Më shum

  Pandemia e Koronavirusit, si u gjunjëzua bota e sportit

  Pandemia e Koronavirusit pati një ndikim të menjëhershëm në botën sportive, sa detyroi të gjitha Federatat e disiplinave të ndryshme të ndërpresin evenimentet madje edhe stërvitjet e skuadrave.

  E pësoi edhe sporti, e sidomos futbolli në vendin tonë, që nuk i shpëtoi këtij virusi vrastar. Në Kategorinë Superiore ndeshjet e fundit u luajtën më 9 mars; Skënderbeu-Kukësi e Vllaznia-Partizani, të dyja pa praninë e publikut, më pas erdhi edhe vendimi drastik i Federatës Shqiptare të futbollit për ndërprerjen e kampionatit.

  Në Europë, janë ndalur edhe kampionatet më të rëndësishme. Serie A e ndëmori këtë hap e para, edhe pse u shoqërua me shumë polemika, pasi përpara këtij vendimi ishin shtyrë edhe disa ndeshje të tjera. Më pas këtë vendim e morën edhe kampionatet në Spanjë, Francë, Gjermani dhe Angli, si dhe në vende të tjera. Edhe UEFA u detyrua të dorëzohej përballë Koronavirusit, teksa ndërpreu Ligën e Kampionëve dhe Europa League, por vendimin më të rëndësishëm ajo mori në 17 mars, kur vendosi shtyrjen e Europianit të këtij viti për në 2021.

  Një vendim ky që menjëherë u pasua nga ai i Konfederatës Amerikano-latine, që shtyu për vitin e ardhshëm Copa America, edhe ky një eveniment i parashikuar të mbahej këtë vit. Kaosi është krijuar në botën e motorsportit. Në Formula 1 u anulua në çastet e fundit gara e parë e Botërorit, në Australi, pas pozitivitetit me Koronavirus të një anëtari të McLarenit, ndërkohë që janë shtyrë edhe garat e Bahreinit, Vietnamit, Holandës, Spanjës e Montecarlos, duke bërë që të ngrihen pikëpyetje për fillimin e sezonit. Ndërsa në Botërorin e MotoGP u anulua gara e Katarit në MotoGP, ndërkohë që u shtynë Çmimet e Mëdha të Tajlandës, Austinit dhe Argjentinës.

  Po reziston ende Japonia, që vazhdon të mbajë në program Lojërat Olimpike. Edhe pse sportistë e federata të ndryshme sportive në botë po e rrisin presionin për shtyrjen e këtij evenimenti, IOC e qeveria japoneze këmbëngulin për mbajtjen normale të tij.

  Latest news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Related news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here