteti i humbur’ në Greqi, që sipas tyre paraqet një...

  Muri Pelazgjik i Akropolit të Athinës

  Nga : Altin Kocaqi Teoria pelazgjike është një teori e pastudiuar me rëndësinë e duhur shkencore nga ana e shkencës shqiptare. Sa herë që niset...

  Dollia e verës dhëshmi e tregtisë Dyrrahëse

  Restaurimi i dolisë të zbuluar në gjirin e Durrësit sjell në Muzeun Arkeologjik një relikt që hedh dritë mbi tregtinë e verës në gjatë...

  ShowBiz & TV

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet kënga e cila vjen e realizuar...

  Pas ‘Taken’ Liam Neeson në një film për Kosovën

  Aktori i njohur amerikan Liam Nesson, i cili u bë shumë i njohur ndër shqiptarë për rolin e tij në filmat ‘Taken’, bëhet e...

  Del për herë të parë në televizor gruaja e Arian Çanit, tregon pasionet e pa zbuluara të moderatorit

  E ftuar pasditen e sotme tek “Rudina”, ishte dentistja-pediatre Enida Petro e cila foli për kujdesin që duhet të kenë fëmijët me shëndetin e...

  Aktori i humorit mesazh të fortë atyre që vendosin të largohen: Ata që mërziten me Shqipërinë

  I ftuar në emisionin “Rreze Dielli” në Report Tv, aktori i madh i humorit shqiptar Zef Deda ka folur për jetën dhe karrierën e...