Më shum

  “Horizonte” – Poezi nga Nexhi A. Tahiri

  Aty larg nje tis gri
  Mbulon horizontin
  duke care mjegullen e hirte
  Majat e tyre te trembura.

  Agimi me diell i perqafon
  Si nje mik i mire
  Qe te qendron prane me fjalen e ngrohte.

  Ne ato momente,
  Kur ndjen vetmine e verber
  Perreth heshtjen e nates.
  Do doja te vrapoja ne hapesirat pafund,
  Te perqafoja gjithe ata
  Me duan, me kujtojne

  I kam larg
  I ndjej prane
  E kam mall, gezim, hidherim.

  O bote, e marre, e bukur,
  Te dua, te urrej,
  Prape te dua, je bota ime
  Ndoshta ne kufirin
  E te qenit njeri.

  Ndjej per ty
  Ate ndjenje te zjarrte
  Te dashurise pakufi!

  Dua te vrapoj
  Te jem e lire
  Te hap krahet e te ndjej
  Ate perqafim qe na bashkon.

  Te te kem prane, e te jem une e ti
  Ne horizonte gri
  Atje ku jeta nuk njeh,
  Jo nuk njeh kufi!

  Nexhi A. Tahiri

  Latest news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Related news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here