Më shum

  Biba me oriz në saç – Receta tradicionale myzeqare

  Është mbretëresha e gatimeve myzeqare, që sundon tavolinat për 3 muaj në vit, për shekuj me radhë.
  Ky gatim është patentë unikale dhe origjinale e kësaj kuzhine, me shije fantastike, të papërsëritshme!
  Është një recetë autentike myzeqare, në veçanti, e zonës së Fierit, e trashëguar brez pas brezi, nga
  nënat dhe amvisat. Gatuhet vetëm në Myzeqe.

  Tradita e këtij gatimi është shumë e hershme. Ajo lidhet ngushtësisht me fushatën e korrje – shirjes së grurit dhe gatuhet vetëm në muajt qershor-korrikgusht. Gjatë këtyre muajve, biba arrin kohën e duhur për t’u therur. Biba me oriz në saç gatuhej dikur nga amvisat myzeqare për kombajnerët që korrnin dhe shinin grurin e ri. Kombajneri, pasi korrte grurin e çdo familjeje, pritej me tavë me bibë me oriz në saç, si gatimi më i mirë për mikun, i cili sillte bereqetin në shtëpi.

  Ky gatim u kthye edhe në një ritual festiv familjar, që shprehte gëzimin për begatinë dhe grurin e ri. Koha e shirjes së grurit, që përkon me muajin qershor, përbën edhe kulmin kur ky gatim “sundon” tryezat myzeqare. Edhe sot, biba në saç me oriz, vazhdon të jetë receta kryesore më e pëlqyer myzeqare, pa më të voglin devijim nga tradita. Ajo gatuhen me mjeshtëri në çdo lokal tradicional myzeqar, të cilët gjatë muajve qershor-korrik dhe pak në gusht, e mbajnë atë në top menutë për klientët nga e gjithë Shqipëria.

  Receta tradicionale sipas Zarif Grëmit, kryemjeshtri i kuzhinës myzeqare

  • 1 bibë
  • 700-800 gr oriz kokërr rrumbullakët
  • 2.5 kg lëngë mishi (raporti oriz/lëng mishi i zier 1/3)
  • 2-3 domate mesatare
  • 2 kokrra qepë mesatare
  • Gjysmë tufe kopërr

  Biba zihet deri në gjysmë zierje. Uji që duhet të përfitohet nga zierja duhet të jetë rreth 2.5 kg. Prandaj, herë pas here hidhet ujë gjatë zierjes për të ruajtur të njëjtin nivel lëngu.

  Bëhet ndërtesa me domate dhe qepë, në fund i hidhet kopra. Të gjithë përbërësit hidhen në një tepsi, pak a shumë e madhe, pasi biba është voluminoze. Hidhet orizi fillimisht në tepsi, shtohet ndërtesa, trazohen dhe më pas hidhet lëngu i mishit. Në fund vendosen thelat e bibës dhe piqet në saç, deri sa të ketë zier orizi.

  Latest news

  Për nder të 28 Nëntorit, shqiptarët në Nju Jork brenda natës mbushin lagjet me flamurin kombëtar

  Shqiptarët të cilët jetojnë dhe veprojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës edhe një herë e kanë dëshmuar se janë më të bashkuar se...

  “Qyteti Muze i Beratit”, vendi i ruajtjes së traditës dhe lashtësisë shqiptare

  Nga ADEM LUSHAJ – Deçan – Kosovë Ruajtja e vlerave antike si, shtëpitë, kalldrëmet, rrugicat, pastaj Kalaja, Muzetë e shumta, Lumi “Osum”, ullishtat, “përsheshi me...

  3 Trajtime në shtëpi për të rinuar lëkurën e duarve!

  Duart tona kanë një lëkurë shumë të hollë dhe të ndjeshme. Pikërisht për këtë kërkojnë kujdes të veçantë. Disa faktorë mund ta rrënojnë lëkurën.Për...

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut Nga: Haxhi MEHMETAJ, arkeolog Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri të...

  Related news

  Për nder të 28 Nëntorit, shqiptarët në Nju Jork brenda natës mbushin lagjet me flamurin kombëtar

  Shqiptarët të cilët jetojnë dhe veprojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës edhe një herë e kanë dëshmuar se janë më të bashkuar se...

  “Qyteti Muze i Beratit”, vendi i ruajtjes së traditës dhe lashtësisë shqiptare

  Nga ADEM LUSHAJ – Deçan – Kosovë Ruajtja e vlerave antike si, shtëpitë, kalldrëmet, rrugicat, pastaj Kalaja, Muzetë e shumta, Lumi “Osum”, ullishtat, “përsheshi me...

  3 Trajtime në shtëpi për të rinuar lëkurën e duarve!

  Duart tona kanë një lëkurë shumë të hollë dhe të ndjeshme. Pikërisht për këtë kërkojnë kujdes të veçantë. Disa faktorë mund ta rrënojnë lëkurën.Për...

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut Nga: Haxhi MEHMETAJ, arkeolog Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri të...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here