Categories
Poezi Shqip

“Horizonte” – Poezi nga Nexhi A. Tahiri

Te te kem prane, e te jem une e ti
Ne horizonte gri
Atje ku jeta nuk njeh,
Jo nuk njeh kufi!

Categories
Urime

Poezi për të uruar ditëlindjen

1.Ne mengjes heret u zgjovaAthua dicka me zgjojMu kujtua dashuria imeDitlindjen do festoj! Do te doja te jem piruniNe dore te me mbashA thua kjo me zgjoj nga gjumiPasten qe ta hash! Kur qirinjet te i fikeshN’deshire me fut dhe muaJam une e dashura joteQe me shpirt te dua! Me shpirt e me zemerTe uroj […]

Categories
Poezi Shqip

Zogu dhe Djali – Naim Frashëri

Një zok të bukur zuri një djalë, Ay po dridhej dh’e i thosh ca fjalë: “Nukë të vjen keq që jam i mitur, Si ti i vogël e s’jam dhe rritur? Jam bir i vetëm e mëma më pret, E kam lënë keq brenda në folet. Dheu me dëborë qjith’ u mbulua, Më s’ka mbetur dhe gjëkunt pothua! Vuanj i gjori dit’ edhe […]

Categories
Poezi Shqip

Lutja e Naimit

Det i p’an’i mirësisë, q’emrin tënd s’e zë dot ngoje,Qysh e ngrehe gjithësinë pa lënë farë nevoje!Fali njeriut urtësinë, mirësinë, njerëzinë,Butësinë, miqësinë, dashuri, vëllazërinëEpu sheshevet lul’ e bar dhe pyjevet gjeth e fletë,Resë shi, aravet bimë e mos lerë gjë të metë,Fali erë trëndelinës, manushaqes, trëndafilit,Kalliut bukë, mizës pjesë, zogut ngrënie, zë bilbilit,E drurëvet epu […]