More

  Ja pse duhet të hani sa më shumë banane

  Bananet përmbajnë tre lloje sheqernash natyral – sukrozën, fruktozë dhe glukozë të kombinuar me fibra.

  Ajo parandalon apo shëron një numër të konsiderueshëm sëmundjesh.

  Depresioni

  Sipas një studimi më të fundit njerëzit që vuajnë nga depresioni mund të ndihen më mirë pasi kanë ngrënë një banane. Harrojini ilaçet – Hani një banane. Vitamina B6 që ajo përmban rregullon nivelin e glukozës në gjak dhe gjendjen tuaj.

  Pagjakësia dhe shtypja e gjakut

  E pasur me hekur bananet stimulojnë prodhimin e hemoglobinës në gjak e cila ndihmon në rastet e anemisë. Ky frut tropikal unik është i pasur me sasi të mëdha potasiumi i cili lufton presionin e gjakut.

  Funksionimi i trurit

  Kërkimet kanë treguar se potasiumi i gjendur në këtë frut mund të ndihmojë gjatë orëve të studimit. Bananet përmbajnë sasi të mëdha të vitaminës B e cila ju qetëson sistemin nervor.

  Andaj gjithsesi shoqëroni ditën tuaj me një banane.

  Lajmet e fundit
  Lajme të ngjashme

  PËRGJIGJU

  Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
  Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu