More

  Urim për 7 Mars!

  Të nderuar e të respektuar  mësues!

  Të dashur mësues,
  Një thënie e huaj thotë: “Vlera e mësuesit dhe pesha e qiellit nuk maten kurrë”, andaj, me rastin e 7 Marsit, Ditën e Mësuesit, si një ngjarje e rëndësishme kombëtare, kujtojmë mësuesit tanë të parë që na i mësuan shkronjat shqipe, na mësuan si ta duam kombin dhe atdheun.

  Janë këto fjalë jo për të folur për vlerat e juaja sepse ato nuk maten me asnjë njësi matëse por për të shprehur falënderimin dhe përuljen tonë përpara veprës dhe misionit tuaj madhor e fisnik.

  Është pak më e lehtë të analizohet ndonjë vepër, por kur e gjithë jeta është vepër atëherë e jona ngelet vetëm ta nderojmë dhe vlerësojmë me respektin më të madh. Mësimet dhe këshillat e juaja, mësues të dashur, do na përcjellin gjatë gjithë rrugëtimit jetësor. Një mësues i mirë është si një qiri: Ai konsumon vetveten për t`ua ndriçuar rrugën të tjerëve.” Nëse rrugët tona sado pak janë të ndritura atëherë kjo dritë është falë punës dhe përkushtimit tuaj.

  Urime festa e 7 marsit të nderuar mësues.

  Në këtë ditë të veçantë, ju urojmë JU,  kudo që jetoni e punoni, Gëzuar 7 Marsin, ditën tuaj! Në këtë ditë ne ju nderojmë Ju, për punën e kontributin tuaj të madh që keni dhënë,  po jepni e do të jepni, për mësimin  dhe edukimin e fëmijëve.  Dhe detyra jonë sot, është ta përcjellim frymën tonë të përkushtimit dhe punës me pasion,  ashtu të pastër te brezat e ardhshëm.

  Mësimet e mësuesve  janë udhërrëfyes për rrugën e fëmijëve tanë, për të ardhmen dhe për jetën e tyre.7 Marsi është dita e vetme e cila i kushtohet mësuesit. Kjo është një ditë e shenjtë për të falenderuar mësuesit, për të gjithë të mirat dhe vështirësitë që i kalon dhe i ka kaluar pwr tw ushtruar detyrwn e tij fisnike.

  Ne jemi krenarë me ju dhe me gjithë zemër ju urojmë GËZUAR FESTËN TUAJ, 7 MARSIN, duke ju uruar shëndet e jetë të gjatë. Brezat që vijnë do t’i ruajnë me nostalgji mësimet e këshillat që Ju i jepni nxënësve.  Në çdo ditë të jetës, Ju dhe puna juaj fisnike do të kujtohen dhe vlerësohen me respekt e nderim të thellë.

  Mirèmèngjesi, miq tè shtrenjtè! Nè kètè ditè tè shènuar pèr kombin, Ditèn e Mèsuesit,uroj gjithè ato dhe ata qè mbajtèn e mbajnè kètè emèr tè nderuar e qè me pèrkushtimin e tyre e bènè edhe mè tè nderuar: GÈZUAR 7 MARSIN! Por, unè kam “dy gèzime nè njè ditè “. Fati deshi qè pikèrisht nè kètè ditè tè shènuar tè bèhemi prindèr sèrish dhe vajza jonè e èmbèl tè bèhet me vèlla! Ishte 7 marsi i vitit 1991! Erdhe nè jetè ti, biri ynè i dashur, duke na e bèrè mè tè bukur kètè ditè! Qofsh i lumtur dhe festofsh qindra ditèlindje tè tjera!

  Sot është festa më e bukur; Festa e dijes, arsimimit, përparimit dhe progresit. Urime si petalet e shumta të luleve dhe shumngjyrshmëria e tyre, të përjetshëm si aroma e buqetës. Të mundimshmit deri në sakrificë dhe të pamërziturit deri në fisnikëri, të buzëqeshur deri në mirësi, të dashur në hapësirat pa kufi. JU, shtylla vertebrore e evolucionit, revolucionit dhe zhvillimit jetësor, sot keni festën tuaj. Vjen kjo festë në muajin që sjell edhe pranverën, sepse pranverë sjell në jetën e gjithsecilit misjoni juaj. Përkulje dhe nderim me respekt personalitetit dhe emrit MËSUES! Shenjtëria juaj na ndriçoftë dhe udhëheqtë në ç’do hap të jetës së përditshme.

  Po bëj 43 vjet në arsim. Ikën vitet e më duhet të nderoj e përkulem para mësuesve të mi në vite. Në ciklin fillor Evanthi Bozgo e Munir Dalipi; në 8- vjecare Pranvera Karagjozi e Tonina Hido, Kristo Ndrico e Nazmi Gorica, Antigoni Kaso e Taxhudin Sako, Lalan Habipin e Shitunin; në gjimnaz : Sedat Kale e Vajo Kuko, Banush Mezini e Luan Hoxha, Mihal Papa e Kosta Makariadhi, Dragush Cabej e Agim Shehu, Margo Kutra e Elmaz Shkurta, Thanas Koci e Nevro Angoni. Faleminderit të gjithëve. Homazh për kolegët e afërt si Drejtor i DAR: Vasil Bici e Sofokli Kallulli, Violeta Paco e Vasil Shyti, Daniela Culli e Afërdita Kosta, Elsa Mezini e Hekuran Xheko të paharruar.

  Në respekt për ju dhe prindërit e mi mësues sot po sjell:

  BETIMIN SOLEMN TË MËSUESIT
  Betimi solemn i mësuesit apo si quhet ndryshe edhe Betimi i Hipokratit ( i pedagogjizuar ) të cilin në vitin 1966 për nevojat e UNESKO-s e përpiloi pedagogu zviceran, Robert Dottrens 1893 – 1984.
  “Do ta kryej detyrimin tim me ndërgjegje dhe krenari.
  Nxënësit e mi nuk do të jenë vetëm nxënës, por edhe fëmijë dhe kurrë nuk do t’i harroj që për fatin e tyre edhe vetë mbajë një pjesë të përgjegjësisë.
  Do ta mbrojë me të gjitha mjetet ekzistuese nderin e profesionit të arsimtarit.
  Kolegët e mi çdo herë do të jenë edhe miqtë e mi.
  Në bashkëpunim me ta do të përpiqem që vazhdimisht ta përkryej veprimtarinë e shkollës në kuptimin efikas të njohjes së të gjithave të drejtave në edukimin dhe barazinë sociale në arsim.
  Këtë betim solemn e jap plotësisht në mënyrë të lirë dhe me nderë“
  Gezuar 7 Marsin!

  Për të gjithe mesuesit:Gezuar 7-Marsin, qofshi te duruar e te palodhur ne punen tuaj, suksese.

  Lulet e pranveres se bashku me urimin tim te gjithe mesuesve shqiptare brenda e jashte Shqiperise, ata qe kryen dhe vazhdojne te kryejne misionin e bukur te mesueserise. Le te vazhdoje shkolla shqiptare duke u mbeshtetur ne anet pozitive te eksperiences se kaluar dhe duke futur ne sistemin arsimor anet pozitive te shkolles bashkekohore . Dua te emëroj te gjithe te njohurit e mi qe sot festojne se bashku me mua, por jane shume ndaj me sinqeritet ju them se ju kam ne zemer.

  7 Marsi është Ditë e Madhe për Arsimin Kombetar Shqiptar. Uroj të gjithë mësuesit që falë punës së tyre dhe vullnetit të fëmijëve, nga shkollat e Gjirokastrës dhe krahinave rreth saj kanë dalë nxënës të cilët pas studimeve kanë dhënë dhe japin vlerat e tyre intelektuale dhe profesionale në fusha të ndryshme të jetës. Vlerësimi per mesuesit dhe zhvillimit te arsimit eshte vlere.Deshirojme qe zhvillimi të eci nepermjet njerezve te mesuar e te edukuar per t`i sherbyer me shume vendit .Urime te perzemerta dhe gjithmonë të gëzuar!

  Ne diten e mesuesit 7 marsin ne përkujtojme me respekt mesuesit tane qe na mesuan te shkruajme e lexojme gjuhen tone te embel shqipe.”Sa shije ka dhe hije,ce bukur e dlire si gjuhe perendie”-Thote poeti i madh Naimi.Por sot perkujtojme edhe Mesuesin e Popullit Ilia Dilo Sheperin qe hodhi bazat shkencore te linguistikes moderne shqiptare.

  Gëzuar! Gezuar festen mesues te nderuar ! Respekt dhe mirenjohje per gjeneraten e mesuesve Zagorite qe kane rrezatuar dije dhe kulture ne cdo cep te Atdheut !

  Gezuar Armates se madhe zagorite(me qindra e qindra) te edukatoreve, mesueseve dhe pedagogeve qe ne vite e vite dhane shembullin ideal te MESUESIT.

  “Gëzuar festën të gjithë mësuesve! Sot në gjimnazin “28 Nëntori” të Shkodrës për t’i përcjellë urimet më të përzemërta të gjithë mësuesve të Shqipërisë përmes ekipit fantastik të kësaj shkolle, ku respekti për traditën dhe ambicia për të ardhmen gërshetohen me rezultate mbresëlënëse.

  Gëzuar Festën! Mësuesit, që nga vegjëlia e deri sa bëhesh gati të kapësh jetën për brirësh, të mësojnë e të durojnë, duke ndërtuar të parët të ardhmen tënde. Mirënjohje për çdo mësuese e mësues!”

  “Dua të uroj të gjithë mësuesit shqiptarë, në këtë ditë feste, ku nderojmë me mirënjohje dhe respekt figurën e lartë të mësuesit, një ndër profesionet më fisnike dhe të dashura. Gëzuar 7 Marsin dhe faleminderit për përkushtimin, dashurinë dhe edukimin që jepni brez pas brezi”.

  “Sot është dita për t’i falënderuar nga zemra, si çdo vit, MËSUESIT, që na përcollën jo vetëm dije, por bashkë me to edhe shumë dashuri, respekt, përkushtim dhe momente të paharrueshme! Gëzuar 7 Marsin!”

  “Gëzuar 7 Marsin të gjithë edukatorëve, mësuesve dhe pedagogëve që u përpoqën të na edukojnë me ndershmëri dhe përkushtim. Çdo gjë nis nga shkollimi. Gëzuar!”

  Gëzuar festën e Mësuesit!

  Lajmet e fundit
  Lajme të ngjashme

  PËRGJIGJU

  Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
  Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu