Më shum

  Shpëtohet alpinistja në malin e Çikës, piloti bën manovër heroike (VIDEO)

  Moti i keq është “ulur këmbëkryq” në Shqipëri prej më shumë se një jave. Teksa disa viktima janë shënuar nga temperaturat e acarta, kryesisht në rajonin juglindor të vendit, ka nga ata si alpinistët që kanë tentuar ta kthejnë në aventurë “raportin” me borën dhe malin.

  Por një nga ekspeditat e disa alpinistëve, mes të cilëve edhe jo profesionistë në malin e Çikës në Llogara, ka shkuar keq, pasi një 31-vjeçare pësoi një traumë kranike dhe mbeti e bllokuar bashkë me grupin për tre orë në borë.

  Për të transportuar pacienten drejt spitalit është dashur ndërhyrja e ekipit mjekësor të Qendrës Kombëtare të Urgjencës Mjekësore, të cilët dërguan një helikopter në vendngjarje.

  Pilotit i është dashur të ulet në një terren shumë të vështirë dhe mjekët arritën të merrnin vajzën, e cila përveç traumës kranike, kishte pësuar edhe VLC të fytyrës e traumë të baçinit.

  Alpinistja u trajtua nga ekipi mjekësor dhe më pas u shoqërua në spitalin e Traumës në Tiranë, ku është jashtë rrezikut për jetën.

  Ndërkohë, ministria e Mbrojtjes Olta Xhaçka teksa ka postuar videon nga ky operacion shpëtimi, thotë se piloti ka bërë një lëvizje “heroike në kuptimin e plotë të fjalës”.

  “Respekt dhe vlerësim të pafundëm për profesionalizmin e njësisë shëndetësore të Bazës Ajrore Farkë, të cilët sfiduan terrenin e vështirë dhe shpëtuan një alpiniste 31-vjeçare, të dëmtuar gjatë stërvitjes në malin e Çikës në Llogora”, shkruan Xhaçka.

  14 janar 2019

  Latest news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  Related news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here