More

  Poezi për të uruar ditëlindjen

  1.Ne mengjes heret u zgjova
  Athua dicka me zgjoj
  Mu kujtua dashuria ime
  Ditlindjen do festoj!

  Do te doja te jem piruni
  Ne dore te me mbash
  A thua kjo me zgjoj nga gjumi
  Pasten qe ta hash!

  Kur qirinjet te i fikesh
  N’deshire me fut dhe mua
  Jam une e dashura jote
  Qe me shpirt te dua!

  Me shpirt e me zemer
  Te uroj shendet
  Lumturia e gezimi
  Te prifshin per jete!

  Urimin ruaje mire
  Po te lutem shum
  Kur me nuk do te jem
  T’kujtohet qe te dashta SHUM!

  2.Urime tqoft ditlindja baby ty pa mu

  Urime tqoft ditlindja baby ty pa mu
  Dije se ende un ty shum te duu.
  Dita ma e madhe per ty une sjom me ty
  Po du met pa edhe niher tu m’kqyr en sy.

  T’verteten tu munu ka une me shty
  Tash po kom qef qat koh me mujt mrapa me kthy.
  T’verteten tu munu ka une me shty
  Tash po kom qef qat koh me mujt mrapa me kthy.

  Fjalt um mlidhen n’zemer e n’trup tem kallzohen
  Permes zonit tem shum larg tash dergohen.
  Deri atje kur ti me tjeter kon tash je
  A mendon najher se dikend dikur vet e le.

  Ti mu mle tash mos u kthe
  Kto fjal qe ti thash mo perpara mos I nje.
  Qysh ja kom nis per ty urimin po perfundoj
  Urime Ditlindjen pa mu jet t’gjat te deshiroj !

  Sod e shoh ni dat me rendsi n’kalendar
  Qe ajo dat shum shpejt zemren ma ka marr
  Dita e tmerrshme nata e merzitshme
  Zemra jeme qan per jeten ton t’dhimshme..

  Pse jo si dikur bashk me festu
  Pse je n’krah tjetrit pse sje me mu
  Perballem me vetveten por nuk kam fuqi
  Se emri yt eshte gjithmone tek un edhe pse sjam me ty.

  Ti sod po festoon per ni vit ma shum
  E une tu mendu per ty po mbes pa gjum
  Rri I ulur me askend smund te bisedoj
  Kot kam bler dhuraten e skam kujt tja dergoj.

  Ditlindjet e tua me rend po vijn e shkojn
  Ato vite kur jem kon bash ti kujtojm
  Se shum sene me ty I perjetova n’ket jet
  E tash u harruan sikur me djeg ni flet.

  Rri e pres nje dit qe te kthehesh tek une
  E pres at dit nuk dua azgje me shum
  Tash jeta jem ndryshoj ska jet normale
  Nganjeher dua t’vi qe te kerkoj falje.

  Tash tash je me tjetrin tjetrit I thu tdu
  Urime Ditlindjen jeto jeten pa mu

  Urime tqoft ditlindja baby ty pa mu
  Dije se ende un ty shum te duu.
  pse nuk jemi bashk dasht ne dy me festu
  pse ti nuk erdhe…nuk je me mu…..

  3.—-Urime ditelindja Zemer!—-(Urim nga varri)

  Urime ditelindja zemer
  Nga varri te uroj
  Kam shum dhe mbi vehte
  S’mund te t’perqafoj!

  Edhe po te kisha mundesi
  Nuk do ta puthja ballin
  Buzet i kam te ngrira
  S’do ta shuaja mallin!!

  Edhe duart i kam te ngrira
  Nuk mund te t’ledhatoj
  Syt me jane shterr moti
  S’mund as te lotoj!

  Eh pra shpirti ime
  Ky eshte urimi nga une
  Nje mbaje ne mend
  Se te dashta shum!

  3.—Edhe te gjallet me uruan—-

  Hmmm……
  Me than: Urime urime
  Me uruan jete te gjate
  Eh,i thash vetes sime
  Per kend te jetosh,moj e ngrat?

  Ata qe i dashta shum
  Iken dhe me lan ne vetmi
  Kujtim te vetem me lan
  Vetem ca fotografi!

  Shpesh c’mallem me dheun
  Qe moti i ka mbulua
  Pergjigjeje nuk marr kurr
  Athua me kan harrua?

  4. Kur unë te uroj “Urime Per Ditelindje”
  Ka shumë, shumë më tepër…
  Edhe pse është e vështirë të thuhen fjalët,
  Asgjë nuk do të më ndalë sot.

  Kur unë te uroj “Gëzuar ditëlindjen”
  Çfarë dua të them është “Te Dua Zemra Ime”
  Ti je më shumë se e gjithe bota për mua,
  Unë jam mirënjohëse për të gjithë cfare bën.

  Kur unë te uroj “Gëzuar ditëlindjen”
  Kjo është për shkak se ti bën të jem krenar,
  Tani që kam shkruar këto fjalë,
  Unë dua vetëm të bërtas atyre me zë të lartë.

  5.Te deshiroj gjithë te miratSot eshte nej dite speciale per ty, nje dite mjafte e rendesishme jo vetem ne jeten tende mirpo ne jeten e te gjithe atyre qe kan rendesi per ty. Vitet kalojn mirpo ti mbetesh personi me i dashur ne jeten time, andaj sot festo, gezo dhe ndjehu i/e lumtur sepse je arsyeja e buzqeshjes se shume personave, je arsyeja e lumturis se shume personave, dhe mbi te gjitha SHUME URIME PER TY drita e syve te mi. TE DUA shume. Shummm Shummm Urime per ty.

  Lajmet e fundit
  Lajme të ngjashme

  PËRGJIGJU

  Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
  Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu