Më shum

  Moto GP, çmimi i madh i Britanisë dhe ai i Australisë nuk do të zhvillohen

  Kalendari i Botërorit 2020 në Moto Gp ka humbur zyrtarisht edhe dy gara të tjera. Janë anuluar Çmimi i madh i Britanisë së Madhe dhe Australisë, që duhej të zhvilloheshin respektivisht në 30 gusht dhe 25 tetor. Janë hasur shumë vështirësi logjistike për të organizuar këto dy gara. Në Silverstone ishte shumë e vështirë zhvillimi i dy garave, në pistën britanike, në të njëjtin muaj gusht, ndërsa përsa i përket, Phillip Island ekziston ende frika për udhëtimet ndërkombëtare. “Dua të falenderoj tifozët stoikë britanikë për durimin dhe mbështetjen e tyre – ka deklaruar administratori i deleguar i cirkuitit të Silverstone, Stuart Pringle – Tani na duhet të presim 2021 kur pista jonë do të presë edhe njëherë një garë të MotoGP, më të shpejtën dhe më historiken në kalendar. Do të punojmë fort, që ta bëjmë këtë garë të jashtëzakonshme”. Një mesazh vjen edhe nga Carmelo Ezpeleta: “na vjen keq të njoftojmë anulimin e këtyre dy garave ikonë të Moto Gp – ka thënë drejtori i përgjithshëm i Dorna – Ato në Silverstone e Phillip Island  janë prej kohësh dy nga fundjavat më ekzaltuese të sezonit. Të dy pistat ofrojnë garat më të konkurruese të kampionatit. Mezi presim të rikthehen në 2021 për të na dhuruar dyluftime të tjera të jashtëzanshme”. Për momentin botërori i Moto Gp, nuk një datë zyrtare se kur do të fillojë. Plani i organizatorëve është të nisë në 19 korrik në Jerez me Çmimin e Madh të Spanjës, për të vazhduar sërish një javë më vonë, në të njëjtën pistë me garën debutuese të Andaluzisë. Zhvillimi i këtyre garave ka patur mbështetjen e autoriteteve rajonale, por mbetet ende aprovimi i qeverisë spanjolle, me të cilën bisedimet janë në vazhdim.

  Latest news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Related news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here