Categories: Thënie

Thënie të popullit

 1. Njeri i bie gozhdes, tjetri patkoit.
 2. I jep doren, te merr krahun.
 3. Shtati pyll e menja fyll.
 4. Shih me sy e plas me zemër.
 5. Ajo po kerkonte gjilperen ne kashte.
 6. Ai s’e ha sapunin per djathe.
 7. Na e beri gjakun uje.
 8. Shtri kembet sa ke jorganin.
 9. Nuk ka pyll pa derra.
 10. Nuk calon gomari nga veshet.
 11. Flet si kodra mbas bregut.
 12. Ata kane gjetur tenxherja kapakun.
 13. E ben punen shkel e shko.
 14. Ja beri 8 me 2.
 15. E priten me kembet e para.
 16. Ja futi te dy kembet ne nje kepuce.
 17. Te na rrofsh sa malet!
 18. E hengra me sy.
 19. Ika nga syte kembet.
 20. E pac doren e lehte.
 21. E kam pergjgjen ne maje te gjuhes.
 22. Ta bej kurrizin me te bute se barkun.
 23. Mu hiq sysh se po me hane duart.
 24. Mu bo koka daulle.
 25. Tu thafte dora.
 26. Me një gure vret dy zogj.
 27. Të merr gjak në vetull.
 28. Ti je ku rafsha, mos u vrafsha.
 29. Merre me lëng, se mishi u mbarua.
 30. Kur ben dasem fukarai, i cahet daullja.
 31. Ma bie gjithnjë në majë të hundes.
 32. Ti dashke të nxjerrësh dhjamë nga pleshti.
 33. Qeni qe leh, nuk te kafshon.
 34. Ajo është që ta pish në kupë.
 35. Ecen si pula pa krye.
 36. Foli si e ema e Zeqos maje te Thanes.
 37. Bjeri pragut te degjoje dera.
 38. U beme si kembet e dhise.
 39. U zune per 5 pare spec.
 40. Peme pa kokrra.
 41. Më bën trupi miza-miza.
 42. Kush ja hap gropen shokut shoku bie brenda.
 43. Gure gure behet kalaja.
 44. E ndoqi kemba-kembes.
 45. E humbi si xhaferri simiten.
 46. Mu be koka tym.
 47. I bera syte kater.
 48. E zune me presh ne dore.
 49. Dhi e zgjebosur, bishtin perpjete.
 50. I hedh gjerat si lopa bajgat.
 51. Me ka ardhur ne maje te hundes.
 52. Kur politika s`ka moral ,selite e partive politike kthehen ne shtepi publike.
 53. Edhe tigri prej letre eshte i rrezikshem, ne qofte se letra eshte gazete.
 54. Mund te kesh shume gjera ne dore, pa patur asgje ne koke.
 55. Kush nuk ka shijuar të hidhurën, nuk di ç’ashtë sheqeri.
 56. Nese dajaku te ben me te mencur , atehere me te mencur do ishin gomeret.
SHQIP

Founder and CEO në shqip.info / Ideues dhe krijues për shqip.info! Më moton : Shqipëria do të jetë më pranë jush gjithmonë!

Recent Posts

Ja pse kamomili konsiderohet si bima e shenjtë

Kamomili është një bimë mjekësore shumë e njohur e përdorur që në kohët e lashta,…

1 day ago

Çfarë ju ndodh nëse flini më shumë se zakonisht

Gjumi të bën më të bukur. Është një fakt i vërtetuar nga shkenca. Rezultati i…

1 day ago

Si të zhdukësh thinjat e parakohshme

Pavarësisht moshës, flokët e thinjur janë problem për shumë njerëz, femra dhe meshkuj. Thinjat janë…

1 day ago

9 ushqime që mund ti hani pa frikë nëse keni uri natën

Për disa njerëz të ngrënit gjatë natës është një makth dhe për disa, kjo është…

1 day ago

Njihuni me disa përfitime shëndetësore për trupin tuaj kur agjëroni

Agjërim do të thotë të heqësh dorë me dëshirë nga konsumi i disa ose të…

1 day ago

Shtatë zakonet e njerëzve më të lumtur në botë

Nuk ka kohë më të mirë se sa tani për të menduarit në lidhje me…

1 day ago