Më shum

  Lëngu nga farat e shalqirit bën çudira për stomakun tuaj

  Konsumimi i këtyre farave u ndihmon edhe atyre që kanë probleme me traktin urinar dhe me gurët në veshka

  Nëse ju pëlqen shalqiri, atëherë duhet ta dini se farat e shalqirit ofrojnë shumë përparësi shëndetësore dhe ato janë shumë efikase për përmirësimin e sistemit të tretjes. Farat e shalqirit janë të pasur me fibra të cilat mund të përmirësojnë tretjen, të shërojnë inflamacionin e zorrëve dhe verdhëzën.

  Konsumimi i këtyre farave i ndihmon edhe ata që kanë probleme me traktin urinar dhe gurët në veshka. Farat e shalqirit përmbajnë sasi të madhe të citrulinës, të cilat përmbajnë antioksidues dhe mund të ju ndihmojë nëse keni problem me shtypjen e lartë të gjakut, arterosklerozën dhe angjinën.

  Për të përfituar të mirat e këtyre farave duhet t’i bluani dhe t’i zieni. Mënyra më e mirë që të konsumohen është të bëni çaj nga farat e shalqirit: kështu, katër lugë të farave të shalqirit, i zieni me dy litra ujë për 15 minuta.

  E pini këtë qaj për tri ditë dhe pastaj bëni pauzë një ditë. Vazhdoni të pini çajin me këtë rregull gjatë javëve në vijim. Çaji nga farat e shalqirit është i pasur me magnez, hekur, vitaminë A, B dhe C, antioksidues, kalcium, etj. Çaji është i shkëlqyeshëm për forcimin e kujtesës dhe funksionimin e zemrës.

  Latest news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Related news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here