Më shum

  Kelmend Balili është vetëdorëzuar

  Kelmend Balili, njeriu më i kërkuar në Shqipëri 2 vitet e fundit, sot ka dalë nga banesa në Stjar të Delvinës i shoqëruar nga familjarë të tij.

  Ai u dorëzua mëngjesin e kësaj të marte, pas negocimit disa ditor mes familjarëve dhe policisë. Siç shihet nga pamjet e transmetuara në emisionin Opinion, në momentin që del nga vila, Balili është i rrethuar nga familjarë, ndërsa nuk vihet re asnjë prezencë e punonjësve të policisë.

  Pasi hipën në makinën tip Benz, Balili i drejtohet vendit ku e priste kreu i Policisë së Shtetit Ardi Veliu rreth 2 kilometra nga fshati Stjar, në ndërtesën e njohur si ish-pularia.

  Ky ishte vendi i paracaktuar ku pasi zbret nga makina e familjarëve Balili hipën në automjetin e policisë për të nisur rrugëtimin drejt Tiranës.

  Fillimisht u shoqërua në Komisatiatin numër 6 dhe më pas u transportua në Drejtorinë e Policisë. Ministri i Brendshëm, në një deklaratë për mediat, tha se operacioni për dorezimin e Balilit kishte qenë i gjatë dhe i ndërlikuar.

  Ndersa avokati mbrojtës i Balilit, Theodhori Sollaku tregoi se klienti i tij u vetëdorëzua kur u plotësuan kushtet.

  I ashtuquajturi “Eskobari i Ballkanit” akuzohet nga Prokuroria për trafikim të lëndëvë narkotike i kryer në bashkëpunim në formën e grupit të strukturuar kriminal, pjesëmarrje në grupin e strukturuar kriminal, refuzim për deklarim të pasurisë dhe pastrim të produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale. Dosja e tij tashmë është dërguar për gjykim në Gjykatën e Krimeve të Rënda. Dorëzimi i Balilit vjen dy javë përpara se të skadonin afatet hetimore ndaj tij.

  Aktiviteti i tij kriminal u zbulua nga autoritetet greke me ndihmën e DEA –s amerikane, gjatë kohës që ai ishte në krye të Drejtorisë së Transportit në Sarandë. Sipas hetimeve, ai rezultonte të ishte një ndër krerët e një rrjeti të gjerë të shpërndarjes së kanabisit nga Shqipëria drejt Greqisë dhe vendeve të tjera të Europës.

  Latest news

  Për nder të 28 Nëntorit, shqiptarët në Nju Jork brenda natës mbushin lagjet me flamurin kombëtar

  Shqiptarët të cilët jetojnë dhe veprojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës edhe një herë e kanë dëshmuar se janë më të bashkuar se...

  “Qyteti Muze i Beratit”, vendi i ruajtjes së traditës dhe lashtësisë shqiptare

  Nga ADEM LUSHAJ – Deçan – Kosovë Ruajtja e vlerave antike si, shtëpitë, kalldrëmet, rrugicat, pastaj Kalaja, Muzetë e shumta, Lumi “Osum”, ullishtat, “përsheshi me...

  3 Trajtime në shtëpi për të rinuar lëkurën e duarve!

  Duart tona kanë një lëkurë shumë të hollë dhe të ndjeshme. Pikërisht për këtë kërkojnë kujdes të veçantë. Disa faktorë mund ta rrënojnë lëkurën.Për...

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut Nga: Haxhi MEHMETAJ, arkeolog Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri të...

  Related news

  Për nder të 28 Nëntorit, shqiptarët në Nju Jork brenda natës mbushin lagjet me flamurin kombëtar

  Shqiptarët të cilët jetojnë dhe veprojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës edhe një herë e kanë dëshmuar se janë më të bashkuar se...

  “Qyteti Muze i Beratit”, vendi i ruajtjes së traditës dhe lashtësisë shqiptare

  Nga ADEM LUSHAJ – Deçan – Kosovë Ruajtja e vlerave antike si, shtëpitë, kalldrëmet, rrugicat, pastaj Kalaja, Muzetë e shumta, Lumi “Osum”, ullishtat, “përsheshi me...

  3 Trajtime në shtëpi për të rinuar lëkurën e duarve!

  Duart tona kanë një lëkurë shumë të hollë dhe të ndjeshme. Pikërisht për këtë kërkojnë kujdes të veçantë. Disa faktorë mund ta rrënojnë lëkurën.Për...

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut Nga: Haxhi MEHMETAJ, arkeolog Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri të...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here