More

  Jahni me presh e mish të thatë

  Një gatim special, i mrekullueshëm i kombinimit të një prej perimeve më të freskëta të stinës, preshit, me një prej zahireve më të shijshme shqiptare, mishi i thatë.

  Një pjatë plot shije dhe vlera ushqyese gjithashtu. Ideale për ditët e ftohta të dimrit dhe fantastike në kombinimin e saj me sallata të freskëta të stinës apo gatime të tjera siç janë mezet shqiptare që lezetosin tryezën me shijet e tyre të larmishme.

  Ashtu siç një mënyrë fantastike e shoqërimit të kësaj gjelle tipike shqiptare janë edhe turshitë e ndryshme, e veçanërisht ato me lakër të bardhë apo patëllxhanë.

  Jahnia me presh është gatuar për shekuj e shekuj me rradhë nga nënat e gjyshet shqiptare, një recetë e trashëguar brez pas brezi e që vijon të mbizotërojë traditën e kulinarisë shqiptare edhe sot.

  shqip.info u sugjeron më poshtë recetën tradicionale të Jahnisë me Preshë, një mënyrë fantastike për ta përgatitur krejt lehtë në shtëpi e për ta shijuar me gjithë familjen.

  Receta e Vjetër e Jahnisë Me Presh

  Përbërësit

  (Sasia e përbërësve përzgjidhet bazuar në numrin e personave për të cilët do gatuhet. Receta më poshtë është për 4-5 persona)

  4-5 thela mish të thatë

  1.5 kg presh të freskët

  4-5 lugë vaj ulliri

  2 kokrra qepë

  1 lugë gjelle salcë

  2 lugë gjelle uthull

  Kripë

  Piper

  Gjethe dafine

  Limon

  Përgatitja

  Si fillim zjejmë mishin e thatë për 30 minuta.

  Nga ana tjetër, pastrojmë preshin me ujë të rrjedhshëm dhe e presim përmes një thike në copa të pjerrëta me gjatësi rreth 3-4 centimetra.

  Në tenxhere kaurdisen qepët, shtohet preshi dhe vijon kaurdisja derisa volumi i tyre të bjerë.

  Hidhet salcë domatesh, pak spec i kuq dhe përzihen lehtë në mënyrë që të mos prishet forma e rrathëve të preshit.

  Më pas shtohet mishi i thatë me lëngun e tij derisa përbërësit të mbulohen përgjysmë.

  Provohet për kripë nëse ka mjaftueshëm pasi vet mishi i thatë ka kripë dhe mund të lëshojë mjaftueshëm në lëngun e tij gjatë zjerjes.

  (Nëse mishi i thatë është shumë i kripur kujdesuni që më parë ta lini për 1-2 orë në ujë dhe më pas kalojeni të zjejë me ujë tjetër)

  Më pas, shtohet piperi, gjethet e dafinës, pak uthull (sipas dëshirës).

  Mbulohet me kapak dhe lihet të zjejë në zjarr të ngadaltë rreth 30-40 minuta sa të bëhen gati./shqip.info

  Lajmet e fundit
  Lajme të ngjashme

  PËRGJIGJU

  Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
  Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu